+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kızlarla arkadaşlık kurmak caiz midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kızlarla arkadaşlık kurmak caiz midir?


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Yanıt: Kızlarla arkadaşlık kurmak caiz midir?


  Reklam  Cevap: Bir Müslümanın başka Müslüman kardeşleriyle ister karşılıklı isterse sanal ortamda olsun konuşup dertleşmesi güzel bir şeydir. Ancak bu aynı cins olanlar içindir. Bir erkeğin bir kadınla konuşması ise bazı yönlerden dikkat etmeyi gerektirir.

  Örneğin aşk, sevgi, gıybet, yalan ve şehevi hisleri uyandıran şeylerden olursa bu kesinlikle doğru değildir. Bu konuda kişinin evli veya bekar olması fark etmez. Evli birinin günahı ise daha fazla olur.

  Fakat dini konularda Allah’ı, ölümü, ahireti ve dini duygu ve düşünceleri hatırlatan konuşmalar olursa elbette bunlar yasak olmadığı gibi sevabı da vardır. Ölçünüz bu olmalıdır. Bu ölçülerle hareket ettiğiniz zaman günaha girmeyeceğinizi ve kendinizi koruyacağınızı söyleyebiliriz. Ayrıca yaptığınız işi bir de vicdanınıza sormanızı tavsiye ederiz. Vicdanınız rahat değilse o işten vazgeçiniz.

  İleride evlenecek iki çiftin, sadece yanlarında akrabalarından birer kişi bulunmak şartıyla bir yerde oturup yalnız konuşmaları caizdir, hatta sünnettir. Fakat flört tarzı ilişkilerde kadın ve erkeğin yanlarında akrabaları bulunsa bile konuşmaları caiz değildir. Dinimiz zinayı yasakladığı ve haram saydığı gibi zinaya götüren yolları da tıkamış ve haram saymıştır.


 3. aziz83
  Emekli
  Fakat dini konularda Allah’ı, ölümü, ahireti ve dini duygu ve düşünceleri hatırlatan konuşmalar olursa elbette bunlar yasak olmadığı gibi sevabı da vardır.
  Bu görüş şüpheli kardeşim..Çünkü erkeğin yabancı kadına emr-i bil ma'ruf nehyi anil münker yapması farz değildir..Bir kadın dini kounları öğrenmek istiyorsa bir hoca hanımdan yardım istemelidir öncelikle..tutupta normal erkeklerle arkadaşım diye dini konuları konuşmak sevaptır, mahzur yoktur gibi bir düşünce ile muhabbetler yanlıştır...


 4. zeynep_im
  Devamlı Üye
  s.a aziz kardeşime katılıorum.unutmyalım kadının sesi, gülüşü, erkek karşısında yiyip içmesi vs...bunlar namahrem olan karşı cinse haramdır. kadınla erkeğin islamda arkadaşlığı die bişi yoktur..dua ile

+ Yorum Gönder