+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz. Hasan'in Ailesi, Hanımları ve Çocukları Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz. Hasan'in Ailesi, Hanımları ve Çocukları


 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Hz. Hasan'in Ailesi, Hanımları ve Çocukları


  Reklam  Cevap: Hz. Hasan'ın evlilikleri ve ailesi hakkında bir çok asılsız söylentiler olmuştur. Aslı ve kaynağı olmayan bilgilere asla itibar edilmemelidir. Kendisinin bir çok kadınla evlendiği ve çok boşadığı kaynaklarda geçmektedir ama bu o günün şartlarında abartılı değildir. Kısa kısa şöyle bazı bilgiler verilebilir:

  - Hz. Hasan (ra) çok boşayan biridir ve böyle olduğundan kendisine“mıtlak / çok boşayan” unvanı verilmiştir.
  - Onun “Mücteba, Takiy, Zekiy, Sıbt” gibi unvanları da vardır.
  - Hz. Hasan (ra) konusunda müstakil bir araştırma yapan Bakır Şerif el- Kuraşi de, onun ancak “on üç kadınla evlendiğini" tespit etmiştir.
  - Evlilikleri gibi, Hz. Hasan (ra)’ın çocukları konusunda da birbirinden farklı rivayetler vardır: Bunların kızlı erkekli olarak sayıları, 12, 13, 15, 16, 19, 20, 23 olarak zikredilir. Cevdet Paşa'ya göre çocuklarının on beşi erkek, sekizi kızdır.
  - Hz. Hasan (ra)’ın adı bilinen çocuklarının sayısı on ikidir. Bunlar, Zeyd, Hasan, Kasım, Ebu Bekir, Abdullah, Amr, Abdurrahman, Hüseyin, Muhammed, Yakup, İsmail ve Talha'dır. (12) Hz. Hasan’ın soyu Hasanu’l- Müsenna ve Zeyd’den devam etmiştir.
+ Yorum Gönder
hz hasanın çocukları,  hz.hasanın kaç çocuğu var,  hz hasanin cocuklari,  hz hasan cocuklari,  hz hasan çocukları,  hz hasanın çocuğu var mı,  hz hasan kaç çocuğu var