+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz. Osman'in Ailesi, Hanımları ve Çocukları Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz. Osman'in Ailesi, Hanımları ve Çocukları


 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Hz. Osman'in Ailesi, Hanımları ve Çocukları


  Reklam  Cevap: Osman (ra.) güzel ahlakı ve cömertliği yanı sıra o iki nurun sahibi (zinnureyn) olarak bilinen İslam dininin 3. halifesi olma şerefine de nail olmuştur. İki nurun sahibi denmesinin nedeni peygamber aleyhisselamın iki kızı ile evlenmek nasip olduğundan dolayıdır. Hz. Osman'ın ailesi, evlilikleri ve evlatları hakkında bazı bilgiler kısaca şöyledir:

  - Hz. Osman, Rasûlullah (s.a.v.)'m kızı Rukiyye ile evlendi. Rukıyye ona, Abdullah adında bir çocuk doğurdu. Hz. Osman, Abdullah'ın babası şeklinde künyelendi. Daha önce cahiliye devrinde ise Amr'm babası şeklinde künyelendi. Rukiyye vefat edince onun kardeşi Ümmü Gülsüm'le evlendi, Ümmü Gülsüm vefat edince Hz. Osman Fahite binti Gazvan b. Cabir'le evlendi. Fahite, ona Ubeydullah el-Esğar'ı doğurdu. Hz. Osman, Ümmü Amr binti Cündeb b. Amr el-Ezdiye ile de evlendi. Ümmü Amr, ona Amr, Halid, Eban, Ömer ve Meryem adındaki çocukla-rı doğurdu.

  - Hz. Osman, Fatıma binti Velid Abdi b. Şems el-Mahzumiye ile de ev-lendi. Fatıma, ona Velid ve Said adında iki çocuk doğurdu.

  - Hz. Osman, Ümmü'l-Benin binti Uyeyne binti Hısn el-Fezariye ile de evlendi. Ümmü Benin, ona Abdülmelik adında bir çocuk doğurdu. Ut-be'yi doğurduğu da söylenir.

  - Hz. Osman, Remle binti Şeybeb. Rebiab. Abdüşems b. Abdumenaf b. Kusay ile de evlendi. Remle, ona Aişe, Ümmü Eban ve Ümmü Amr'ı doğurdu.

  - Hz. Osman, Naile binti Ferafîse b. Ahves b. Amr b. Salebe b. Hısn b. Danıdam b. Adiy b. Hayyanb. Kuleyb ile de evlendi. Naile, ona Meryem adında bir kız çocuk doğurdu. Anbese'yi de doğurduğu söylenir.

  - Hz. Osman, Naile, Remle, Ümmü Benin ve Fahite ile evliyken şehid edildi. Anlatıldığına göre o, kuşatma altında iken Ümmü Benin'i boşamıştı.

+ Yorum Gönder
hz osmanın çocukları,  hz osman çocukları,  hz osmanın hanımları,  hz osmanin cocuklari,  hz.osmanın çocukları,  hz osman ailesi,  hz. osmanın çocukları