+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz.Ömer iman etmeden önce cahiliye devrinde kız çocuğunu diri diri gömdü mü? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz.Ömer iman etmeden önce cahiliye devrinde kız çocuğunu diri diri gömdü mü?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Hz.Ömer (ra) iman etmeden önce, cahiliyye devrinde kız çocuğunu diri diri gömdümü?


  Reklam  Cevap: Hz. Ömer, ne cahiliyye ne sonra asla kız çocuğunu gömmemiştir.
  Bunu uyduranlar, hz ömer'e kurban olsunlar!


 3. Galus
  Devamlı Üye
  1- Hz. Ömer, gerçekten kendi elleri ile kız çocuğunu toprağa gömdü mü?

  Hz. Ömer'in İslam öncesi hayatı anlatılırken en fazla gündeme getirilen mesele kendi elleri ile kız çocuğunu toprağa gömmesidir. Ancak bu konuda kaynak niteliğinde olan eserlerimizin hiçbirinde böyle bir rivayet geçmemektedir. Hz. Ömer, bu olayı anlatmıştır; cahiliye insanın bu büyük zulmü nasıl işlediklerini tasvir etmiştir. Ama hiçbir yerde "ben yaptım, ben kendi ellerimle kız çocuğumu gömdüm" dememiştir.

  Bugün elimizdeki mevcut ensap kitapları Hz. Ömer'in gerek cahiliye döneminde, gerek İslam döneminde yaptığı tüm evlilikleri ve bu evliliklerden olan tüm çocuklarını bize verirler. Hz. Ömer, tam 10 evlilik yapmış, bu evliliklerden 3 kız, 8 oğlu olmuştur. Bu kızlardan en büyüğü Hafsa validemizdir; onun doğum tarihi ise Miladi 604'tür, yani nübüvvetten tam 6 yıl önce doğmuştur. Eğer Hz. Ömer böyle bir şey yapsaydı, Hz. Hafsa validemiz için de yapardı. Hz. Hafsa doğduğunda Hz. Ömer, 20 yaşlarında idi. İşte bu bilgilerde gösteriyor ki, Hz. Ömer için kız çocuğunu gömdü demek doğru bir iddia değildir.

 4. melle
  Devamlı Üye
  Hz Ömer kızını diri diri gömdü diyeler iftira atıyorlar.

 5. Misafir
  @Hoca

  Hz. Ömer (R. A.) için bu nasıl bir tabirdir. Koskoca halife hakkında böyle konuşulur mu ? Hangi Müslümana böyle konuşur, hangi sahabe ? Sorulan soruya kızmadım en çok buna kızdım. Allah seni ıslah etsin.

 6. Şema
  el-âsa limen âsa
  Koskoca halife hakkında böyle konuşulur mu ?
  Hz ömer kızını diri diri gömdü diyenlere kız
  Bunu şia uydurmuştur.


  not: ifade değiştirildi, uyarı için teşekkürler

 7. Misafir
  Hz. Ömer İslamdan önce kafirdi ve o zaman ki kafirlerin yaptığı bütün işleri onlar gibi yapardı. kafir birinin kızını gömmesi onlar için normaldir. ama Müslüman olduktan sonra böyle bir şey yapmadığı kesindir. o yüzden kafir birini kafir olduğu zamanda yaptığı işlerden dolayı savunmanın kendisi küfür ve şirktir. Hz. Ömerin İslamdan sonraki işlerine bakalım kafir olduğu zamana değil.

+ Yorum Gönder
hz ömer kızını diri diri gömdümü,  hz ömer kızını gömdü,  hz.ömer kizini gömdü,  hz ömer kızını gömdü mü,  hz ömerin kızını gömmesi,  hz omerin kizini gommesi,  hz omer kizini gomdumu