+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kuran ı Kerimde Iniş Sıralarına Gore Değil De Karışık Bi Sekilde Yazılmıs Bunun Nedeni Nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kuran ı Kerimde Iniş Sıralarına Gore Değil De Karışık Bi Sekilde Yazılmıs Bunun Nedeni Nedir?

  Sual: Kuan ı kerım de sureler iniş sırasına gore degilde farklı sekilde yazılmıstır acaba bunun sebebi nedir.muhakkak mantıklı bır sebebi vardır ama cok genıs bı sekılde yer verilmemis aklım almadı bıraz daha acarmısınız ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Kuran ı Kerimde Iniş Sıralarına Gore Değil De Karışık Bi Sekilde Yazılmıs Bunun Nedeni Nedir?


  Reklam  Cevap: - Allah'ın son mukaddes kitabı, bütün insanlığa İlâhi fermanı olan Kur'an, 23 senede âyet âyet, sûre sûre nazil olmuştur.

  Peygamber Efendimiz kendisine nazil olan âyet ve sûreleri yanında bulunan sahabelerine okur, sahabeler de onu ezber ederler, bir kısmı da yazardı. Bundan ayrı olarak, Peygamber Efendimizin vahiy kâtipleri vardı. Bunlar nazil olan âyetleri ve sûreleri özel olarak yazmakla vazifeli idiler.

  Gelen âyet ve sûrenin nerede yer alacağı, Kur'an'ın neresine gireceği de bizzat Peygamberimize Cebrail (A.S.) vasıtasıyla bildiriliyor, o da vahiy kâtiplerine tarif ederek, gerekeni yaptırıyordu. Böylece Hz. Peygamberin sağlığında Kur'an'ın tamamı yazılmış, nereye neyin gireceği belli olmuştur. Aynca Cebrail (A.S.) her Ramazanda gelir, o güne kadar nazil olmuş âyet ve sûreleri Peygamberimize yeni baştan okurdu.

  Efendimizin vefatından evvelki son Ramazanda Hz. Cibril yine gelmiş, ancak bu sefer Kur'an'ı Peygamberimizle iki sefer okumuşlardı. Birinci sefer Hz. Cibril okumuş, Peygamberimiz dinlemiş; ikinci seferde ise Peygamberimiz okumuş, Hz. Cibril dinlemişti. Böylece Kur'an son şeklini almıştı.

  2- Kuran 23 senede nazil olmasına ve her bir ayetin de ayrı ayrı konular sebebiyle inmesine rağmen bu kadar konu birliği içerisinde olması bir mucizedir. Hayatın her yönünü içine alan ve iki dünyanın saadetini temin eden Kuranın, bu kadar değişik zaman diliminde ve değişik problemlere göre nazil olması, ayrıca farklı zamanlarda inen ayetlerin yerlerinin sırayla olmadığı halde konu birliği ve bütünlüğü bulunması harikadır ve mucizedir.

  3- Kuranın her bir suresi Küçük bir Kuran gibidir. Bu nedenle her hangi bir sureyi okuyan bir kuran okumuş ve istifade etmiş gibi olacaktır. İşte ayetler iniş sırasına göre olsaydı bu hikmet de yok olacaktı.

  4- Allah’ın işleri insanlarınkine benzemiyor. Nitekim bir insanın yaratılmasında önce baş taraftan ayaklara veya ayaklardan başa doğru bir gidiş olmuyor. Bütün organları beraber büyüyor ve gelişiyor. İşte Allah’ın Kelamı olan Kuran-ı Kerim de bu şekilde farklı ama mucize bir metotla tanzim ve tertip edilmiştir.

 3. Misafir
  benim kafam iyice karıştı ŞU AN ÜÇ FARKLI KURAN VAR DEMEKTİR
  1 AYETLERİN İNİŞ SIRASINA GÖRE
  2 CEBRAİL AS NİN PEYGAMBERİMİZE BİLDİRDİĞİ SIRAYA GÖRE
  3 HZ OSMAN IN DÜZENLETTİĞİ SIRAYA GÖRE
  HANGİSİ GERÇEK KURAN AKLIM ÇOK KARIŞTI AYETLERİN SIRASI DEĞİŞTİĞİNDE BÜTÜNDEN ÇIKAN ANLAM DEĞİŞİYOR .KONUYU NET BİR ŞEKİLDE AÇIKLAYABİLİRSENİZ.ÇOK SEVİNİRİM .

+ Yorum Gönder
kuran neden iniş sırasına göre değil,  kuranı kerim neden iniş sırasına göre değil,  kuranda sureler neden iniş sırasına göre değil