+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ademoğullarının dünyada yaratılmasından önceki dönemlerde yaşamış olan cinlere, kendi içlerinden peygamber gelmiş midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ademoğullarının dünyada yaratılmasından önceki dönemlerde yaşamış olan cinlere, kendi içlerinden peygamber gelmiş midir?


 2. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  Yanıt: Ademoğullarının dünyada yaratılmasından önceki dönemlerde yaşamış olan cinlere, kendi içlerinden peygamber gelmiş


  Reklam  Cevap: Değerli Kardeşimiz;  Bu konuda açık bir nas/ayet veya hadis olmamakla birlikte, İslâm’ın genel prensiplerine göre, Hz. Âdem’den (a.s.) önce cinlere peygamber gönderilmesi, cinlerin de insanlarla birlikte imtihana tâbi tutulmuş olmasının bir gereği olarak görülmektedir.

  Örneğin, “Cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım”(Zariyat, 51/56) mealindeki ayette, cinlerin de insanlar gibi imtihana tabi tutulduğunu göstermektedir.

  “Cehennemi cinlerden ve insanlardan bir kısmıyla dolduracağım” hükmü kesinleşmiştir”(Secde,32/13) ayeti cinlerin de cezaya çarpılacağını göstermektedir.

  Yine, “Ey cin ve insanlar topluluğu! İçinizden size âyetlerimi anlatan ve bu gününüzle karşılaşacağınızı bildirerek sizi uyaran peygamberler gelmedi mi?”(Enam, 6/130) mealindeki ayette cinlerin de gelen elçilerden sorulacağını göstermektedir.

  Hz. Adem’den sonra, cin elçileri insan olan elçilerin elçileridir. Alimlerin büyük çoğunluğunu görüşü budur. Buna göre, Hz. Adem’den önce doğrudan cinlerden elçilerin olması gerekmektedir. Çünkü, "Biz bir peygamber göndermedikçe kimseye azap edecek değiliz."( el-İsra, 17/15) mealindeki ayette açıkça ifade edildiği gibi, elçiler olmadan sorumluluk olmaz.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder