+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sahurla ilgili peygamber efendimizin söylediği hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sahurla ilgili peygamber efendimizin söylediği hadisler


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Yanıt: sahurla ilgili peygamber efendimizin söylediği hadisler


  Reklam  Cevap: Ebu Said el-Hudri Radiyallâhu Anhın rivayetine göre Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur:

  “Sahur yemeğinde bereket vardır. Bir yudum su bile içecek olsanız sahura kalkmayı ihmal etmeyiniz. Çünkü sahura kalkana Allah rahmet eder, melekler de bağışlanmaları için dua ederler.” (Müsned, 3:44)

  Sahura kalkmak iki türlü berekete vesiledir. Birisi, sahur yemeğini yiyen insanın gündüz oruç sıkıntısını çok daha az çekmesi, oruca dayanıklı olmasıdır. Böylece Cenab-ı Hak onun rızkına, yediklerine bereket, bolluk ihsan eder.
  Diğeri de, seher vakti uyanık kalmakla insan, ibadete, duaya ve zikretmeye fırsat bulur. Çünkü sahura kalkamayacak olsa o bereketli saatleri uyku ile geçirecek, dolayısıyla manevî hissesi az olacaktır.
  Hadisteki teşvik bu iki noktanın sağlanması açısından önem taşır.

  Ayrıca Peygamber Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem iftar yemeğini acele tutarken, sahur yemeğini geciktirirdi. İmsak vaktinin girmesine yakın zamana kadar bekler, o zaman gelince yer içerdi. Çünkü, yemek ne kadar geç yenirse o kadar geç acıkılır, oruca daha hazırlıklı olunur.

  Enes’in Radiyallâhu Anh rivayetine göre ise Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem sahur yemeğini yememizi özel olarak tavsiye ederek şöyle buyururlar:
  “Sahur yemeği yiyin, zira sahur yemeğinde bereket vardır.” (Buhari, Savm: 20, Müslim, Sıyâm: 45; Tirmizî, Savm: 17; Nesâi, Savm: 18.)

  Amr ibni Âs Radiyallâhu Anhın rivayet ettiği bir hadiste Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem bu farkı şöyle bildirir:
  “Bizim orucumuzla Ehl-i Kitabın orucunu ayıran fark sahur yemeğidir.”
  (Müslim, Sıyâm: 46; Ebu Dâvud, Savm: 15; Tirmizî, Savm: 17; Nesâi, Savm: 27)


  Mehmet Paksu

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) farz olsun nafile olsun hep sahura kalkmayı tavsiye etmiştir.
  Sahura kalkan fayda görür, Sahura kalkmayan mutlaka zarar görür.

+ Yorum Gönder
sahurla ilgili hadisler,  sahur ile ilgili ayetler,  sahur ile ilgili sözler,  sahur ile ilgili hadisler,  sahurla ilgili hadis,  sahur hadisleri,  peygamber efendimiz sahurda ne yerdi