+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kurandaki Toplumsal Yasalar Ve Bunların Açıklamaları Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kurandaki Toplumsal Yasalar Ve Bunların Açıklamaları


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Yanıt: toplumsal YASALAR


  Reklam  Cevap: Toplumsal Yasalar

  İnsanın özelliklerinden biri de sosyal bir varlık olmasıdır. Bu nedenle toplum halinde yaşar. Toplumsal yasalar; toplumsal oluşum, gelişim, değişim ve çözülme ile ilgilidir. Yaşam ve insan ilişkilerini konu edinir.

  Toplumsal yasaların özellikleri nelerdir?

  Sosyal bilimlerin alanıdır. İnsanlar tarafından oluşturulur. Neden sonuç ilişkisi vardır ve evrenseldir. Toplumsal yasalar da Allah'ın çizdiği bir kaderdir.

  Toplumsal yasalara örnekler

  "İnsanlar arasında eşitliğin olmadığı toplumlarda bunalım ve karmaşa dönemleri yaşanır"
  "İnsanları eğitmeden hiçbir toplumsal, ekonomik ve siyasi gelişmeyi uzun süreli gerçekleştirmek mümkün değildir"
  "Gelir dağılımının adil olmadığı toplumlarda toplumsal barış bozulur"
  "Kuraklık sonucu insanlar açlık ya da susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirler. Bu durumda açlık ve susuzluklarını giderebilecekleri başka yerler arayıp bularak varlıklarını sürdürebilecekleri yeni yerlere göç ederler" vb toplumsal yasalara örnektir.

  Kur'an'da toplumsal yasalar

  Yüce Allah Kur'an'da toplumsal yasalara da işaret etmekte, bu yasalar üzerinde düşünmeye, ders ve ibret almaya çağırmaktadır. Bu konu ile ilgili ayetlerden bazıları şunlardır:

  "Sizden önceki milletlerin başından nice olaylar gelip geçmiştir. Yeryüzünde gezin dolaşın da yalancıların sonunun nasıl olduğuna bir bakın" (Ali İmran suresi, 137. ayet)

  "Onlar yeryüzünde gezip kendilerinden öncekiler sonunun nasıl olduğuna bakmazlar mı?"(Fatır suresi, 44. ayet)

  Toplumsal yasalar da Allah'ın çizdiği bir kaderdir.

  Toplumsal yasalar da Allah'ın çizdiği bir kaderdir. Toplumlar Allah'ın ortaya koyduğu toplumsal yasaya göre doğar, gelişir, geriler ve yok olurlar. Bu durumda her toplumun bir ömrü vardır. Yüce Allah Kur'an'da şöyle buyurmaktadır: "Her toplumun belirlenmiş bir eceli vardır. Ecelleri geldiğinde onu ne bir an erteleyebilirler ve ne de bir an öne alabilirler." (Araf suresi, 34)
  Anlatım: Osman Ay

+ Yorum Gönder
toplumsal yasalar ile ilgili ayetler,  kuranda toplumsal yasalar,  toplumsal yasalarla ilgili ayetler,  toplumsal yasarala mealler,  kuranı kerimde toplumsal yasalarla ilgili ayetler,  toplumsal yasalar hakkında ayetler,  kuran -ı kerim de toplumsal yasalara verilen isim