+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kırmızı renkteki pardüseyi bir kadının giymesi harammı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kırmızı renkteki pardüseyi bir kadının giymesi harammı


 2. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  Yanıt: Kırmızı renkteki pardüseyi bir kadının giymesi harammı


  Reklam  Cevap: Çarşaf giymek şart mı? Pardesu altında pantolon giymek caiz mi?
  Cevap:
  Kıyafet meselesi adete bağlı bir şeydir. Bir memlekette pardesu giymek adet ise giyilir. Adet değil dikkat çekiyor ise dışarıda onu giymek doğru değildir.

  Burada önemli olan; kıyafet avret yerlerini tam örtmeli ve hatları belli edecek kadar dar olmamalı. Pardesunun altına pantolon giyilmesini tavsiye edilir. Herhangi bir düşme veya pardesunun açılmasına vesile olacak durumda pantolon kısmen de olsa tesettür sağlamaktadır.

  Ayrıca kibire vesile olacak , kibir için giyilen kıyafetlerden de sakınmak lazımdır. Peygamber (SAV) Efendimiz “Kalbinde zerre miktarı kibir olan kimse Cennet’e giremez” buyurmuştur. Bir zat: “İnsan elbisesinin güzel olmasını istiyor”. demiş, bu kibir sayılır mı? , Peygamber (SAV) Efendimiz “Şüphesi Allah güzeldir. Güzelliği sever. Kibir ; hakkı inkar ve insanları tahkir etmektir.” buyurmuştur. Netice olarak diyebiliriz ki , dar ve vücud çizgilerini gösterecek kadar şeffaf olmadığı takdirde insanlar arasında genelde giyilip de renk ve biçimi ile dikkati çekmeyen elbiselerin giyilmesinde beis yoktur. Bir zaman ve bölgede kibir alameti sayılan bir giysi , başka bir yer ve zamanda böyle sayılmayabilir.


+ Yorum Gönder
kadınların kırmızı giymesi caiz mi,  kadının kırmızı giymesi