+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Cenabet olunca atılan her adım günahmıdır ve cenabet olunca insanın başına kötü şeyler mi gelir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cenabet olunca atılan her adım günahmıdır ve cenabet olunca insanın başına kötü şeyler mi gelir ?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Yanıt: cenabet olunca atılan her adım günahmıdır ve cenabet olunca insanın başına kötü şeyler mi gelir ?


  Reklam  Cevap:
  GUSL (BOY ABDESTİ) ALMAK
  Namazın on iki farzı vardır. Namazın oniki şartından biri, hadesten taharettir. Yâni cünüp olanın gusül abdesti alması, namaz abdesti olmıyanın namaz kılmak için, namaz abdesti almasıdır. Namazın doğru olması, abdestin ve guslün doğru olmasına bağlıdır. Cünüp olan herkesin gusletmesi farzdır. Namaz vaktinin sonunda o namazı kılacak kadar zaman kalınca, gusül abdesti alması farz olur.
  Bu müddet, öğleyi kılmamış kimse için, ikindi vaktine kadar yâni gusledip öğleyi kılabileceği vakte kadardır. Öğleyi kılmış kimse için ise, ikindinin sonuna kadardır.
  Fakat en güzeli vakit geçirmeden hemen gusletmektir. Bildirilen bu müddetler, herhangi bir mâni, engel olduğu zaman içindir. Namaz kılmıyan kimse vaktin sonuna kadar mutlaka gusletmesi lâzımdır.
  Guslü geciktirmeden almak çok sevaptır. Resûlullah efendimiz buyuruyor ki:

  (Gusül abdesti almağa kalkan bir kimseye, üzerindeki kıllar adedince yâni pekçok sevâb verilir. O kadar günâhı affedilir. Cennetteki derecesi yükselir. Guslü için ona verilecek sevâb, dünyada bulunan herşeyden daha hayırlı olur. Allahü teâlâ, meleklere," Bu kuluma bakınız! Üşenmeden kalkıp, benim emrimi düşünerek, cenâbetlikten guslediyor. Şâhid olunuz ki, bu kulumun günâhlarını af ve magfiret eyledim." buyurur.)

  Başka bir hadîs-i şerîfte de,
  (Kirlenince, çabuk gusül abdesti alın! Çünkü kirâmen kâtibîn melekleri, cünüp gezen kimseden incinir) buyuruldu.

  İslam âlimlerinin büyüklerinden İmâm-ı Gazâlî hazretleri, "Tanıdığım vefat etmiş bir kimseyi, rü'yâmda gördüm. Bana dedi ki, bir miktar, cünüp kaldım. Şimdi üzerime ateşten gömlek giydirdiler. Hâlâ ateş içindeyim." dediğini nakleder. Tabiî ki buradaki miktar, biraz önce bahsettiğimiz müddeti aşan miktardır.
  Cünüp gezmek çok büyük günâhtır. Bunun için ne yapıp yapıp en kısa zamanda gusletmelidir. Hele hele günlerce cünüp olarak gezmek bir müslümanın yapacağı iş değildir. Dedelerimizden, babalarımızdan, buz tutmuş nehirin buzunu kırıp gusül abdesti aldıklarını çok işittik.
  Hadîs-i şerîfte, (Resim, köpek ve cünüp kimse bulunan eve rahmet melekleri girmez.) buyuruldu.
  Cünüplüktün gusletmek sadece namazla ilgili değildir. Yâni namaz kılmayanın da gusletmesi şarttır. Melekler, zamanında gusül almayana la'net eder. Yâni cünüp gezmek büyük bir günâh, namaz kılmamak da başka büyük bir günâhtır. Namaz kılmıyan guslederse, hiç olmazsa büyük günâhların birinden kurtulmuş olur.
  Herhangi bir özürle gusledememiş ise veya gusül abdesti almanın farz olduğuna inanıyor, tenbellikle almıyor ise dinden çıkmaz. Büyük günâh işlemiş olur. Ancak, gusletmenin lüzûmuna inanmıyan, gusletmediği için hiç üzülmiyen, gusletmek aklına bile gelmiyen kim olursa olsun, dinden çıkar, kâfir olur.


  arşivden alıntı...

 3. farukyazici
  Emekli
  Gusül namaz için gereklidir. Bir an önce alınması tabiki daha iyidir çünkü başka bir işe dalıp namaz vaktini geçirmeye sebep olur.

  İnsanın başına kötü şeyler gelmesi, işlerinin rast gitmemesi, attığın adımın yaptığı işin günah olması sahih kaynaklarda yer almamaktadır.

  Hadis metnini tam olarak hatırlayamasam da Hz. Muhammed'in bir gün rüyada ihtilam olduğu ve kalkıp abdest almak yerine tekrar yatıp uyuduğu, sabah namazına yakın zamanda kalkarak abdest aldığı Hz. Aişe'den rivayet edilmiştir.

  Gazali'nin naklettiği rivayete bir söz eklemeye tenezzül bile etmiyorum. Tamamen zanna dayalı bir ifade üzerinden hüküm çıkarılıyorsa İslam aleminin bugünkü durumuna gelmesine şaşırmamak lazım.

 4. zerzebil
  Üye
  "hadis metnini tam hatırlayamasam da.." diye başlıyorsunuz.tam hatırlamadığınız bir konuda, ki bahsi geçen konu bir hadistir, nasıl böyle emin konuşabiliyorsunuz?ya yanlış okumuş ya da yanlış hatırlıyor iseniz?

  îmam-ı Taberani, İkrime yoluyla, Dineverî de Mücahid yoluyla îbn-i Abbas´dan şöyle rivayet ederler: "Hiç bir peygamber ihtilâm olmamıştır. Zira ihtilâm, şeytandandır." [29]
  29:Celaleddin es-Suyuti, Peygamberimizin Mucizeleri ve Büyük Özellikleri, Uysal Kitabevi: 1/132.

  sizi Sevgili hakkında bu şekilde konuşmaktan men ederim.dikkatli olun...

+ Yorum Gönder
cenabet olunca ne olur,  cünüp olunca ne olur,  cenabet ölünce ne olur,  cünüp ölünce ne olur,  cenabet olunca nolur,  cenabet gezince ne olur,  cenabet