+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Otuz iki farz ve açıklamalarını öğrenmek istiyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Otuz iki farz ve açıklamalarını öğrenmek istiyorum


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Otuz iki farz ve açıklamalarını öğrenmek istiyorum


  Reklam  Cevap: Otuz iki farz ve anlamları
  32 farz ve anlamları


  İslâm bilginleri, önemlerine binaen aşağıda sayacağımız farzları "otuz iki farz" olarak isimlendirmişler, bununla bu farzların kolayca öğrenilmesini ve zihinlerde kalmasını amaçlamışlardır. Otuz iki farz şunlardır:

  12 Namazın farzı: Hadesten taharet (gusletmek veya abdest alma), necasetten taharet (bedeni, elbiseleri ve namaz kılınacak yeri her türlü pisliklerden temizlemek), setrü'l-avret (namazda erkeklerin en az göbekle diz kapakları arasını, hanımların elleri, yüzleri ve ayakları hariç bütün bedenlerini ve uzuvlarını örtmeleri), istikbali kıble (namazları, Mekke'deki Ka'be yönüne doğru kılmak), vakit (her namazı kendi vaktinde kılmak), niyet (hangi namazı kılacağına niyet etmek); iftitah tekbiri (namaza Allâh'ü ekber diyerek başlamak), kıyam (gücü yetenlerin namazda ayakta durması), kıraat (namazda Kur'an okumak), rüku (namazda rükua eğilmek), sücut (namazda secdeye kapanmak) ve ka'de-i âhire (namazın sonunda selam vermeden önceki oturuş)

  5 İslâm'ın esası: Savum (Ramazan orucunu tutmak), salât (beş vakit namaz kılmak), hac, zekat ve kileme-i şahadet getirmek.


  6 İmanın esası: Allah'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe ve kaza-kadere iman etmek.

  4 Abdestin farzı: Elleri ve yüzü yıkamak, kolları dirsekler ile birlikte yıkamak, başı meshetmek, ayakları küçük topuklarla birlikte yıkamak.

  3 Guslün farzı: ağzı, burnu ve bütün bedeni yıkamak.

  2 Teyemmümün farzı: Niyet edip elleri iki defa temiz toprağa vurmak, birincisinde yüzü, ikincisinde kolları meshetmek (bk. namaz, abdest, gusül, teyemmüm, iman ve İslâm) (İ.K.)


+ Yorum Gönder