+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Meleklere iman etmenin davranışlar üzerindeki etkisi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Meleklere iman etmenin davranışlar üzerindeki etkisi


 2. Muhasibi
  Editör

  Yanıt: Meleklere iman etmenin davranışlar üzerindeki etkisi


  Reklam  Cevap: Meleklerin varlığına inanan insan, yüce ve gizli kuvvetlerin gözetimi altında olduğunu, Kiramen Katibin adı verilen meleklerin, yaptığı her işi kaydettiklerini ve yazdıklarını bilir. Bu düşünceyle sürekli iyi ve güzel işleri yapmaya yönelir. Melekleri kendisine örnek alan kişi, onlar gibi olmaya gayret ederek, Allah katındaki derecesini yükseltmeye çalışır. Melekleşmeye çaba harcar. Meleklere inanan kişi, kendisini iyiliğe çağıran sese kulak verir. Çünkü bu ses meleğin sesidir. Şeytan ise insanı kötülüğe çağırır. Müslüman, şeytanın şüphe ve kuruntularından kurtulup meleğin sesine kulak vermekle sorumludur.  Peygamberimiz bir hadis-i şeriflerinde; “Şeytan da melek de insanoğluna sokularak, onun kalbine bir takım şeyler getirirler. Şeytanın işi kötülükle korkutup, hakkı yalanlamaktır. Meleğin işi ise iyiyi tavsiye edip, hakkı tasdik etmesidir. İçinde böyle bir şey bulunan kişi onun Allah’tan olduğunu bilsin ve Allah’a hamdetsin. Şeytanınkini bulan kişi ise, şeytandan korunması için Allah’a sığınsın” buyurmuşlardır.


  Meleklere inanan kimse, meleklerin darlık ve sıkıntılı anlarda mü’minlerin yardımına yetişeceğini bildiğinden bu gibi durumlarda ümidini kaybetmez. Melekler gibi manevi varlıklara inanan insanın sorumluluk duygusu gelişir. Böylece insan kendisini iyi ve hayırlı işlere yöneltir. Yaptıklarının mutlaka karşılığını göreceği inancı ile kendini her türlü kötü duygudan uzak tutar. Kötü davranışlardan uzak durarak ahlakını güzelleştirir. Başkalarıyla olan ilişkilerinde ölçülü davranır ve kimsenin malına, canına zarar vermez. Allah’a karşı görevlerini yerine getirmeye, haramlardan kaçınmaya çalışır. Böyle bireylerden oluşan toplumda güven, huzur, sevgi, saygı, yardımlaşma, doğruluk ve dürüstlük egemen olur. (Anlatım: Dr. Mustafa Akman)

 3. toprakd
  Emekli
  davranışa etkisi olduğu için bilimsel bir yaklaşım yapacağım

  inanma eğilimi beyin yapısının bir yan ürünüdür. (izah etmemi isteyenler mesaj ata bilir bu konu ile alakalı olmadığı için açıklama yapmayacağım)

  yani insanlar öyle ya da böyle inanma isteği hissediyorlar.
  neden .. çünkü savunmasız hissediyoruz. ve birşeylerin dünyayı kontrol ettiğini bilmek bizi iyi hissettiriyor. bu da piskolojik olareak optimist bir yapıya dönüşüyor.

  olay şu ki.. mevzu bahis burada sadece inanmak. bu allah olur melek olur, zeus olur ya da ra.. hiç önemli değil.

 4. Misafir
  sagolun
  çok teşekkür ederim

 5. Misafir
  elinize sağlık harika olmuş teşekkürler .

 6. Misafir
  On numara olmuş

 7. Misafir
  Evet din hocasıda anlattı

 8. Misafir
  insan kötülük yapınca Allah Tan uzaklasır ve ıcınde Kötü bir his oluşur bu yuzden daha cok kotulu kyapar

+ Yorum Gönder
meleklere imanın insan davranışları üzerindeki etkisi,  meleklere iman etmenin insan davranışlarına olumlu etkisi,  meleklere iman etmenin davranışlarımıza etkisi,  meleklere imanın insan davtanışları üzerindeki etkisi,  meleklere imanın insan davtanışları üzerindeki etkisi.,  meleklere iman etmek insan davranışlarını nasıl etkiler,  meleklere inanmanın insan davranışlarına etkileri