+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Koca karısına hakkını helal etmese ne olur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Koca karısına hakkını helal etmese ne olur?


 2. 2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Yanıt: koca karısna hakkını helal etmese ne olur?


  Reklam  Cevap: Haklı yere olursa kul hakkı olur ve hesapları mahşere kalır.
  Dünyada helalleşmek en iyisidir...
  konuyla ilgili hadisleri incele kardeş...

  _______________________________________________  Hz. Câbir'in bir rivayeti şöyle: "Üç kişinin namazı kabul edilmez ve hiçbir

  hayırları semaya yükseltilmez:
  * Geri dönünceye kadar, kaçan köle;
  * Ayılıncaya kadar, sarhoş;
  * Râzı edinceye kadar, kocasını darıltan kadın."

  "erkek öfkeli olarak sabahlarsa" ifadesi, kadının her icâbet etmeme hâlinin aynı derecede olmadığını belirtir. Yani erkek, kadının gelmeyişini mâzur addetmiştir veya çağırma hakkından vazgeçmiştir ve hanımına bu davranışı sebebiyle kızmamıştır. Şu halde yatağa gelmeme halleri, aynı mânevî müeyyideyi icâb etmez.

  * Meleklerin duası, hayra da olsa şerre de olsa makbuldür. Bu sebeptendir ki, Aleyhissalâtu vesselâm, onların duasıyla korkutmuştur.
  * Kocaya yardım ve rızasını aramaya irsâd var.
  * Erkeğin cimayı terketmeye sabrı, kadınların sabrından daha zayıftır.
  * Erkeğe en kuvvetli teşviş nikah yönünden gelmektedir. Bu sebeple Şârî bilhassa bu hususta kadının yardımcı olmasına ehemmiyet atfetmiş, teşriatta bulunmuştur.
  * Hadis, hiçbir meselesini ihmâl etmeyip, herhangi bir, arzusuna mümânaat edeni bile meleklerin bedduasına mazhar etmek suretiyle alakasını gösteren, hukukunu koruyan Allah'a, erkeğin bu nimetlerine bedel, itaat etmesi, ibadetlerine sabır göstermesi gereği anlaşılır. Evet kula düşen, Rabbinin kendinden taleb ettiği hakları yerine getirmektir. Aksi takdirde onun davranışı, ihsanı bol bir zengine muhtaç durumda olan fakirin gösterdiği kabalık ve nankörlükten daha çirkin kaçar.

  Yine Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Ey Allah'ın Resulü! dendi, hangi kadın daha hayırlıdır?"

  "Kocası bakınca onu sürura garkeden, emredince itaat eden, nefis ve malında, kocasının hoşuna gitmeye şeyle ona muhalefet etmeyen kadın!" diye cevap verdi." [Nesâî, Nikâh 14, (6,68).>

  Hz. Ömer (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Erkeğe, hanımını ne sebeple dövdüğü sorulmaz." [Ebu Dâvud, Nikâh 43, (2147).>
  SİE

 3. 3
  Misafir
  Kadın şunu yaparsan sana hakkımı helal etmiyorum derse bundan pişman olursa nasıl dönebilir

 4. 4
  emre
  Devamlı Üye
  Sözünden vazgeçmesi yeterlidir.

 5. 5
  Misafir
  Eşimle Allah izin verirse umreye gideceğiz .Ama ben ona hakkımı helal etmesem umrem kabul olur mu.

 6. 6
  arifselim
  Yönetici
  Umre veya hac ibadetinin şartları bellidir ve bu şartlar yerine geldi mi umre veya hac geçerli olur. Üzerinde borç veya haklar olan kimse de hac ve umresini yerine getirebilir ama manen eksiklik içinde kalır.

 7. 7
  Misafir
  Merhabalar. Benim kocam daha once beni 2 kez aldatti bende ondan suphelendim bir baska telefonu oldugundan ve tartistik. Oda bana boyle dusunuyorsan artik getirdigim hersey haram olsun sana dedi hamileyim birde ne yapmam gerekiyor yersem harammi olmus oluyor

 8. 8
  arifselim
  Yönetici
  Merhabalar. Kocanın malından dilediğin gibi yiyebilirsin. Sana haram olsun demesinin bir anlamı ve hakkı yoktur. Koca hanımın tim ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Allah sıkıntılarını gidersin.

 9. 9
  Misafir
  5 aydır karım ayrı yatıyor ben kendisine koca hakkımı helal etmiyorum dedim vebali buyuk mudur bunu öğrenmek istiyorum

 10. 10
  arifselim
  Yönetici
  Eşlerin birbirleri üzerinde haklarından bir tanesi de birlikte olmaları ve aynı yatakta uyumalarıdır. Bu hem erkek hemde kadın için bir haktır. Bunun vebali vardır. Bu sorunu konuşmalı ve bir şekilde çözüme kavuşturmalısınız.

+ Yorum Gönder

kadın kocasına hakkını helal edilmezse ne olur

koca karısına hakkını helal etmezse

kadın kocasına hakkını helal etmezse

kadın kocasına hakkını helal etmezse ne olur

kocanın karısına hakkını helal etmemesi

koca hakkını helal etmezseerkek kadına hakkını helal etmezse