+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Habibim sen olmasaydın alemleri yaratmazdım hadisinin kaynağı nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Habibim sen olmasaydın alemleri yaratmazdım hadisinin kaynağı nedir?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Habibim sen olmasaydın alemleri yaratmazdım hadisinin kaynağı nedir?


  Reklam  Cevap: Bu hadis en meşhur uydurma hadistir. Genel olarak tartışma hadisin uydurma olup olmamasında değil de manasının doğru olup olmadığı konusunda düğümleniyor. Günümüzde birçok kaynak eserde bu söz bir hadis olarak sıkça zikredildiği için çoğu grup tamam bu bir hadis olmasa da manası doğrudur tezini savunurlar.

  Kaynakları birçok yerden araştırabilirsin, kaynak diye gösterilen eserlerin Hadis Kitabı olup olmadığına dikkat etmelisin. Hadis alimlerinin görüşlerini dikkate almalısın çünkü Hadis İlmi dünyada eşi benzeri olmayan ilim ve bilim dalıdır!

  Bilinen en mütevatir hadis şudur: "Kim bilerek bana yalan isnad ederse Cehennem'deki yerine hazırlansın"

  yani hangi şeyh hangi üstad bu sözü hadis olarak kullandıysa kullansın biz artık bunun aslını öğrendiğimizde şeyhimiz bunu kullanıyor diye arkasında durmamamız lazım. Her insan her kaynağa ulaşamaz, o öyle öğrenmiştir öyle anlatmıştır, bunu daha fazla hadis olarak her sohbette anlatmanın manası yok, yukarıdaki mütevatir hadis bizi bu noktada çok dikkatli olmaya davet ediyor.

  manasının doğru olup olmadığı konusu tartışılabilir bir konu, fakat direk Allah'ın hitabı ile cümle kurulu olduğundan neye dayanarak tartışacaksınız ona da siz karar verin.

+ Yorum Gönder
habibim ne demek,  habibim sen olmasaydın alemleri yaratmazdım,  habibim sen olmasaydın kainatı yaratmazdım,  sen olmasaydın alemleri yaratmazdım,  alemleri senin için yarattım ayeti,  habibim sen olmasan alemleri yaratmazdım,  habibim sen olmasaydın dünyayı yaratmazdım