+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kaza namazında kamet getirilirmi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kaza namazında kamet getirilirmi


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: kaza namazında kamet getirilirmi


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşimiz kaza namazında Ezan ve kamet sünnettir. Bunlar okunmadığında da kılınan namaz geçerli olur.

  Evde veya kırda tek başına kılınacak farz namazlar için, hem ezan, hem de ikâmet getirilmesi daha faziletlidir. Fakat ezan terk edilebilir, sadece ikamet de yeterlidir. İkâmetin terkiyle sadece ezan okunması ise mekruhtur.

  Bu konuda Hz. Selman'dan şu hadisi şerif rivayet edilmiştir.

  "Bir kimse boş bir yerde bulunup da namaz vakti girse, abdest alsın. Eğer yalnız ikamet alırsa, kendisiyle birlikte iki melek namaz kılar. Eğer hem ezan okur, hem ikamet alırsa, kendisiyle beraber cünudu ilahiyyeden iki ucu görünmez bir cemaat namaz kılar."

  Birden Fazla Kaza Namazı Kılınırken, Namaz Sayısınca Ezan ve İkâmet Getirmek Lâzım mıdır?

  Farklı kaza namazları başka başka yerlerde kaza edildiği takdirde, her biri için ayrı ezan ve ikâmet lâzımdır. Aynı yerde kaza edilirse, her biri için ayrı ayrı ezan ve ikamet daha faziletli ise de, ilk kaza namazı için ezan ve ikamet, diğerleri için sadece ikâmet de yeterlidir.


+ Yorum Gönder
kaza namazlarında kamet getirilirmi,  her kaza namazında kamet getirilirmi,  kaza namazı kamet getirilirmi,  kaza namazında kamet