+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz. muhammed zamanını nasıl değerlendirirdi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz. muhammed zamanını nasıl değerlendirirdi?


 2. Muhammed
  الله اكبر

  Yanıt: Hz. muhammed zamanını nasıl değerlendirirdi?


  Reklam  Cevap: Peygamberimiz her konuda israf ve savurganlığı kötü gördüğü gibi zamanı boşuna geçirmeyi, vaktin kullanımında israf edilmesini hoş görmemiştir.
  İnsan ömrü sınırlıdır ve bu sınırlı süre içinde insanın, hem bu dünyadaki hayatını kazanmak hem de ahiretini kazanmak için çalışması gerekir. Müslüman kişi, hayat ve ölüm konusunda daha bilinçli olduğundan boş işlerle ömrünü tüketmemesi gerekir. Peygamberimiz bu konuda şöyle derdi:
  “Bir kişinin Müslüman olmasının güzelliklerinden biri de onun lüzumsuz işlerden uzak durmasıdır.”
  İmkanlar insanlar için sürekli değildir; bu yüzden elde edilen imkanlar yerinde ve yararlı işler için kullanılmalıdır. Boş vakit de kıymetli imkanlardan biridir. Peygamberimiz buyurur ki:
  “İki nimet vardır ki insanlar bu ikisinde çok aldanırlar: Sağlık ve boş vakit.”
  “–Beş şey geçmeden beş şeyin kıymetini bil: İhtiyarlamadan önce gençliğinin; hastalanmadan önce sağlığının; fakirlik gelmeden önce zenginliğinin; meşgul olmadan önce boş vaktinin; ölmeden önce yaşamın.”
  İnsan bazı değerli şeylerin kıymetini bilmek için, onu kaybetmeyi beklememelidir. Çünkü kıymetli şeylerin bir bölümü bir daha ele geçmez. Yaşam ve boş vakit de bu değerlerdendir. Peygamberimizin uyarılarına dikkat etmeli ve vaktimizi iyi değerlendirmeliyiz.

 3. Misafir
  boş vakti sevmiyen ve zamanını insanları hakka yöneltmek için harcıyan bir Allah ın resulu idi

 4. Misafir
  Resulümüz her zaman insanları hakkave adaleti yol gösterirdi

+ Yorum Gönder
hz muhammed zamanını nasıl değerlendirirdi,  peygamberimiz zamanını nasıl değerlendirirdi,  peygamberimiz zamanı nasıl değerlendirirdi,  hz.muhammed zamanını iyi değerlendirirdi,  hz muhammed zamani iyi değerlendirirdi,  hz muhammed zamanı nasıl değerlendirirdi,  hz peygamber zamanını nasıl değerlendirirdi