+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Cenab-ı Hak, Hak Teâlâ kavramları ne anlama geliyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cenab-ı Hak, Hak Teâlâ kavramları ne anlama geliyor?

  Sual: "Cenab-ı Hak", "Hak Teâlâ" kavramları ne anlama geliyor kısaca konuyu açıklar mısınız ? ? 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Yanıt: "Cenab-ı Hak", "Hak Teâlâ" kavramları ne anlama geliyor?


  Reklam  Cevap: "Cenab-ı Hak", "Hak Teâlâ" ifadelerinde kullanılan "cenab" ve "teala" ifadeleri Allah için kullanılan yüceltme ifadeleridir.
  CENAB: Büyüklük ifade etmek için, hürmet maksadı ile söylenir. Cenab-ı Hak, Cenab-ı Resül-i Kibriya (A.S.M.)... gibi.
  TEALA: "Nâmı büyük" meâlinde olup. Cenab-ı Hakk'ın (C.C.) kudsiyet ve büyüklüğü için hürmeten söylenir.

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  "Cenab-ı Hak", "Hak Teâlâ" Nedir? Ne Demektir?

 4. @hmet
  Üye
  Cenabı hak ve Cenab-i Allah ifadeleri hoşuma gitmiyor.
  En güzeli Allah Teala ve Allah celle celaluh

 5. Misafir
  Dr. Muhammed Bozdağ
  Maalesef bu Türkçeye bir edep ifadesi olarak sokuldu ve bunu sadece Türklere yaptılar. Türklerin islamı bozması için ne varsa sokuldu. Arapça öğrenmesinler, Araplar gibi anlamasınlar Kuranı...

  Efendimiz diyerek ilahlaştırsınlar. Allah’a tashih edilmesi gereken azel vasıfları yücelttikleri büyük ulema için kullansınlar… Bu adetler araplarda yok.

  Hz. Hazret kelimesini günümüzde saygı için kullanıyorlar ve kullanmayınca saygısız sanıyorlar. Genel halk bu kelimenin etimolojisini bilmiyor. Cenab bir yanınızda, mesela karşınızda duran demek. Hazret ise huzurda olan, yani her yerde olan demek.

  Azeriler insana saygı icin cenab derler. Mesela Cenab Ebru... Biz bunu Allah'a demişiz.. Cenabı Allah.. Yanlış. doğrusu Hazreti Allah, yani heryerde hazır ve nazır olan Allah demek. Yüce Allah kavramının Arapçası Allahü taala da çok güzel.. Fakat bizim tasavvuf geleneğimize Allah'tan başka hazretlerin varlığı itikadı sokuldu sonradan...

  Mesela bir manevi makama –türbeye diyelim- giriyorsunuz filanca velinin ruhu orada hazır ve nazır varsayıyorsunuz, sizi duyuyor görüyor sayıyorsunuz ki bu sadece Allaha ait bir vasıf.. Destuuur diyor ve izin istiyorsunuz, girebilir miyim.. vefat etmiş, ama o hazret, yani o orada...

  İşte bunlar bizim itikadımıza sokuldu ve bunlar çok sinsice yapıldı. Şimdi bunları millete anlatabilir misiniz? Ey müminler 13 asırdır ve hala arap toplumlarında olmayan bu bozulmaları kasıtlı olarak Türklerin üslubuna soktular. Önce dil bozuldu ve anlamını keşfedince yüreğiniz çöküyor. mecbur kalıyorsunuz yanlışı kopyalamaya, çünkü diliniz kökten alıştırılmış. yerine koyacak doğrusunu bulmanıza halk tepki gösteriyor. Yanlış yolu doğru yol sanıyor. Anlamıyon sizi. Bakıyor sakallı cübbeli ve ateşli filan hocaya, öyle savunuyor… bitiriyor dünyasında… apaçık ayeti gözlerine soksanız umurunda değil. Asla düşünmüyor, hatta korkuyor düşünmekten dinimden çıkarım diye. İnsanlar batıldan bu yüzden çıkamıyorlar.

  Allah bu milleti bu durumdan kurtarsın. Basiretsiz ve kibirli ulema kıyamet günü nasıl hesap verecek Allah'a

 6. Misafir
  şimdi güzel cümleler yazmışsın ben bu konu hakkında fazla bilgili değilim ama araştırmak lazım.. Türkiyede o kadar çok ilahilat'çı varki onlar bu konuyu hiç bilmiyorlar mı? Hem kitaplarda hz. Peygamber yazar kitaplarda niye. Hz. Diye geçiyor o zaman kitapları yazanlar bilememiş mi bende o kadar eski kitaplar varki onlarda bile hz.(hazreti) diye hitap ediyor.

+ Yorum Gönder
teala ne demek,  cenabı hak,  cenabı ne demek,  cenab ne demek,  hak teala ne demek,  teala nedir,  cenabı hak ne demek