+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Güzel ahlak anlatılmaz yaşanır atasözünün anlamını Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Güzel ahlak anlatılmaz yaşanır atasözünün anlamını


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Yanıt: güzel ahlak anlatılmaz yaşanır anlamı


  Reklam  Cevap: Kuran'da da örnek bir ahlaka sahip olan insanların, zorluk zamanında da güzel ahlaklarından taviz vermedikleri, karşılaştıkları güçlüklerden dolayı hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmadıkları haber verilir. Al-i İmran Suresi'nde samimi bir Müslümanın bu üstün özellikleri şu şekilde belirtilmektedir:
  "Onlar, kendilerine insanlar: 'Size karşı insanlar toplandılar, artık onlardan korkun' dedikleri halde, buna rağmen imanları artanlar ve: 'Allah bize yeter, O ne güzel vekildir' diyenlerdir." (Al-i İmran Suresi, 173)

  Dürüst olmamak Allah'ın çirkin gördüğü ve İslam ahlakına aykırı bir davranıştır. Allah, Kuran'da, "Gerçeği sürekli ters yüz eden, günaha düşkün olan herkesin vay haline" (Casiye Suresi, 7) hükmüyle insanları uyarmıştır. Başka bir ayetinde de "Kahrolsun, o 'zan ve tahminle yalan söyleyenler'; (Zariyat Suresi, 10) diyerek dürüst olmamanın Allah katında büyük bir cezası olduğuna dikkat çekmiştir. Bu
  sebeple Allah'tan korkan insanlar, hayatlarının her anında kötü olan bütün hareketlerden kaçınırlar.
  Kısacası bir Müslüman için güzel ahlağı bilmek yeterli değil aynı zamanda onu yaşamalı yani hayata geçirmelidir...
  alıntı...

+ Yorum Gönder
güzel ahlak anlatılmaz yaşanır atasözünün anlamı