+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kuranı doğru ve güzel okumanın önemi nedir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kuranı doğru ve güzel okumanın önemi nedir


 2. arifselim
  Yönetici

  Cevap: kuranı doğru ve güzel okumanın önemi nedir


  Reklam  Cevap: Kuranı kerimi güzel ve düzgün okumak için tecvid ilminin öğrenilmesi gerekir. Tecvid kurallarına uyulmadan kuranı düzgün okumak mümkün değildir. Allah'u teala kuranı güzel okumayı yani tertil üzere okumayı emretmiştir. Bu emir Müzzemmil suresinin 3 ve 4. ayetlerinde geçmektedir. Müzemmil suresinde Kur'anı tertil üzere güzel bir şekilde okumayı şöyle bildirmiştir. Muzemmil suresi 4. ayette şöyle buyruluyor: “kuranı tertil ile (ağır ağır tane tane anlayarak ve hissederek) oku”.

 3. Misafir
  Tecvid: Her bir harfin hakkını vererek telaffuz etmek anlamını taşır. Bu bakımdan Kuranı Kerim Tecvidli okunduğu gibi duaları da tecvitli okumak en güzelidir. Ancak Tecvid bilmeyen bir kişinin Kuranı Kerim ve duaları okuması caiz olduğu gibi Kuranı Kerimi ve namaz dualarını tecvitli okumamak namazı bozmaz.
  Tecvdin gayesi, Yüce Allah'ın "Kur'an'ı açık açık, tane tane oku" (el-Müzemmil, 73/4) buyruğunu gerçekleştirmektir. Buna göre Kur'an-ı Kerim, ağır ağır, harflerini belli ede ede, öyle ki, dinleyenlerin adeta harflerini sayabileceği şekilde okunmalıdır. Bu ayette Kur'an'ın güzel, ahenkli ve tane tane okunması, telaffuzu ve harflerin çıkış yerlerine uygun bir şekilde tilavet edilmesine dikkat çekilmektedir.

  Kur'an-ı Kerim Allah katından lafız ve manasıyla birlikte inmiş olduğu için, Kur'an bütünlüğünü oluşturan lafız ve mana örgüsüne önem vermek gerekmektedir. Kur'an-ı Kerim'in arapça olması onun bu dilin özelliklerine göre okunmasını da gerekli kılmaktadır. Kur'an'ın belirli kurallara göre okunması gerektiğine göre, bu kuralların bir çeşit toplamı demek olan tecvîd de, Kur'an tilâvetinin ayrılmaz parçası durumundadır.

  Hz. Peygamber, Kur'an'ın tecvîdle okunmasına büyük önem vermiş ve böyle okuyanları da takdirle karşılayarak bu kimselere iltifatta bulunmuştur. Meselâ, Kur'an'ı güzel okuma konusunda ün yapmış bir sahabe olan İbn Mes'ud için; "Kim Kur'an'ı ilk indiği şekilde okumayı severse, İbn Mes'ud'un kıraatini okusun" (İbn Mâce, Mukaddime, 11, I, 49, no: 138). buyurmuşlardır.

  İbn Mes'ud'un "Kur'an'ı tecvîd ile okuyun, güzel seslerle onu süsleyin ve Arapça kurallara uygun olarak okuyun" (İbnü'l-Cezerî, en-Neşr fî Kıraati'l-Aşr, I, 210) şeklindeki sözleri de tecvîde uyma konusunda Sahabenin titizliğini göstermesi açısından önemlidir. Özetle söylenecek olursa; tecvîdin konusu, Kur'an kelimelerini oluşturan harfler; gayesi de, Kur'an-ı Kerîm'i hatasız ve güzel bir şekilde okumaktır. (Bu konuda daha geniş bilgi için bkz. İsmail Karaçam, Kur'an-ı Kerim 'in Faziletleri ve Okunma Kaideleri, 173-185).
  Erdoğan PAZARBAŞI

 4. Misafir
  çok teşekkür ederim . sizin sayenizde güzel bir ödev yaptım...

 5. Misafir
  Allah razı olsun sayenizde performans ödevimi yaptım

 6. Misafir
  saolasın siz olmasanız ödevi yapamazdım

  çok teşekkür ederim sayenizde ödevimi yaptım

  Cok guzel allah razi olsun

 7. Misafir
  Bence mumsema çok iyi bütün din tdb ödevlerimi buradan yapıyorum ben imam hatibe gidiyorum diye

 8. Misafir
  Cok tesekkurler gonderenlerin eline ayagina saglik...☺

 9. Misafir
  kuran ı kerim i tecvitli ve doğru okumalıyız çünkü yce allah u tealanın emridir

 10. Misafir
  Sizin sayenizde ödevimi yaptım hem kısa hem de öz anlatılmış

 11. Misafir
  Çok sağolun. Sayenizde odevimi yapmış bulunmaktayım. Bu siteye çaba göstermeye devam edin lütfen. 😀

 12. Misafir
  Allah razı olsun ödevimi çok güzel bir şekilde tamamladım

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
kuranı doğru ve güzel okumanın önemi,  kuranı kerimi doğru ve güzel okumanın önemi,  kuranı güzel okumanın önemi,  kuranı kerimi güzel okumanın önemi,  kuranı kerimi doğru ve güzel okumak niçin gereklidir,  kuranı kerimi doğru ve güzel okumanın önemi nedir,  kurani kerimi dogru ve guzel okumanin onemi