+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Resmi olarak boşandık Dini nikahimız bozuldumu acaba? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Resmi olarak boşandık Dini nikahimız bozuldumu acaba?

  Sual: Son bir kac yildir esimle gecimsizlik yasyorduk, iki cocugumuzun ard arda olmasi bizi ve piskolojimizi etkiledi, ve cok alnda zorluk cektik kavgalarimizda ben karima git basimdan seni istemiyorm gibi sözlerde bulundum defalarca sinirle söylemistim ama icimden hic bi zaman istemedim ayrilmayi ve en son esim resmi nikahimizda bitirdi ben mahkmede bi zorluk cikmasin diye evet dedim istemeden, oda pisman ve bende, acaba dini nikahimiz bozuldumu tekrar birlesmemizde bi sakinca varmi, cevabiniz icin tesekkür ederim, ALLAH sizden razi olsun. ? 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Yanıt: Resmi olarak boşandık Dini nikahimız bozuldumu acaba?


  Reklam  Cevap: Resmi olarak boşanmalarda bir talak ile boşanmış sayılır. Dinen de boşanmış kabul edilirler. Ancak mahkemede boşanma bir talak kabul edildiğinden daha sonra tekrar nikahlanabilirler.
  Erkek mahkeme boşamadan önce hanımını kendisi boşamamışsa, mahkemede boşanan çiftler bir talakla boşanmış olurlar, nikahları devam etmez. Ancak yeniden nikahlanıp bir araya gelebilirler. Bunun için kişinin mahkeme kararından önce hanımını üç talakla boşamamış olması gerekir.

  İslâm dinine göre koca, daha temkinli, ileriyi gören ve hissine daha az kapılan olduğundan boşanma yetkisi ona verilmiştir. Kurân-ı Kerîm açıkça bunu ifade etmektedir. Mahkemeye baş vurmadan önce veya sonra üç defa hanımını boşayan kimsenin dinen hanımıyla bir araya gelmesi mümkün değildir. Mahkemeden önce veya sonra hanımını boşamamış ise boşanmak için mahkemeye müracaat ettiği zaman boşanma yetkisini hakime verdiği için yani onu vekil olarak tayin ettiği için, hakim onu boşadığında bir talâk gider.

  Ama daha iki talâk hakkı vardır. Buna göre hanımıyla bir araya gelmelerinde kanunen bir sakınca olmadığı gibi dinen de bir sakınca yoktur. Yalnız mahkemece gerçekleşen boşama şeklini -yani talâk bain mi, rîc'i mi- bilmediğimiz için biraraya gelmek istenildiğinde yeniden nikah yapmak lazımdır.
  Selam ve dua ile...


  Sorularla İslamiyet Editör

+ Yorum Gönder