+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hafıza ve ders çalışanlar için tavsiyeleriniz Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hafıza ve ders çalışanlar için tavsiyeleriniz

  Sual: ben sınava hazırlanıyorum ama hafızam çok kötü sizce derse başlarken yada hafızamın dercesini artırmam için hangi dua yada namaz kılmalıyım ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Hafıza ve ders çalışanlar için tavsiyeleriniz


  Reklam  Cevap: Çağımız insanın en büyük problemlerinden biri de hafıza zayıflığıdır. Yani günümüz insanı, özellikle biz gençler okuyup dinlediklerimizi aklımızda tutamayıp çok kısa bir sürede unutuyoruz. Oysa bir takım yaşlı insanlara, dedelerimize baktığımızda hafızalarının oldukça kuvvetli, zekalarının keskin olduğunu görüyoruz.

  İşte bunlardan biri de İslami ilimler alanında Osmanlı son döneminin tanınmış şahsiyetlerinden Mahir İz Hoca (1895-1974) dır.

  Bu değerli Alime bir gün: “Hocam, çok keskin bir zekanız muazzam bir hafızanız var. 50-60 sene evvelini dün gibi hatırlayıp söyleyebiliyorsunuz. Bunu nasıl başarıyorsunuz? Bunun sırrı nedir?” diye sorduklarında Mahir Hoca “göz terbiyesi” ile ilgili çok ilginç bir cevap veriyor:

  “Evladım biz Osmanlı ilk mektebine gittik. Bize ilk gün “Yolda Nasıl Yürünür.” bunun kaidesini öğrettiler. Göz, ayağın ucunda olacak yürürken. Gözümüz hep ayağımızın ucundaydı. Hep önümüze bakardık. Sizler boyuna etrafına bakıyorsunuz. Ona bak, şuna bak. Sizde hafıza olmaz. Günahı göz işler de belasını gönül çeker. Gözler bakar, gönül rahatsız olur ve hafıza zayıflar.”


+ Yorum Gönder