+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Meleklerin insanlar üzerinde nasıl etkileri vardır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Meleklerin insanlar üzerinde nasıl etkileri vardır?


 2. Mucahid
  Devamlı Üye

  Cevap: Meleklerin insanlar üzerinde nasıl etkileri vardır?


  Reklam  Cevap: Melek İnancının İnsan Hayatındaki Etkileri


  Yazar : Akademi A. Heyeti


  Allah'a ve âhiret hayatına inanma gibi, meleklerin varlığına inanmanın da, insan hayatı üzerinde önemli etki ve yansımaları söz konusudur. Bunları şöyle özetleyebiliriz:

  a- Meleklere inanan birisi, kendisini hiçbir zaman yalnız görmez. Zira böyle birisi en yalnız zamanlarında bile, kendisiyle beraber bulunan meleklerin varlığını bilir ve onların mevcudiyetlerinden duyduğu manevî bir feyizle yalnızlığını ünsiyete (sıcak bir birlikteliğe) çevirir. Görmediği o manevî dostlarla bir nevi arkadaşlık yaparak huzur bulur.

  b- Melek inancı, inanan bir insanın nefsanî heveslerine karşı frenleyici bir unsur olması ve böylece onun hayatını zabt u rapt altına almasını kolaylaştırması yönüyle de önemli bir etkiye sahiptir. Şöyle ki, her an onların kontrol ve murakabesi altında olduğunu bilen ve düşünen bir mü'min, günahlara doğru yürümekten hem utanacak hem de çekinecektir.

  c- Melek inancı, manevî güzelliğin ve ahlâkî inceliğin bir sembolü olarak, insanlarda -kendilerine benzemeye- özlem duyulan bir hedef olarak da teşvik edici bir etkiye sahiptir. Pratikte, hayatlarını duru ve nezih olarak yaşamaya çalışan insanların, 'melek gibi insan' ve benzeri nitelemelerle anılmaları, bu inancın insan hayatındaki olumlu etkilerini gösterir.


+ Yorum Gönder
meleklerin insanlar üzerindeki etkileri,  meleklerin insan üzerindeki etkileri