Konusunu Oylayın.: İkindi vakti ile akşam vakti uyumanın zararları nelerdir?

5 üzerinden 4.59 | Toplam : 32 kişi
İkindi vakti ile akşam vakti uyumanın zararları nelerdir?
 1. 15.Aralık.2010, 17:41
  1
  Misafir

  İkindi vakti ile akşam vakti uyumanın zararları nelerdir?

 2. 15.Aralık.2010, 17:41
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Ikindi Ile Akşam Vakti Arasında Uyumanın Zararları Nelerdir ikindiden sonra akşam ezanına kadar uyumanın zararları nelerdir ?

 3. 16.Aralık.2010, 13:50
  2
  arifselim
  Yönetici

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 26,655
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: İkindi vakti ile akşam vakti uyumanın zararları nelerdir?
  Özellikle gündüz vakitlerinde tavsiye edilen ve sünnet olan vakti öğleden sonra olan kaylule uykusudur. Bu uyku sünnettir ve çok sağlıklıdır. İkindi ile akşam vakitleri arasında ise uyumak mekruhtur. Bu saatlerdeki uykunun sağlık açısından zararları vardır. Özellikle de tansiyon üzerinde olumsuz etkileri vardır.


 4. 16.Aralık.2010, 13:50
  2
  Yönetici  Özellikle gündüz vakitlerinde tavsiye edilen ve sünnet olan vakti öğleden sonra olan kaylule uykusudur. Bu uyku sünnettir ve çok sağlıklıdır. İkindi ile akşam vakitleri arasında ise uyumak mekruhtur. Bu saatlerdeki uykunun sağlık açısından zararları vardır. Özellikle de tansiyon üzerinde olumsuz etkileri vardır.

 5. 16.Aralık.2010, 20:12
  3
  Star
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 15.Aralık.2010
  Üye No: 81663
  Mesaj Sayısı: 436
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 5

  Yanıt: İkindi vakti ile akşam vakti uyumanın zararları nelerdir?

  Ben birkaç gün okuldan geldiğimde kendimi dinlenmek için yatağa atmıştım.Uyumak gibi bir amacım yoktu ancak uyuya kalmışım maalesef.İkindi ve akşam namazını kaçırdığımı hatırlayınca içime bir huzursuzluk geliyordu


 6. 16.Aralık.2010, 20:12
  3
  Devamlı Üye
  Ben birkaç gün okuldan geldiğimde kendimi dinlenmek için yatağa atmıştım.Uyumak gibi bir amacım yoktu ancak uyuya kalmışım maalesef.İkindi ve akşam namazını kaçırdığımı hatırlayınca içime bir huzursuzluk geliyordu

 7. 16.Aralık.2010, 21:43
  4
  hanne_65
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 07.Aralık.2010
  Üye No: 81220
  Mesaj Sayısı: 48
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1

  Yanıt: İkindi vakti ile akşam vakti uyumanın zararları nelerdir?

  ikind, sonrası güneşin kızarması ile başlar kereat vakti bu saatlerde uygun degıldır uyku.beyınde hucre olumune neden olur dıye bılıyorum. dınımızde ogleden bır saat onceki uyku ıyıdır.


 8. 16.Aralık.2010, 21:43
  4
  hanne_65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  ikind, sonrası güneşin kızarması ile başlar kereat vakti bu saatlerde uygun degıldır uyku.beyınde hucre olumune neden olur dıye bılıyorum. dınımızde ogleden bır saat onceki uyku ıyıdır.

 9. 16.Aralık.2010, 21:51
  5
  nesligul
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 30.Ekim.2010
  Üye No: 80092
  Mesaj Sayısı: 305
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 31
  Bulunduğu yer: Hollanda

  Yanıt: İkindi vakti ile akşam vakti uyumanın zararları nelerdir?

  bende uyumamaya cok dikkat ediyorum..
  ev halkini bile uyariyorum..
  ALLAH CC razi olsun! 10. 16.Aralık.2010, 21:51
  5
  Devamlı Üye
  bende uyumamaya cok dikkat ediyorum..
  ev halkini bile uyariyorum..
  ALLAH CC razi olsun!


 11. 18.Haziran.2012, 00:04
  6
  Misafir

  Cevap: Yanıt: İkindi vakti ile akşam vakti uyumanın zararları nelerdir?

  Evet bu saatlerde uyumak uygun değildir. Bu vakitlerde uyanık olmak, güzel şeylerle meşgul olmak sünnettir ve sevabı vardır. Ancak kerahet vakitlerinde uyuyan kimse bu sevaptan ve bereketten mahrum kalsa bile günah işlemiş olmaz.

  Gece dışında Feylule, Gaylule ve Kaylule olmak üzere üç çeşit uyku vardır:

  Gaylule uykusu fecirden itibaren güneş tamamen doğuncaya kadar geçen sürede uyumaktır. Bu zamanda uyumak sünnete uygun düşmez. Çünkü birçok iş kolunda sabahın erken saatlerinde işe başlamak rızkın bolluğuna ve berekete sebeptir. İnsanın işe motive olacağı en aktif zaman dilimi fecirden sonraki zaman dilimidir. Bu dilim, uykuyla geçmemelidir. Çünkü o saatte uyumak işe geç başlamak demek olacaktır ki, bu da iş kaybı, emek kaybı, zaman kaybı, kazanç kaybı, performans kaybı gibi kazancı bereketlendiren birçok ana unsurun devre dışı kalması mânâsına gelecektir. Bereketsizliğin sebebi budur. Fakat öte yandan kerahet vaktinde eğer iş ve yoğunluk uyumayı gerektiriyorsa pekâlâ uyunabilir. Meselâ gece mesaisi yapmış birisi sabah namazını kıldıktan sonra kerahet vaktinin geçmesini beklemeden uyuyabilir. Ve bu sünnete aykırı düşmez. Çünkü adam günlük mesaisini yapmış, sabah namazını da kılmış, kerahet vaktinin geçmesini beklemeye artık dinî bir sebep yoktur. Burada kerahet vakti sadece bir zaman ismi olarak zikredilmiştir. Yoksa mutlak derecede uyku yasağı getiren bir zaman parçası olarak gelmemiştir.

  Feylule uykusunda da aynı durum söz konusudur. İkindi namazından sonra güneş tamamen batıncaya kadar geçen zaman dilimi keza birçok iş kolu için en verimli zaman dilimidir. Bu saatte uyumak rızkı da, ömrü de noksanlaştırır. Çünkü insanın günün verimini muhasebe edeceği, ölçüp tartacağı, yarınki gün için yeni plânlar yapacağı, hayat için yeni moral ve motivasyon bulacağı bu zaman diliminde uyumak insanı bütün bu neticelerden genellikle mahrum bırakır. Buradaki uyku sakındırmasının da kerahet vaktine denk gelmesi ile ilgisi yoktur. Zaman dilimi bakımından sakıncalı görülmüştür. Fakat şüphesiz bunun da istisnası vardır: Meselâ, gündüz boyu aralıksız yoğun bir çalışma gösterip akşamdan sonra gecenin bir vaktine kadar yeniden yoğun bir çalışmaya girecek birisi için, eğer bu vakitte biraz boşluk söz konusu olursa, bu kişinin bu vakitte bir miktar kestirmesinde dinen bir sakınca olmaz.

  Görüldüğü gibi Gaylule ve Feylule uykuları kerahetle ilgili olarak değil, fakat çoğunluk için zaman dilimi olarak sakıncalı bulunmuştur. Kaylule uykusu olan kuşluk vaktinden öğle sonrası vakte kadar güneşin en hararetli olduğu zaman dilimi içinde yarım saat kadar uyumak ise sünnette tavsiye edilmiştir. Bu tavsiyeyi öğle öncesi giren kerahet vakti delemez. Yani kerahet vakti geldi diye sünnet olan öğle uykusunun yapılamaması söz konusu değildir. Çünkü esasen kerahet vakitlerinde sadece namaz kılma yasağı vardır. Bunun da gerekçesi hadiste açıklanmıştır. Hadisçe bunun gerekçesi, o vaktin, kâfirlerin güneşe secde ettikleri vakit oluşudur. (Müslim, Salatül Misafirin, 294)

  O halde kerahet vakitlerinden olan sabah gün doğarken ve akşam gün batarken uyumanın mekruh görülmesinin, bu vakitlerin kerahet vakti olması ile ilgisi yoktur. Bunun gerekçesi, sadece insan fıtratının bu vakitlerde daha performanslı oluşu ve bu performansı negatif olarak uykuda öldürmeyip pozitif mânâda değerlendirme gereğidir. Bu durumda Kaylule uykusu olan öğle uykusu, öğle öncesi kerahet vaktinde yapılabilmektedir.

  Kaylule uykusunun tavsiye edildiği saat ise kaba kuşluktan ikindi öncesi zamana kadar geçen saattir. Bu saat kişiye ve iş yoğunluğuna göre ve kişiye özel olarak değişebilmektedir. Belirli bir saat verip itaat ehlini saatle sınırlandırmak doğru değildir.

  "Uyku üç nevidir (çeşittir):

  "BİRİNCİSİ: Gaylûledir ki, fecirden sonra, tâ vakt-i kerahet bitinceye kadardır. (Yâni güneşin doğuşundan, yaklaşık 45 dakika geçinceye kadarki zamandır). Bu uyku, rızkın noksaniyetine ve bereketsizliğine hadisçe sebebiyet verdiği için, hilaf-ı sünnettir. [Sünnete aykırıdır.> Çünkü rızık için sa'y etmenin [çalışmanın> mukaddematını ihzar etmenin [başlangıcını, hazırlığını yapmanını en münasip zamanı, serinlik vaktidir. Bu vakit geçtikten sonra bir rehavet arız olur. O günkü sa'ye ve dolayısıyla da rızka zarar verdiği gibi, bereketsizliğe de sebebiyet verdiği, çok tecrübelerle sabit olmuştur.

  "İKİNCİSİ: Feylûledir ki, ikindi namazından sonra, mağribe (akşama) kadardır. Bu uyku ömrün noksaniyetine, yâni, uykudan gelen sersemlik cihetiyle, o günkü ömrü nevmâlûd, yarı uyku, kısacık bir şekil aldığından, maddi bir noksaniyet gösterdiği gibi, manevî cihetiyle de, o gün hayatinin maddî ve manevî neticesi ekseriya ikindiden sonra tezahür ettiğinden, o vakti uyku ile geçirmek, o neticeyi görmemek hükmüne geçtiğinden, güya o günü yaşamamış gibi oluyor.

  "ÜÇÜNCÜSÜ: Kaylûledir ki, bu uyku Sünnet-i Seniyyedir. Duhâ vaktinden, öğleden biraz sonraya kadardır. Bu uyku, gece kıyamına sebebiyet verdiği için sünnet olmakla beraber, Ceziretü'l Arabda, vaktü'z-zuhr denilen şiddet-i hararet zamanında bir tatil-i eşgal, âdet-i kavmiye ve muhitiye olduğundan, o Sünnet-i Seniyyeyi daha ziyade kuvvetlendirmiştir. Bu uyku hem ömrü, hem rızkı tezyide medardır. Çünkü yarım saat kaylüle, iki saat gece uykusuna muâdil gelir. Demek, ömrüne her gün bir buçuk saat ilâve ediyor. Rızık için çalışmak müddetine, yine bir buçuk saat ölümün kardeşi olan uykunun elinden kurtarıp yaşatıyor ve çalışmak zamanına ilâve ediyor." (Lem'alar, 269)

  Demek ki; güneşin doğuşundan, yaklaşık 45 dakika geçinceye kadar geçen zamanda uyumak iyi değildir. Aslolan erken yatıp erken kalkmaktır. Sabah namazını kıldıktan sonra uyumamak, Kur'ân, hadis tefsir, ilmihal okuduktan sonra işbaşı yapmak lazımdır.

  Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: "Sabahın erken saatlerinde bereket ve başarı vardır."

  Son zamanlarda gittikçe artan bereketsizliğin ve başarısızlığın hikmeti bu hadis-i şerifin ışığında aranıp bulunmalıdır. Maalesef televizyon, "erken uyumanın düşmanı" olarak insanın karşısına dikilmiştir. Bu şedit düşmanı alt edip, mümkün mertebe erken yatıp, teheccüd namazına kalkmak, daha sonra güneş doğmadan önce sabah namazına dinç olarak uyanmak ve ondan sonra yatmayıp çalışmaya başlamak lazımdır. Zinde, dinç, çalışkan oluşlarına hepimizin şahit olduğu dedelerimiz ve ninelerimiz böyle yaparlardı. Bu güzel âdet yok olunca, sağlık ta, bereket de, huzur da yok oldu.

  İkindi ile akşam arasında yatmamak lazımdır. Herkes bu vakitte yatmanın zararını bizzat tecrübe ederek görmüştür. O vakit yatıp da kalkan kimse sersem gibi olur, bir türlü kendisini toparlayamaz.

  Öğle namazını kıldıktan sonra bir müddet yatmak ise çok faydalıdır.
  Sorularla İslamiyet Editör


 12. 18.Haziran.2012, 00:04
  6
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Evet bu saatlerde uyumak uygun değildir. Bu vakitlerde uyanık olmak, güzel şeylerle meşgul olmak sünnettir ve sevabı vardır. Ancak kerahet vakitlerinde uyuyan kimse bu sevaptan ve bereketten mahrum kalsa bile günah işlemiş olmaz.

  Gece dışında Feylule, Gaylule ve Kaylule olmak üzere üç çeşit uyku vardır:

  Gaylule uykusu fecirden itibaren güneş tamamen doğuncaya kadar geçen sürede uyumaktır. Bu zamanda uyumak sünnete uygun düşmez. Çünkü birçok iş kolunda sabahın erken saatlerinde işe başlamak rızkın bolluğuna ve berekete sebeptir. İnsanın işe motive olacağı en aktif zaman dilimi fecirden sonraki zaman dilimidir. Bu dilim, uykuyla geçmemelidir. Çünkü o saatte uyumak işe geç başlamak demek olacaktır ki, bu da iş kaybı, emek kaybı, zaman kaybı, kazanç kaybı, performans kaybı gibi kazancı bereketlendiren birçok ana unsurun devre dışı kalması mânâsına gelecektir. Bereketsizliğin sebebi budur. Fakat öte yandan kerahet vaktinde eğer iş ve yoğunluk uyumayı gerektiriyorsa pekâlâ uyunabilir. Meselâ gece mesaisi yapmış birisi sabah namazını kıldıktan sonra kerahet vaktinin geçmesini beklemeden uyuyabilir. Ve bu sünnete aykırı düşmez. Çünkü adam günlük mesaisini yapmış, sabah namazını da kılmış, kerahet vaktinin geçmesini beklemeye artık dinî bir sebep yoktur. Burada kerahet vakti sadece bir zaman ismi olarak zikredilmiştir. Yoksa mutlak derecede uyku yasağı getiren bir zaman parçası olarak gelmemiştir.

  Feylule uykusunda da aynı durum söz konusudur. İkindi namazından sonra güneş tamamen batıncaya kadar geçen zaman dilimi keza birçok iş kolu için en verimli zaman dilimidir. Bu saatte uyumak rızkı da, ömrü de noksanlaştırır. Çünkü insanın günün verimini muhasebe edeceği, ölçüp tartacağı, yarınki gün için yeni plânlar yapacağı, hayat için yeni moral ve motivasyon bulacağı bu zaman diliminde uyumak insanı bütün bu neticelerden genellikle mahrum bırakır. Buradaki uyku sakındırmasının da kerahet vaktine denk gelmesi ile ilgisi yoktur. Zaman dilimi bakımından sakıncalı görülmüştür. Fakat şüphesiz bunun da istisnası vardır: Meselâ, gündüz boyu aralıksız yoğun bir çalışma gösterip akşamdan sonra gecenin bir vaktine kadar yeniden yoğun bir çalışmaya girecek birisi için, eğer bu vakitte biraz boşluk söz konusu olursa, bu kişinin bu vakitte bir miktar kestirmesinde dinen bir sakınca olmaz.

  Görüldüğü gibi Gaylule ve Feylule uykuları kerahetle ilgili olarak değil, fakat çoğunluk için zaman dilimi olarak sakıncalı bulunmuştur. Kaylule uykusu olan kuşluk vaktinden öğle sonrası vakte kadar güneşin en hararetli olduğu zaman dilimi içinde yarım saat kadar uyumak ise sünnette tavsiye edilmiştir. Bu tavsiyeyi öğle öncesi giren kerahet vakti delemez. Yani kerahet vakti geldi diye sünnet olan öğle uykusunun yapılamaması söz konusu değildir. Çünkü esasen kerahet vakitlerinde sadece namaz kılma yasağı vardır. Bunun da gerekçesi hadiste açıklanmıştır. Hadisçe bunun gerekçesi, o vaktin, kâfirlerin güneşe secde ettikleri vakit oluşudur. (Müslim, Salatül Misafirin, 294)

  O halde kerahet vakitlerinden olan sabah gün doğarken ve akşam gün batarken uyumanın mekruh görülmesinin, bu vakitlerin kerahet vakti olması ile ilgisi yoktur. Bunun gerekçesi, sadece insan fıtratının bu vakitlerde daha performanslı oluşu ve bu performansı negatif olarak uykuda öldürmeyip pozitif mânâda değerlendirme gereğidir. Bu durumda Kaylule uykusu olan öğle uykusu, öğle öncesi kerahet vaktinde yapılabilmektedir.

  Kaylule uykusunun tavsiye edildiği saat ise kaba kuşluktan ikindi öncesi zamana kadar geçen saattir. Bu saat kişiye ve iş yoğunluğuna göre ve kişiye özel olarak değişebilmektedir. Belirli bir saat verip itaat ehlini saatle sınırlandırmak doğru değildir.

  "Uyku üç nevidir (çeşittir):

  "BİRİNCİSİ: Gaylûledir ki, fecirden sonra, tâ vakt-i kerahet bitinceye kadardır. (Yâni güneşin doğuşundan, yaklaşık 45 dakika geçinceye kadarki zamandır). Bu uyku, rızkın noksaniyetine ve bereketsizliğine hadisçe sebebiyet verdiği için, hilaf-ı sünnettir. [Sünnete aykırıdır.> Çünkü rızık için sa'y etmenin [çalışmanın> mukaddematını ihzar etmenin [başlangıcını, hazırlığını yapmanını en münasip zamanı, serinlik vaktidir. Bu vakit geçtikten sonra bir rehavet arız olur. O günkü sa'ye ve dolayısıyla da rızka zarar verdiği gibi, bereketsizliğe de sebebiyet verdiği, çok tecrübelerle sabit olmuştur.

  "İKİNCİSİ: Feylûledir ki, ikindi namazından sonra, mağribe (akşama) kadardır. Bu uyku ömrün noksaniyetine, yâni, uykudan gelen sersemlik cihetiyle, o günkü ömrü nevmâlûd, yarı uyku, kısacık bir şekil aldığından, maddi bir noksaniyet gösterdiği gibi, manevî cihetiyle de, o gün hayatinin maddî ve manevî neticesi ekseriya ikindiden sonra tezahür ettiğinden, o vakti uyku ile geçirmek, o neticeyi görmemek hükmüne geçtiğinden, güya o günü yaşamamış gibi oluyor.

  "ÜÇÜNCÜSÜ: Kaylûledir ki, bu uyku Sünnet-i Seniyyedir. Duhâ vaktinden, öğleden biraz sonraya kadardır. Bu uyku, gece kıyamına sebebiyet verdiği için sünnet olmakla beraber, Ceziretü'l Arabda, vaktü'z-zuhr denilen şiddet-i hararet zamanında bir tatil-i eşgal, âdet-i kavmiye ve muhitiye olduğundan, o Sünnet-i Seniyyeyi daha ziyade kuvvetlendirmiştir. Bu uyku hem ömrü, hem rızkı tezyide medardır. Çünkü yarım saat kaylüle, iki saat gece uykusuna muâdil gelir. Demek, ömrüne her gün bir buçuk saat ilâve ediyor. Rızık için çalışmak müddetine, yine bir buçuk saat ölümün kardeşi olan uykunun elinden kurtarıp yaşatıyor ve çalışmak zamanına ilâve ediyor." (Lem'alar, 269)

  Demek ki; güneşin doğuşundan, yaklaşık 45 dakika geçinceye kadar geçen zamanda uyumak iyi değildir. Aslolan erken yatıp erken kalkmaktır. Sabah namazını kıldıktan sonra uyumamak, Kur'ân, hadis tefsir, ilmihal okuduktan sonra işbaşı yapmak lazımdır.

  Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: "Sabahın erken saatlerinde bereket ve başarı vardır."

  Son zamanlarda gittikçe artan bereketsizliğin ve başarısızlığın hikmeti bu hadis-i şerifin ışığında aranıp bulunmalıdır. Maalesef televizyon, "erken uyumanın düşmanı" olarak insanın karşısına dikilmiştir. Bu şedit düşmanı alt edip, mümkün mertebe erken yatıp, teheccüd namazına kalkmak, daha sonra güneş doğmadan önce sabah namazına dinç olarak uyanmak ve ondan sonra yatmayıp çalışmaya başlamak lazımdır. Zinde, dinç, çalışkan oluşlarına hepimizin şahit olduğu dedelerimiz ve ninelerimiz böyle yaparlardı. Bu güzel âdet yok olunca, sağlık ta, bereket de, huzur da yok oldu.

  İkindi ile akşam arasında yatmamak lazımdır. Herkes bu vakitte yatmanın zararını bizzat tecrübe ederek görmüştür. O vakit yatıp da kalkan kimse sersem gibi olur, bir türlü kendisini toparlayamaz.

  Öğle namazını kıldıktan sonra bir müddet yatmak ise çok faydalıdır.
  Sorularla İslamiyet Editör

 13. 21.Haziran.2014, 07:50
  7
  Misafir

  Cevap: İkindi vakti ile akşam vakti uyumanın zararları nelerdir?

  Bugün kuzenimi sabah 4.30 terminale bıraktım. Güneş yeni doğmaya başlıyordu eve döndüm yattım ve çok kötü oldum. Beynim uyuşmuştu. Kapı sesi geldi sonra evden değişik takırtılar geliyordu. O sırada kalkmak istedim gözümü açmak istedim yapadım eb ufak bir şey yapamadım en evde hiç kimse yok mu diye bir ses duydum sonra her neyse odama geldiğini ve bana kuzenimin sesine çok benzer bir ses halen uyuyor musun sen dedi sonra o an beynim nerdeyse tamamen devre dışı olmuştu sanki. Kalkmak istedim istedim yine olmadı. Sonra başımın havaya kalktığını ve üst dudağımın çekildiğini hissettim belli bi süre sonra besmele getirdim bir kaç defa etkisi yavaş yavaş geçmeye başladı. Uyandığımda bu neydi diyordum musallat mı oluyorlar dedim açtım bir kaç koruma duası yaptım, balkona çıktım kendime gelmek için şu an saat sekiz iki saattir kendime gelmeye şoku atmaya çalışıyorum tel başımayım.


 14. 21.Haziran.2014, 07:50
  7
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Bugün kuzenimi sabah 4.30 terminale bıraktım. Güneş yeni doğmaya başlıyordu eve döndüm yattım ve çok kötü oldum. Beynim uyuşmuştu. Kapı sesi geldi sonra evden değişik takırtılar geliyordu. O sırada kalkmak istedim gözümü açmak istedim yapadım eb ufak bir şey yapamadım en evde hiç kimse yok mu diye bir ses duydum sonra her neyse odama geldiğini ve bana kuzenimin sesine çok benzer bir ses halen uyuyor musun sen dedi sonra o an beynim nerdeyse tamamen devre dışı olmuştu sanki. Kalkmak istedim istedim yine olmadı. Sonra başımın havaya kalktığını ve üst dudağımın çekildiğini hissettim belli bi süre sonra besmele getirdim bir kaç defa etkisi yavaş yavaş geçmeye başladı. Uyandığımda bu neydi diyordum musallat mı oluyorlar dedim açtım bir kaç koruma duası yaptım, balkona çıktım kendime gelmek için şu an saat sekiz iki saattir kendime gelmeye şoku atmaya çalışıyorum tel başımayım.

 15. 08.Temmuz.2015, 00:02
  8
  Misafir

  Cevap: İkindi vakti ile akşam vakti uyumanın zararları nelerdir?

  Vallahi dosdoğru bazen o vakitte uyuyorum nadir de olsa o gün sabaha kadar berbat ve bereketsiz geçiyor


 16. 08.Temmuz.2015, 00:02
  8
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Vallahi dosdoğru bazen o vakitte uyuyorum nadir de olsa o gün sabaha kadar berbat ve bereketsiz geçiyor

 17. 09.Kasım.2015, 04:47
  9
  Misafir

  Cevap: İkindi vakti ile akşam vakti uyumanın zararları nelerdir?

  Açıklamanız için allah razı olsun teşekkür ediyorum


 18. 09.Kasım.2015, 04:47
  9
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Açıklamanız için allah razı olsun teşekkür ediyorum

 19. 09.Kasım.2015, 17:00
  10
  Misafir

  Cevap: İkindi vakti ile akşam vakti uyumanın zararları nelerdir?

  Sakin uyumayin gercekten cok huzursuz olur sabahi zor edersiniz.Aman dikkat o saatlerde dikkatinizi cekerim acayip bi sekilde uyku uyumak gelir elinizde olmadan


 20. 09.Kasım.2015, 17:00
  10
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Sakin uyumayin gercekten cok huzursuz olur sabahi zor edersiniz.Aman dikkat o saatlerde dikkatinizi cekerim acayip bi sekilde uyku uyumak gelir elinizde olmadan

 21. 01.Nisan.2016, 22:25
  11
  Misafir

  Cevap: İkindi vakti ile akşam vakti uyumanın zararları nelerdir?

  Ağzınıza sağlık çok sistematik ve anlaşılır olmuş


 22. 01.Nisan.2016, 22:25
  11
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Ağzınıza sağlık çok sistematik ve anlaşılır olmuş

 23. 13.Ekim.2016, 19:12
  12
  Misafir

  Yorum: İkindi vakti ile akşam vakti uyumanın zararları nelerdir?

  Şeker hastası olunca mecburen uyukluyorsun uyku bastırıyor gözlerim kapanıyor yarım saat yapmazsam başım dönüyor çok uykuyu sevmiyorum emekliyim


 24. 13.Ekim.2016, 19:12
  12
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Şeker hastası olunca mecburen uyukluyorsun uyku bastırıyor gözlerim kapanıyor yarım saat yapmazsam başım dönüyor çok uykuyu sevmiyorum emekliyim
+ Yorum Gönder
Git 12 Son