+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kuran okurken neler farz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kuran okurken neler farz?

  Sual: ben imam-hatip lisesinde zorla okuyorum.kuran derslerini sevmiyorum ve başımı örtmüyorum.ailem çok baskı yapıyor ama ben o okula gitmek istemiyorum lütfen yardım edin.yardım edenin duacısı olacağım.çok zor durumdayım.abartmıyorum.kendimi çok kötü hissediyorum..... ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Yanıt: kuran okurken neler farz?


  Reklam  Cevap: Allah c.c hidayet versin kardeş.
  Sana nasip olan bu Nimetin kıymetini bil....
  Aşağıdaki yazıyı incele.

  ________________________________________

  Kur’an, 610-632 yılları arsında Hz. Muhammed’e vahyolunan Allah’ın kelamıdır. Bakara 121. ayette Allah; “Kendilerine verdiğimiz Kitabı gereğince okuyanlar var ya, işte ona ancak onlar inanırlar. Onu inkâr edenler ise kaybedenlerdir.” Burada kitabı hakkıyla okuyanlardan Ehl-i Kitaptan Kur’an’ı samimiyetle inceleyen ve O’nu doğru buldukları için kabul eden dindar bir grup kastedilmektedir. (Mevdudi, Tefhimu’l-Kur’an)
  Şu ayetler de Kur’an okumanın beraberinde davranışların olması gerektiğini ortaya koymaktadır.

  “Mü’minler ancak o kimselerdir ki, Allah anıldığı zaman yürekleri ürperir, O’nun ayetleri okunduğunda imanlarını arttırır ve yalnızca Rablerine tevekkül ederler. Onlar, namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler. İşte gerçek mü’minler bunlardır. Rableri katında onlar için dereceler, bağışlanma ve üstün bir rızık vardır.”(Enfal, 8/2-4)
  “Ey örtüsüne bürünen, Az bir kısmı hariç olmak üzere, geceleyin kalk: (Gecenin) Yarısı kadar. Ya da ondan da biraz eksilt. Veya üzerine ilave et. (3) Ve Kur’an’ı da belli bir düzen içinde (tertil üzere) oku.” (Müzzemmil, 73/1-4) Ayetlerde peygamberimizden gece kalkıp namaz kılması ve “tertil” ile Kur’an okuması istenmektedir.
  (Tertîl; bir metni okurken yavaş yavaş, acele etmeksizin, tane tane, her bir harfin edasının, nazmının ve manasının hakkını vermek suretiyle okumaya denmektedir)
  Allah’u Teâlâ, “Kur’an’ın Müslümanlara okunduğu zaman onların ağlayarak secde ettiklerini ve Kur’an dinlemenin onların derin saygısını artırdığını, kalplerinin titrediğini” ifade buyurmaktadır. (İsrâ, 17/107; el-Hacc, 22/35; Meryem, 19/58)

  Ebû Hureyre (ra) anh’dan şöyle dediğini nakletmektedir; Allahu Teâla’nın: “Şimdi siz bu söze (Kur’ân’a) mı şaşırıyorsunuz? Gülüyorsunuz da ağlamıyorsunuz!”(Necm, 59-60) buyruğu nazil olduğunda Suffe ehli gözyaşları yanaklarından akıncaya kadar ağladılar. Resûlullah (S.A.V.) onların ağladıklarını fark edince O da onlarla birlikte ağladı. O’nun ağlaması üzerine bizler de ağladık. Bunun üzerine Resûlullah (S.A.V.) “Allah korkusundan ağlayan kimse cehenneme girmez” buyurdu.
  Bir başka hadiste Peygamberimiz şöyle buyurmaktadır: “Şu Kur’an hüzünlü olarak nazil oldu, öyleyse onu okuyunca ağlayın. Eğer ağlayamazsanız ağlamaya çalışın ve onu güzel okuyun. Onu güzel okumaya gayret etmeyen bizden değildir.”
  Kur’an’ın hüzünlü olarak nazil olması, Kur’an’ın kalplere tesir eden gözleri yaşartan ulvi manalarla dolu olarak nazil olmasıdır. Onu huşu içinde tefekkürle okuyana tesir eder, gözleri yaşartır.. Kuran’ı Kerimi böylesi bir haleti ruhiye ile dinlemek ve okumak esastır.( İbrahim Canan, Kütübi Sitte, 17/89) Selefin de Kur’an okurken ağlayıp ürperdiği; fakat seleften bayılıp düşme gibi davranışlara başvurmadığı nakledilir.
  Alıntı...

 3. konya442
  (Cezalı)
  ben imam-hatip lisesinde zorla okuyorum.kuran derslerini sevmiyorum ve başımı örtmüyorum.ailem çok baskı yapıyor ama ben o okula gitmek istemiyorum lütfen yardım edin.yardım edenin duacısı olacağım.çok zor durumdayım.abartmıyorum.kendimi çok kötü hissediyorum....


  Daha ne istiyorsun imam hatip lisesinde okuyorsun , tabi senin kararinda , ben yurtdisinda kaliyor keske bizimde böyle imkanlarimiz olsaydida bizde dinimize daha güzel ögrenirdik zaten müim olan ebür dünya


  Selam ve dua ile

 4. YaZaROW
  Emekli
  Bende çevrem dolayısıyla gidemedim ve hep keşke gidebilseydim hasretiyle doldum. Kısmetse üniversite de bu isteğimi yerine getireceğim inşaAllah. Siz de elinizdeki nimetten faydalanın. Televizyonla aranızı kesmeye bakın çünkü sizi çok etkileyecek bir etken televizyon.

 5. konya442
  (Cezalı)
  Insallah , hayirlisiyla Yazarow kardes

+ Yorum Gönder