+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Zina Yaptığın Kişiyle Tevbe Ederek Evlendiğin Takdirde Dinimizce Uygun Görülen Bir Ceza Varmıdır?? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Zina Yaptığın Kişiyle Tevbe Ederek Evlendiğin Takdirde Dinimizce Uygun Görülen Bir Ceza Varmıdır??

  Sual: Zina yaptığımız kişiyle biz Tevbe Edip Evlenirsek Tamamıyla Karı Koca Olmak Ve Yuva Kurmak Yaratan Indindede Cezamızı Hafifletmek Icin Bu Durum Islam Ulemalarınca Ve Dinimizce Ne Derece Doğru Olur Biz Yine ölünce Zina Sucundanmı Yargılanırız Yoksa Evlenip Yuva Kurmuş Olmamız Bidaha Bunu Yapmayışımız Ne Derece Faydalı Our???? Saygılar Vereceğiniz Bilgi Icin şimdiden Teşekkürler ? 2. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  Yanıt: Zina Yaptığın Kişiyle Tevbe Ederek Evlendiğin Takdirde Dinimizce Uygun Görülen Bir Ceza Varmıdır??


  Reklam  Cevap: Zina eden kişi tevbe ederse günahı bağışlanır mı?


  Cevap

  Değerli Kardeşimiz;

  Zinanın hükmü İslam Dininde açıktır. Suçunu Hakim'in huzurunda dört defa ayrı ayrı itiraf ederek cezanın verilmesini isteyen veya dört şahidi bulunan birisi hakkında karar verilir. Şayet bu insan evli ise recm cezası, yoksa bekar bir insan için verilecek karar recm değildir, yüz değnek sopa vurulur.

  Fakat suçunu itiraf etmeyen veya yaptığı bu fiili kimse görüp şikayet etmemiş ise bu insanın yapacağı tek şey günahından dolayı pişmanlık gösterip bir daha yapmamak üzere tövbe etmektir.

  Ayrıca böyle bir suç işleyen kimse suçunu itiraf etse bile şu anda bunun cezasını uygulayacak bir merci yoktur.Geriye iki şey kalıyor. Biri kul hakkıdır. Varsa helalleşmek gerekir. Diğeri de Allah hakkı için tövbe, istiğfar etmek ve bir daha o günaha girmemektir.

  İnsan hem iyilik hem de kötülük yapmaya uygun yaratılmıştır. Onun için zaman zaman isteyerek veya istemeyerek günahlara girebiliyor. Bu konuda Kur’anı Kerim de, “Allah, kendisine şirk koşulmasının dışındaki istediği kimselerin bütün günahlarını bağışlar.(Nisa Süresi,48;116)” buyurarak hangi günah olursa olsun affedebileceğini bildirmektedir.

  Kitaplarımız da canı gönülden yapılan tövbenin Allah tarafından kabul edileceği ifade edilir. Nitekim Allah’u Teala, “Ey iman edenler, nasuh tövbe ile tövbe edin ki Allah da sizin kabahatlerinizi affetsin ve altlarından ırmaklar akan cennetlerine koysun.” (Tahrim Suresi,8) buyurarak yapılan tövbelerin kabul edileceğini beyan eder. Ayette geçen nasuh tövbe ise şöyledir:

  1-Allah’a karşı günah işlediğini bilerek, bu günahtan dolayı Allah’a sığınmak ve pişman olmak.
  2-Bu suçu işlediği için üzülmek, Yaratıcıya karşı böyle bir günah işlediğinden dolayı vicdanen rahatsız olmak.
  3-Bir daha böyle bir suça dönmeyeceğine dair bir karar içerisinde olmak.
  4-Kul hakkını ilgilendiriyorsa onunla helalleşmek.

  Bir hadiste Peygamberimiz şöyle buyurmuş. Nasuh tövbe şudur:
  -Günahlara pişmanlık.
  -Farz ibadetleri yapmak.
  -Zulüm ve düşmanlık yapmamak.
  -Kırgın ve küskünlerle barışmak.
  -Bir daha o günaha dönmemek üzere karar vermek.

  İnşallah bu şartları yerine getirirsek Allah’ın tövbelerimizi kabul edeceğinden ümitli oluruz.

  Ancak insan her zaman korku ve ümit içerisinde olmalı. Ne ibadetlerimize güvenip övünebiliriz. Ne de günahlarımızdan ümitsizliğe düşebiliriz. Ben çok iyiyim, bu işi hallettim demek ne kadar yanlışsa; ben bittim, beni Allah kabul etmez demek de o kadar yanlıştır. Ayrıca, suçunu anlayıp tövbe edip, Allah’a sığınmak da büyük bir ibadettir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 3. Misafir
  Selamun aleykum hocam bi sorum olacaktı sizlere öncelikle ALLAH yaptigimiz gunahlardan bizi affumağfiret eylesin insallah hocam mesela ben bir kisiyle zina edersem o kişi artik bana haram olurmu yani onunla evlenebilir miyim? Bir hocamin o kisi ile evlenemezsin dedi haram olur dedi sizce bu bilgi ne kadar dogrudur bir aciklama yapabilirmisiniz hocam simdiden ALLAH razi olsun hayirli geceler hocam .

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  zina yaptığım kişiyle evlenirsem
  zina edersem o kişi artik bana haram olurmu
  Zina eden, zina ettiği kişiyle tevbe ettikten sonra evlenebilir. Tövbe etmeden evlenmek haramdır.

+ Yorum Gönder
zina yaptığın kişiyle evlenirsen ,  zina yaptığım kişiyle evlenirsem,  zina yaptığın kişiyle evlenmek,  zina ettiğin kişiyle evlenmek,  zina yaptığınla evlenmek,  zina yapip o kisiyle evlenmek,  zina yaptığın kişi ile evlenmek