+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ayet nedir? sure nedir? cüz nedir? hizip nedir? kuranı kerimde kaç ayet vardır? kaç sure kaç cüz vardır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ayet nedir? sure nedir? cüz nedir? hizip nedir? kuranı kerimde kaç ayet vardır? kaç sure kaç cüz vardır?

  Sual: ayet nedir sure nedr cüz nedir hizip nedir kuranı kerimde kaç ayet vardır kaç sure kaç cüz vardır kuranı kerim hangi sure ile başlar ve biter en uzun ve en kısa sure hangisidir ? 2. arifselim
  Yönetici

  Reklam  Cevap: Kuranı kerimin ilk inen suresi Alak suresinin ilk 5 ayetidir. Sıralamada ise ilk sure Fatiha ve en son sure ise Nas suresidir. En uzun sure Bakara ve en kısa suresi ise Kevser suresidir.

  Hizib: Kuranı kerimde 30 cüzdür ve her cüz 20 sayfadır. Her cüzün dörde bölünmesine de hizib denir.

  Ayet: Kuranı kerim içerisinde bulunan surelerin içerisindeki bölümlere verilen isimdir. Bu ayetler sureleri oluşturur. Ayetin kelime manası ise işaret ve alamet demektir. Kuranda 6666 ayet vardır.

  Sure: Sure ise kuranı kerimde besmelelerle birbirlerinden ayrılan ve çeşitli uzunluklarda olan bölümlere denir. Kuranı kerimde 114 sure vardır.

  Cüz: Kuranı kerimi düzenli bir şekilde 20 şer sayfadan toplam 30 parçaya ayıran bölümlere cüz denir.

 3. Misafir
  Allah kimseyi başımızdan eksik etmesin.

 4. Misafir
  çok teşekkürler din sınavımdaki soruydu

 5. Misafir
  Çok teşekkür ederim anlamlarını öğrendim

 6. Misafir
  6666 ayetten oluşur 114 sure vardır 30 cüz vardır

+ Yorum Gönder
ayet nedir sure nedir,  ayet nedir,  hizip nedir,  sure nedir,  hizip ne demek,  kuranda hizip nedir,  ayet ve sure nedir