+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Süt kardeş ile evlilik Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Süt kardeş ile evlilik

  Sual: merhaba biz süt kardeşimle duygusal bir ilişki yaşıyoruz ve içinden cıkamadık mumkunse bizi aydınlatabılırmısın?bızım evlenmemızde sakınca varmıdır? islami acıdan şimdiden tşkler. ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Yanıt: süt kardeş ile evlilik


  Reklam  Cevap: Süt kardeşliği ve süt kardeşliğinden doğan evlenme yasağı

  Süt Emme Yoluyla Meydana Gelen Evlenme Yasağı:

  Kur'ân-ı Kerîm'de; "Sizi emziren analarınız ve süt kız kardeşleriniz (size haram kılındı)" (en-Nisa, 4/23) buyurulur. Bu âyette yalnız iki tane süt hısımından söz edilmiştir. Bu konuda genel prensip şu hadisle konulmuştur. Nesepçe haram olanlar süt yoluyla da haram olurlar" (Buhârî, Şehâdât, 7; Müslim, Rada', I). Yine nesep yoluyla, evlenmekle ortaya çıkan sıhrî hısımlıklara kıyasla, süt yoluyla da sıhrî hısımlıklar oluşur. Ancak bunun iki istisnası vardır.

  Süt yoluyla haram olanlar şunlardır:

  l. Bir kimsenin süt cihetinden usûlü. Süt annesi, süt ninesi gibi...

  2. Süt cihetinden fürûu. Bir kimse süt kızı, süt oğlunun kızı ve ilânihaye bunların çocuk ve torunları ile evlenemez.

  3. Süt ana ve babanın fürûu. Bir kimse ana baba bir, baba bir veya yalnız ana bir olan süt kardeşleri ve bunların ilânihaye fürûu ile evlenemez.

  4. Süt ana ve babanın usûlünden yalnız ilk füru'. Bunlar süt emenin, süt cihetinden amca, hala, dayı ve teyzeleri olup, bunlarla evlenmesi yasaktır.

  5. Süt baba ve dedelerin eşleri: Burada zifafın olup olmaması, sonucu etkilemez. Nitekim bir kimse, nesep babasının karısı ile de evlenemez.

  6. Süt oğlun veya süt oğlun oğlunun, yahut süt kızın oğlunun karısı ile evlenmek yasaktır. Burada da zifafın olup olmaması, sonucu etkilemez. Nitekim, bir kimse gelinleriyle evlenemez.

 3. menekse23
  Devamlı Üye
  bizim bi tanidigimiz ailelerin cahil düsünceleri yüzünden süt kardesi ile evlendirilmis... Ve sonucta kan bagi oldugundan özellikle kiz cocuklari özürlü...

+ Yorum Gönder