+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kefaret orucuna nasıl niyet edilir Niyet şekli nasıldır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kefaret orucuna nasıl niyet edilir Niyet şekli nasıldır

  Sual: Ben yeminimi bozdugum için kefaret orucu tutucam 3 gün. ama nası niyet edicegimi bilmiyorum. Lütfen bana biri bunu söylesnde yanlış niyet etmek istemiyorum . . . . ? 2. metzer
  Devamlı Üye

  Yanıt: Kefaret orucuna nasıl niyet edilir Niyet şekli nasıldır


  Reklam  Cevap: Kalben neye niyet edersen odur.Önemli olan kalbinden geçendir.

 3. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  Oruçlara Nasıl Niyet Edilir?

  Soru: Ramazan ayı ve diğer zamanlarda tutulan oruçlara nasıl niyet edilir?

  Cevap: Bütün ibadetlerde olduğu gibi Oruca niyet etmekte şarttır. Oruç
  çeşitlerinden hangisi tutulmak istenirse istensin (farz, vacip, nafile oruç vb.) niyet edilmesi gerekir. Niyet edilmeden akşama kadar aç durmak oruç yerine geçmez. Kalben yapılan niyetler yeterlidir. Kalben yapılan niyeti dil ile ifade etmek ise menduptur.
  Ramazan orucu için niyet; “Niyet ettim Allah rızası için yarınki Ramazan orucunu tutmaya” şeklinde yapılması en efdal olanıdır. Bunun yanında bir kişi hiç gün belirlemeden “Niyet ettim oruç tutmaya” dese bu niyet şeklide caizdir. Ramazan ayı girdikten sonra farz olan oruç dışında hiçbir oruca niyet edilmez. Edilse dahi Ramazan orucuna sayılır. Çünkü farz olan Ramazan orucun vaktinde aynı anda bir başka oruca niyet edilemez. Alimlerin ortak görüşüne göre Ramazan ayında tutacağımız her bir oruç için ayrı niyet etmemiz gerekmektedir.
  Ramazan ayında tutulamayan oruçlar başka bir vakitte tutulacak olursa “Niyet ettim Allah Rızası için kazaya bıraktığım Orucu tutmaya” diye niyet edilebilir. Ancak yine bir kişi sadece “Kazaya kalan oruca” diye niyet ederse buda caizdir.
  Nafile oruçlar için “Niyet ettim Allah rızası için nafile oruç tutmaya”, adak edilmiş oruçlar için “Niyet ettim Allah rızası için adak orucu tutmaya” şeklinde niyet edilebileceği gibi “Nafile oruç tutmaya”, “Adak orucu tutmaya” şeklinde niyet edilmesi caizdir.
  Hanefi mezhebine göre ramazan orucu, nâfile oruçlar ve vakti belirtilmiş adak (nezr-i muayyen) oruçlarının niyet etme vakti gün batımından başlayıp ertesi günün kuşluk vaktine hatta öğle namazı vaktinin girmesinden az önceki vakte kadar devam eder. Öğle vakti girdikten sonra artık hiçbir oruca niyet edilemez. Başlanmış fakat bir sebeple bozulmuş nafile oruçlar ile, Ramazan ayında tutulamayan oruçların kazası için tutulan oruçlarda niyet imsak vaktine kadardır. Yine Ramazanda bile bile yapılan yeme, içme ve cinsi münasebetten dolayı tutulacak olan Kefaret orucu içinde yine niyet etme vakti imsaktır.
  Akşam vakti güneş batmadan bir sonraki güne niyet edilemez. Niyet için kesin ifade kullanılmalıdır. Muallakta olan, herhangi bir şarta bağlanan niyetler geçerli değildir. “Yarın şu işim olursa oruç tutarım” şeklinde yapılacak niyetler muteber değildir. Sahura kalkmış bir kişi niyet etmeyi unutsa dahi sahura kalkması niyet yerine geçer. Akşam vakti girdikten sonra imsak vaktine kadar yeme, içme ve ailevi münasebette bulunmak serbesttir.

  Ahmet ÜNAL
  Vaiz

 4. Misafir
  Allah razı olsun çok güzel bilgiler

 5. Misafir
  Hocam atmis bir gün gereken orucun niyeti öğrenmek istiyorum

 6. mum
  Administrator
  61 gün oruç niyeti nasıl? kefaret orucu niyeti nasıldır

  Bir günü kazaya niyet edilir: Niyet ettim yarın tutamadığım günü kaza orucunu tutmaya
  kalan 60 gün için: Niyet ettim kefaret orucunu tutmaya

 7. Misafir
  Ben kefaret orucu tutuyorum bugün 20ci günüm gece imsaktan ince niyetlenmeyi unuttum sabah namaza kaldığında aklima geldi imsak vakti girmişti ama ezan olunmamıştı bende su içip niyetlendim kefaret orucu yandimi yoksa kabul mu bunu öğrenmek istiyorum

 8. Şema
  el-âsa limen âsa
  imsak vakti girmişti ama ezan olunmamıştı
  İmsaktan sonra su içilmez. Ezana göre değil imsaka göre hareket edilir. Oruç olmadı

 9. Misafir
  S a hocam resulullah in veya sahabenin dil ile niyet ettiği hiçbir nakilde karşılaşmadım hatta bunun bidat olduğunu söyleyen var bunu açıklarmisiniz s a

+ Yorum Gönder
kefaret orucuna nasıl niyet edilir,  kefaret orucu niyeti,  kefaret orucuna niyet,  keffaret orucu nasıl niyet edilir,  kefaret orucunun niyeti,  kefaret orucu niyeti nasıldır,  kefaret orucu nasil niyet edilir