Konusunu Oylayın.: Umre nedir nasıl olur ve nelere dikkat etmek gerekir

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Umre nedir nasıl olur ve nelere dikkat etmek gerekir
 1. 06.Aralık.2010, 17:35
  1
  Misafir

  Umre nedir nasıl olur ve nelere dikkat etmek gerekir

 2. 06.Aralık.2010, 17:35
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  umre nedir ve nasıl olur

 3. 21.Temmuz.2013, 20:16
  2
  jerusselam
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 25.Şubat.2013
  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 4,150
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 42

  Cevap: umre nedir, nasıl olur ve nelere dikkat etmek gerekir ?
  umre nedir, nasıl olur ve nelere dikkat etmek gerekir ?
  umre nedir?
  Hac* gibi belirli bir zamana bağlı olmaksızın yapılan Kâbe ziyareti anlamında bir terim. Umre, Hanefî ve Malikî mezheplerine göre sünnet-i müekkede, Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre farzdır.
  Hac sadece hac mevsiminde yapıldığı halde, umre her zaman yapılabilir. Ancak kurban bayramının arefe günü ile, bu bayramın dört gününde yapılması mekruhtur. Ramazanda yapılması ise daha çok sevaba vesîledir (Elmalılı H. Yazır, Halk Dini Kur'ân Dili, II, 709).
  Umre esas itibariyle, Kâbe'yi tavaf (etrafında yedi defa dönmek) ve Safa ile Merve tepeleri arasında yedi defa sa'y (koşmak) dır. Hacda olduğu gibi; Müzdelife'ye gitmek, Arafat'ta vakfe yapmak, Mina'da şeytan taşlamak umrede yoktur.
  Tavafın dört şavtı (Kabe'nin etrafında dört kere dönmek) umrenin rüknüdür. Vakit müstesna, hac için şart olan her şey, umre için de şarttır. Tavafın geri kalan üç şavtı, Safa ile Merve arasındaki sa'y ve bunun bitiminde tıraş olmak ya da saçları kısaltmak da umrenin vacipleridir. Haccın sünnetlerinden Safa ile Merve arasındaki sa'ye kadar olanların tümü umre için de sünnettir (bk. "Hac" mad). Sa'y bitince umre ibadeti sona erdiği için, hacdaki; Müzdelife, Arafat ve Mina ile ilgili sünnetler umrede söz konusu değildir.
  Umrenin yapılışı: Mekke dışından olup da umre yapmak isteyen bir Müslüman mikat * yerinde, Mekkeli ise Harem* dışında ihrama* girer. "Allahım! Ben umre yapmak istiyorum, onu bana kolaylaştır ve benden kabul et" diyerek dua ve niyet eder, telbiye* de bulunur. Harem-i Şerif'e gelince Kâbe'nin etrafına yedi defa dolaşarak tavaf eder. İlk üç dolanışta biraz çalımlı yürür. Her dolanışta Hacerü'l-Esved* adındaki kutsal taşı selamlar. Tavaf bittikten sonra iki rek'at namaz kılar ve Safa tepesine gider. Oradan başlayarak, Safa ile Merve arasında yedi kere gider gelir. Buna; sa'y denilir. Daha sonra tıraş olarak veya saçlarını kısaltarak ihramdan çıkar. Böylece sona ermiş olur (el-Mevsılî, el-İhtiyar fi Ta'lili'l-Muhtar, 157; Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslâm İlmihali, 483, 508).
  Hac için ihrama giren kişinin, ihramda iken yapması yasak olan şeyler, umre için ihrama giren kişi için de yasaktır. İhramda iken bu yasaklardan birisini yapan kimseye, hac için ihramda iken aynı yasağı işleyen kimse için gerekli olan ceza gerekir.
  Umrenin tek rüknü olan tavafın ilk dört şavtını tamamlamadan karısıyla cinsî temasta bulunan kişinin umresi fasit olmuştur. Ancak bu duruma düşen kimse umreyi bırakmaz devam eder. Ceza olarak bir koyun kurban eder ve tekrar umre yapar. Tavâfın dört şavtını tamamladıktan sonra aynı yasağı işleyenin umresi ise fasit değildir, fakat onun da bir koyun kurban etmesi gerekir (Ömer Nasuhi Bilmen, a.g.e., 85/9).

  - "Ya Rab! Hac ve Umre yolculuğunu bana kolay kıl."(Hz.Muhammed s.a.v) duasını unutmamalıyız. Hac ve Umre kitapçığını mutlaka okumalıyız. Bu ulvi yolculuğun, seyahatin ötesinde, ibadet yolculuğu olduğunu unutmamalıyız.

  - Hac ve Umre seminerlerine mutlaka ama mutlaka katılmalıyız. (Bilinçli ve şuurlu yapılan az ibadetin, bilinçsiz ve şuursuzca yapılan çok ibadetten daha hayırlı olduğunu unutmamalıyız.) Hac ve Umre programlıdır ama zaman zaman programlarda aksamalar olabileceğini de unutmamalıyız ve Mekke - Medine deki programlarımızı ona göre ayarlamalıyız. Gidiş ve dönüş uçuş tarih ve tarifelerinde gecikmelerin olabileceğini bilmeliyiz.

  - Bagajlarımıza mutlaka ad-soyad, adres, telefon ve kafile numaralarımızı, biliyorsak gittiğimiz otel adı ve oda numarasını da yazmalıyız.

  - 45 yaş altında ki yanlarında erkek mahremi ile gidecek (baba, amca, dayı, abi vb.) bayanların yanlarında noter kağıdı ve nüfus kayıt örneği bulunmalı, Mekke ve Medine`deki pasaport kontrollerinde kefilimizle beraber kontrol yaptırmalıyız.


  NOT:

  1) 45 yaş altı yalnız gidecek bayanlar ve 18 yaş altı erkek çocuklar için yanlarında resmi erkek mahrem olmadıkça seyahate katılamazlar!

  2) Anne veya baba pasaportu ile seyahat edecek çocukların fotoğraflarının mutlaka yapıştırılmış ve mühürlenmiş olması gerekmektedir.


  YANIMIZDA BULUNDURMAMIZ GEREKENLER!

  - İhram`ı (erkekler için) Mekke`ye gidilecekse, ayrı bir çanta içerisinde yanımızda bulundurmalıyız.

  - Ayrıca terlik (sandalet) türü bir giyecek bulundurmalıyız ve tavaflarda kullanmak için deri patik almalıyız. Spor ayakkabı veya tabanı kaymayacak hafif ayakkabı almalıyız. (Geziler için)

  - Teri emen, sıcağı fazla geçirmeyen, pamuklu - keten cinsinden beyaz elbiseler ve güneş gözlüğü almalıyız.

  - Çatal iğne bulundurmalıyız. (İhram için) Kalın hırka (Medine için) almalıyız.

  - Yumuşak, cebe sığacak ince seccade (acil durumlar için) almalıyız.

  - Kişisel bakım ürünleri (diş macunu ve fırçası, kokusuz sabun, güneş kremi almalıyız)

  - Tırnak makası, küçük el makası (ihramdan çıkmada kullanmak için) bulundurmalıyız.

  - Cep telefonlarımızı yanımıza almalıyız ve gider gitmez Mekke - Medine hattı almalıyız. Türkiye hattı kullananlara gelen her telefon ve mesajın yurtdışı ödemesi yazılmaktadır.

  - Telefonla da sık sık meşgul olmadan rehberimizin Mekke - Medine telefon numarasını kayıt etmeliyiz. Mekke - Medine numaramızı da rehberimize mutlaka hemen vermeliyiz.

  - (Aldığımız hattın kontörü bittiği an yeni kontör kartını yüklememiz için şu işlemi takip etmeliyiz:

  - *1400* kazıdığımız kontör numarası #yes. Hat ve kontör her yer de bulunmaktadır. 75 veya 80 Riyal arasındadır.)


  SAĞLIKLA İLGİLİ YANIMIZDA BULUNMASI GEREKENLER!

  - Doktor tavsiyesi dışında hiçbir ilaç kullanmamalıyız. Hijyenik maske, ağrı kesici, gribal enfeksiyon ilaçları (novalgin, aspirin, antibiyotik, kabızlık ilacı, pişik merhemi, ateş düşürücü şurup, grip önleyici ilaç, boğaz ve sesle ilgili ilaçlar (pastil) mutlaka almalıyız.) hastalıklarımızı rehberimize mutlaka bildirmeliyiz.

  - Yeşil reçeteli ilaçlarımız varsa, ingilizce raporuyla beraber yanımızda bulundurmalıyız.

  - Devamlı kullanmamız gereken ilaçlarımız varsa yeterli miktarda yanımıza almalıyız.

  - Sağlık ocağı ve hastanelerimizin olduğunu bilmeli ve gerektiğinde buralardan kendi imkanlarımız dahilinde yaralanabileceğimiz! bilmeliyiz.


  HAVA ALANLARI

  - Hava alanına uçuş saatinden en az 3 saat önce belirtilen yere gelmeliyiz.

  - Rehberimizle mutlaka irtibata geçmeliyiz. Yurt dışı çıkış harcını hemen yatırmalıyız. Dekontları muhafaza etmeliyiz.

  - Hava alanında rehberimiz tarafından dağıtılacak pasaport, kimlik kartlarımız, uçak biletlerimiz ve pasaport içindeki diğer evraklarımızı, gidip dönünceye kadar mutlaka el çantamızda muhafaza etmeliyiz.(Aksi taktirde yolculuğumuza engel çıkacaktır.)

  - Valizlerimizi rehberlerimizin bilgileri dahilinde uçağımıza vermeliyiz.

  - Gidiş ve dönüş pasaport kontrollerinde verilecek giriş çıkış fişlerini doldurmalıyız.

  - Gidiş ve dönüşlerde eşyalarımızı uçağın kargo bandına verirken eşya sayısını pasaportumuzla beraber bant görevlisine bildirmeli ve eşyalarımızın takibine

  ÇOK DİKKAT ETMELİYİZ.


  ÇOK ÖNEMLİ TAVSİYELER 1

  - Mekke ve Medine`deki rehberimiz tarafından belirlenecek bilgilendirme toplantılarına

  - MUTLAKA AMA MUTLAKA saatinde katılmalıyız. Hava alanında ihrama girerken (kadınlar hariç) iç çamaşırlarımız dahil çıkarıp, ihram örtülerimize bürünmeliyiz.

  - 2 rekat ihram namazı kılmalıyız.

  - Uçuş öncesi mutlaka tuvalet ihtiyacımızı gidermeliyiz. Hava alanlarında ve diğer yerlerde gidip dönünceye kadar, kafilemizle beraber topluca hareket etmeliyiz. Mekke`ye gidenler için ihrama girdikten sonra ihram yasaklarını unutmayıp, İhramlıya yakışan bir tavırla hareket etmeliyiz.

  - İhram yasaklarına dikkat etmeliyiz.

  - Uçağa binerken yer için yol arkadaşlarımızı üzmemeliyiz. Yolculuk esnasında arkadaşlarımızla iyi geçinmeliyiz. Uçakta gereksiz bir şekilde üst bagajlarımızla meşgul olmayıp zikir ve dua ile meşgul olmalıyız.

  - Uçaktan inerken bizi ve arkadaşlarımızı üzecek aceleci ve sabırsız davranışlardan kaçınmalıyız. Bu yolculuğun, ibadet yolculuğu olduğunu unutmamalıyız. Zahmeti olmayan ibadetlerin rahmeti olmayacağını da unutmamalıyız.


  ÇOK ÖNEMLİ TAVSİYELER 2

  - Transfer ve gezilerimizde acele etmemeliyiz ve sabırlı davranmalıyız. Yanımızda mutlaka şemsiye ve güneş gözlüğü bulundurmalıyız.

  - Ancak, ama, eğer sözcüklerini mümkünse kullanmamalıyız ve sabretmeliyiz.

  - Rehberlerimizi dikkatlice dinlemeli ve onlara yardımcı olmalıyız.

  - Kusurlu ve hatalı insanları göreceğiz, onları affetmeli, ibret almalıyız. Yolda otobüsle ilgili, otelde ise gerek yataklarla, gerekse de yemeklerle ve diğer hizmetlerle ilgili eksikliklerin ve aksaklıkların olabileceğini göz önünde bulundurarak sabırlı olmalıyız.

  - Otel odalarımızdaki mini ikramların ücretlerinin kendimiz tarfından ödeneceğini bilmeliyiz.

  - Ülkemize döneceğimiz tarihte otelimizi eşyalarımızla beraber en az 5 saat önce boşaltacağımızı bilmeliyiz ve ona göre tedbir almalıyız.

  - Bize belirtilen yer ve saatte valizlerimizi gösterilen yerlere yerleştirmeliyiz ve eşyalarımıza çok dikkat etmeliyiz. Sıhhatimize dikkat etmeliyiz asla soğuk su, ve diğer soğuk içecekleri ve açıkta satılan yiyeceklerden almamalıyız. Yolculuk boyunca dua ve zikri ihmal etmemeliyiz. Tekbir, tehlil, salavat-ı şerife getirmeliyiz.

  - Hafif yemekler yemeliyiz, Az yemeye ve çok ibadete bakmalıyız. Çünkü bu günün bizim için nimet olduğunu yarının da meçhul olduğunu unutmamalıyız. Mekke ve Medine`de boy abdestiyle beraber sık sık duş almalıyız. Bunun hem sağlığımız hem de ibadetlerimizin sevabı için faydalı olacağını unutmamalıyız. Bizi tanıtıcı kimlik, otel adres kartı ve evrakımızı mutlaka ama mutlaka yanımızdan hiç eksik etmemeliyiz Paramızı emniyet edeceğimiz bir yere yatırmalı ve iyice muhafaza etmeliyiz. Gitmeden önce az bir miktar yanımıza riyal almalıyız.

  - Sıcaklarda şemsiyesiz kesinlikle dolaşmamalıyız. Az gezip çok ibadet etmeliyiz.

  - Tavaf ve say esnasında ve özellikle Hacer`ül Esvet`i öpebilmek için başkalarını incitmemeliyiz ve rehberimizle yaptığımız ilk tavaftan sonra ara ara yine rehberimizle beraber tavaf edeceğimizi bilmeliyiz.

  - Gidiş ve dönüşlede yanımıza fazla eşya alıp lüzumsuz eşyaları, kendimizin taşıyacağını aklımızdan çıkarmadan, uçağın da 30 kg. dan fazla eşyaya ücret alacağını unutmamalıyız.


  ÇOK ÖNEMLİ TAVSİYELER 3

  - Programlı geziler hariç ekstra geziler için ve gerekirse ek nakliye ücretinin kendi tarafımızdan ödeneceğini bilmeliyiz ve bize lazım olacak şeyleri belirlemeliyiz.

  - Kutsal iklimin her saniyesini tavaf, ibadet ve dua ile geçirmeliyiz. Bunun son ziyaretimiz olabileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

  - Ülkemize döndüğümüzde Hac veya Umre yapmanın olgunluğunu her halimizle ispat edip, Hac ve Umre`ye gidecek olan, bölgemizin örnek insanı olmalıyız. Uçak yolculuğu öncesi lavabo ihtiyaçlarımızı gidermeli ve yanımıza aperatif yiyecekler almalıyız.

  - Medine`de Peygamberimizi ziyaret saatlerinin kadınlar için sabah 07.00 -11.00, öğleden sonra 14.30 - 15.30 arası akşam da 21.00 - 23.00 arası olduğunu bilmeliyiz.

  - Gittiğimiz gibi değil, “Annemizden doğmuş bir bebek gibi günahsız olarak dönmeye” gayret edip, bu cümlenin de HADİS-Î ŞERİF olduğunu unutmamalıyız...  UMRE TAKIP CETVELİ

  - Gerekli vücut temizliğimi yaptım.

  - Tırnaklarımı kestim.

  - İhram havlularımı (İzar ve Rida) kuşandım.

  - Abdest aldım.

  - Normal giysilerimi erkekler için (çorap , atlet ,külot vs.) çıkardım.

  - Bayanlar normal kıyafetleriyle ihrama girer.

  - Mikat mahaline gittim.

  - İki rekat ihram namazı kıldım.

  - Umre niyetimi yaptım.

  - Üç kez telbiye okudum. ( Lebbeyk Allahumme Lebbeyk)

  - Tekbir , Tehlil, Teşbih , Salavat okudum.

  - Harem`e girdim.

  - Iztıba ( Omuza alman ihram havlusunun bir ucunu sağ koltuk altımdan geçirip sol omzuma atarak sağ omuz ve kolumun açıkta bırakılması) yaptım.

  - Umre tavafına niyet ettim.( Ya Rab! Umre tavafı yapmak istiyorum. Kolay kıl.Kabul et.)

  - Hacer-ul Esved` in hizasına gelip yönümü ona dönüp , ellerimi omuz hizasına kadar kaldırıp , " Bismillahi Allahu-Ekber" diyerek selamladım .

  - Kabe`yi soluma alarak Hatim`in dışından tavafa başladım. Her şavt, ( Hacer-ul Esved`den başlayarak Kabe`nin etrafında bir tur dolaşmak) Rukn-i Yemani ve Hacer-ul Esved`i uzaktan " Bismillahi Allahu-Ekber" diyerek selamladım.

  - İlk üç şavtta Remel yaptım.(Çalımlı yürüme.)

  - Yedi şavtta tavafı bitirdim.

  - Mültezem`de dua ettim.

  - Sağ omzumu ihramla kapattım.

  - Makam-ı İbrahim`in arkasında dua ettim.

  - Bol bol zemzem içtim. Zemzem içerken zemzem duasını okudum.

  - Say yapmak için Safa tepesine gittim.

  - Yönümü Kabe`ye dönüp tekbir,tesbih,salavat okudum.

  - Umre Sa`y`inin niyetini yaptım. (Ya Rab! Senin rızan için Umre S ay`i yapmak istiyorum. Kolay kıl, kabul eyle .)

  - Safa`dan Merve`ye dört , Merve`den Safa`ya üç kez gittim.

  - İki yeşil ışık arasında "Hervele" (kısa adımlarla koşarak,canlı ve çalımlı yürüme) yaptım. ( Bayanlar hervele yapmazlar.)

  - Merve tepesinde dua ettim.

  - Saçlarımı kısaltıp tırnaklarımı kesip (dipten veye kısmen) ihramdan çıktım. ( Bayanlar parmak ucu kadar saçlarından keseceklerdir.)
  İhramlı iken parfümlü sabun, şampuan, peçete vs. kullanmak uygun değildir.
  Kadınların ihramlı iken ellerini ve yüzlerini açık tutmaları.
  Tavaf esnasında abdest bozu-lursa, tavaf bırakılıp abdest alınır ve kalan yerden başlanıp tamamlanır.
  Tavaf ederken Kâbe öne, arkaya ve sağa alınmaz.
  Tavafa Hacer-i Esved hizasını geçmeden başlayıp, bitiminde de bu hizayı biraz ileri geçmek lâzımdır.
  İzdihamlı zamanlarda Hacer-i Esved’i öpme yerine uzaktan avuç içleriyle “Bismillâhi Allahüekber.” diyerek istilâm etmek.
  Rükn-ü Yemani’ye avuç içi sürülerek ya da uzaktan istilâm edilir. Öpmek ise uygun görülmemiştir.
  Tavaf veya sa’y yapılırken farz namaz başlarsa, imama uyup na-mazdan sonra tekrar kaldığı yerden başlayıp tamamlanır. 4. 21.Temmuz.2013, 20:16
  2
  Devamlı Üye  umre nedir, nasıl olur ve nelere dikkat etmek gerekir ?
  umre nedir?
  Hac* gibi belirli bir zamana bağlı olmaksızın yapılan Kâbe ziyareti anlamında bir terim. Umre, Hanefî ve Malikî mezheplerine göre sünnet-i müekkede, Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre farzdır.
  Hac sadece hac mevsiminde yapıldığı halde, umre her zaman yapılabilir. Ancak kurban bayramının arefe günü ile, bu bayramın dört gününde yapılması mekruhtur. Ramazanda yapılması ise daha çok sevaba vesîledir (Elmalılı H. Yazır, Halk Dini Kur'ân Dili, II, 709).
  Umre esas itibariyle, Kâbe'yi tavaf (etrafında yedi defa dönmek) ve Safa ile Merve tepeleri arasında yedi defa sa'y (koşmak) dır. Hacda olduğu gibi; Müzdelife'ye gitmek, Arafat'ta vakfe yapmak, Mina'da şeytan taşlamak umrede yoktur.
  Tavafın dört şavtı (Kabe'nin etrafında dört kere dönmek) umrenin rüknüdür. Vakit müstesna, hac için şart olan her şey, umre için de şarttır. Tavafın geri kalan üç şavtı, Safa ile Merve arasındaki sa'y ve bunun bitiminde tıraş olmak ya da saçları kısaltmak da umrenin vacipleridir. Haccın sünnetlerinden Safa ile Merve arasındaki sa'ye kadar olanların tümü umre için de sünnettir (bk. "Hac" mad). Sa'y bitince umre ibadeti sona erdiği için, hacdaki; Müzdelife, Arafat ve Mina ile ilgili sünnetler umrede söz konusu değildir.
  Umrenin yapılışı: Mekke dışından olup da umre yapmak isteyen bir Müslüman mikat * yerinde, Mekkeli ise Harem* dışında ihrama* girer. "Allahım! Ben umre yapmak istiyorum, onu bana kolaylaştır ve benden kabul et" diyerek dua ve niyet eder, telbiye* de bulunur. Harem-i Şerif'e gelince Kâbe'nin etrafına yedi defa dolaşarak tavaf eder. İlk üç dolanışta biraz çalımlı yürür. Her dolanışta Hacerü'l-Esved* adındaki kutsal taşı selamlar. Tavaf bittikten sonra iki rek'at namaz kılar ve Safa tepesine gider. Oradan başlayarak, Safa ile Merve arasında yedi kere gider gelir. Buna; sa'y denilir. Daha sonra tıraş olarak veya saçlarını kısaltarak ihramdan çıkar. Böylece sona ermiş olur (el-Mevsılî, el-İhtiyar fi Ta'lili'l-Muhtar, 157; Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslâm İlmihali, 483, 508).
  Hac için ihrama giren kişinin, ihramda iken yapması yasak olan şeyler, umre için ihrama giren kişi için de yasaktır. İhramda iken bu yasaklardan birisini yapan kimseye, hac için ihramda iken aynı yasağı işleyen kimse için gerekli olan ceza gerekir.
  Umrenin tek rüknü olan tavafın ilk dört şavtını tamamlamadan karısıyla cinsî temasta bulunan kişinin umresi fasit olmuştur. Ancak bu duruma düşen kimse umreyi bırakmaz devam eder. Ceza olarak bir koyun kurban eder ve tekrar umre yapar. Tavâfın dört şavtını tamamladıktan sonra aynı yasağı işleyenin umresi ise fasit değildir, fakat onun da bir koyun kurban etmesi gerekir (Ömer Nasuhi Bilmen, a.g.e., 85/9).

  - "Ya Rab! Hac ve Umre yolculuğunu bana kolay kıl."(Hz.Muhammed s.a.v) duasını unutmamalıyız. Hac ve Umre kitapçığını mutlaka okumalıyız. Bu ulvi yolculuğun, seyahatin ötesinde, ibadet yolculuğu olduğunu unutmamalıyız.

  - Hac ve Umre seminerlerine mutlaka ama mutlaka katılmalıyız. (Bilinçli ve şuurlu yapılan az ibadetin, bilinçsiz ve şuursuzca yapılan çok ibadetten daha hayırlı olduğunu unutmamalıyız.) Hac ve Umre programlıdır ama zaman zaman programlarda aksamalar olabileceğini de unutmamalıyız ve Mekke - Medine deki programlarımızı ona göre ayarlamalıyız. Gidiş ve dönüş uçuş tarih ve tarifelerinde gecikmelerin olabileceğini bilmeliyiz.

  - Bagajlarımıza mutlaka ad-soyad, adres, telefon ve kafile numaralarımızı, biliyorsak gittiğimiz otel adı ve oda numarasını da yazmalıyız.

  - 45 yaş altında ki yanlarında erkek mahremi ile gidecek (baba, amca, dayı, abi vb.) bayanların yanlarında noter kağıdı ve nüfus kayıt örneği bulunmalı, Mekke ve Medine`deki pasaport kontrollerinde kefilimizle beraber kontrol yaptırmalıyız.


  NOT:

  1) 45 yaş altı yalnız gidecek bayanlar ve 18 yaş altı erkek çocuklar için yanlarında resmi erkek mahrem olmadıkça seyahate katılamazlar!

  2) Anne veya baba pasaportu ile seyahat edecek çocukların fotoğraflarının mutlaka yapıştırılmış ve mühürlenmiş olması gerekmektedir.


  YANIMIZDA BULUNDURMAMIZ GEREKENLER!

  - İhram`ı (erkekler için) Mekke`ye gidilecekse, ayrı bir çanta içerisinde yanımızda bulundurmalıyız.

  - Ayrıca terlik (sandalet) türü bir giyecek bulundurmalıyız ve tavaflarda kullanmak için deri patik almalıyız. Spor ayakkabı veya tabanı kaymayacak hafif ayakkabı almalıyız. (Geziler için)

  - Teri emen, sıcağı fazla geçirmeyen, pamuklu - keten cinsinden beyaz elbiseler ve güneş gözlüğü almalıyız.

  - Çatal iğne bulundurmalıyız. (İhram için) Kalın hırka (Medine için) almalıyız.

  - Yumuşak, cebe sığacak ince seccade (acil durumlar için) almalıyız.

  - Kişisel bakım ürünleri (diş macunu ve fırçası, kokusuz sabun, güneş kremi almalıyız)

  - Tırnak makası, küçük el makası (ihramdan çıkmada kullanmak için) bulundurmalıyız.

  - Cep telefonlarımızı yanımıza almalıyız ve gider gitmez Mekke - Medine hattı almalıyız. Türkiye hattı kullananlara gelen her telefon ve mesajın yurtdışı ödemesi yazılmaktadır.

  - Telefonla da sık sık meşgul olmadan rehberimizin Mekke - Medine telefon numarasını kayıt etmeliyiz. Mekke - Medine numaramızı da rehberimize mutlaka hemen vermeliyiz.

  - (Aldığımız hattın kontörü bittiği an yeni kontör kartını yüklememiz için şu işlemi takip etmeliyiz:

  - *1400* kazıdığımız kontör numarası #yes. Hat ve kontör her yer de bulunmaktadır. 75 veya 80 Riyal arasındadır.)


  SAĞLIKLA İLGİLİ YANIMIZDA BULUNMASI GEREKENLER!

  - Doktor tavsiyesi dışında hiçbir ilaç kullanmamalıyız. Hijyenik maske, ağrı kesici, gribal enfeksiyon ilaçları (novalgin, aspirin, antibiyotik, kabızlık ilacı, pişik merhemi, ateş düşürücü şurup, grip önleyici ilaç, boğaz ve sesle ilgili ilaçlar (pastil) mutlaka almalıyız.) hastalıklarımızı rehberimize mutlaka bildirmeliyiz.

  - Yeşil reçeteli ilaçlarımız varsa, ingilizce raporuyla beraber yanımızda bulundurmalıyız.

  - Devamlı kullanmamız gereken ilaçlarımız varsa yeterli miktarda yanımıza almalıyız.

  - Sağlık ocağı ve hastanelerimizin olduğunu bilmeli ve gerektiğinde buralardan kendi imkanlarımız dahilinde yaralanabileceğimiz! bilmeliyiz.


  HAVA ALANLARI

  - Hava alanına uçuş saatinden en az 3 saat önce belirtilen yere gelmeliyiz.

  - Rehberimizle mutlaka irtibata geçmeliyiz. Yurt dışı çıkış harcını hemen yatırmalıyız. Dekontları muhafaza etmeliyiz.

  - Hava alanında rehberimiz tarafından dağıtılacak pasaport, kimlik kartlarımız, uçak biletlerimiz ve pasaport içindeki diğer evraklarımızı, gidip dönünceye kadar mutlaka el çantamızda muhafaza etmeliyiz.(Aksi taktirde yolculuğumuza engel çıkacaktır.)

  - Valizlerimizi rehberlerimizin bilgileri dahilinde uçağımıza vermeliyiz.

  - Gidiş ve dönüş pasaport kontrollerinde verilecek giriş çıkış fişlerini doldurmalıyız.

  - Gidiş ve dönüşlerde eşyalarımızı uçağın kargo bandına verirken eşya sayısını pasaportumuzla beraber bant görevlisine bildirmeli ve eşyalarımızın takibine

  ÇOK DİKKAT ETMELİYİZ.


  ÇOK ÖNEMLİ TAVSİYELER 1

  - Mekke ve Medine`deki rehberimiz tarafından belirlenecek bilgilendirme toplantılarına

  - MUTLAKA AMA MUTLAKA saatinde katılmalıyız. Hava alanında ihrama girerken (kadınlar hariç) iç çamaşırlarımız dahil çıkarıp, ihram örtülerimize bürünmeliyiz.

  - 2 rekat ihram namazı kılmalıyız.

  - Uçuş öncesi mutlaka tuvalet ihtiyacımızı gidermeliyiz. Hava alanlarında ve diğer yerlerde gidip dönünceye kadar, kafilemizle beraber topluca hareket etmeliyiz. Mekke`ye gidenler için ihrama girdikten sonra ihram yasaklarını unutmayıp, İhramlıya yakışan bir tavırla hareket etmeliyiz.

  - İhram yasaklarına dikkat etmeliyiz.

  - Uçağa binerken yer için yol arkadaşlarımızı üzmemeliyiz. Yolculuk esnasında arkadaşlarımızla iyi geçinmeliyiz. Uçakta gereksiz bir şekilde üst bagajlarımızla meşgul olmayıp zikir ve dua ile meşgul olmalıyız.

  - Uçaktan inerken bizi ve arkadaşlarımızı üzecek aceleci ve sabırsız davranışlardan kaçınmalıyız. Bu yolculuğun, ibadet yolculuğu olduğunu unutmamalıyız. Zahmeti olmayan ibadetlerin rahmeti olmayacağını da unutmamalıyız.


  ÇOK ÖNEMLİ TAVSİYELER 2

  - Transfer ve gezilerimizde acele etmemeliyiz ve sabırlı davranmalıyız. Yanımızda mutlaka şemsiye ve güneş gözlüğü bulundurmalıyız.

  - Ancak, ama, eğer sözcüklerini mümkünse kullanmamalıyız ve sabretmeliyiz.

  - Rehberlerimizi dikkatlice dinlemeli ve onlara yardımcı olmalıyız.

  - Kusurlu ve hatalı insanları göreceğiz, onları affetmeli, ibret almalıyız. Yolda otobüsle ilgili, otelde ise gerek yataklarla, gerekse de yemeklerle ve diğer hizmetlerle ilgili eksikliklerin ve aksaklıkların olabileceğini göz önünde bulundurarak sabırlı olmalıyız.

  - Otel odalarımızdaki mini ikramların ücretlerinin kendimiz tarfından ödeneceğini bilmeliyiz.

  - Ülkemize döneceğimiz tarihte otelimizi eşyalarımızla beraber en az 5 saat önce boşaltacağımızı bilmeliyiz ve ona göre tedbir almalıyız.

  - Bize belirtilen yer ve saatte valizlerimizi gösterilen yerlere yerleştirmeliyiz ve eşyalarımıza çok dikkat etmeliyiz. Sıhhatimize dikkat etmeliyiz asla soğuk su, ve diğer soğuk içecekleri ve açıkta satılan yiyeceklerden almamalıyız. Yolculuk boyunca dua ve zikri ihmal etmemeliyiz. Tekbir, tehlil, salavat-ı şerife getirmeliyiz.

  - Hafif yemekler yemeliyiz, Az yemeye ve çok ibadete bakmalıyız. Çünkü bu günün bizim için nimet olduğunu yarının da meçhul olduğunu unutmamalıyız. Mekke ve Medine`de boy abdestiyle beraber sık sık duş almalıyız. Bunun hem sağlığımız hem de ibadetlerimizin sevabı için faydalı olacağını unutmamalıyız. Bizi tanıtıcı kimlik, otel adres kartı ve evrakımızı mutlaka ama mutlaka yanımızdan hiç eksik etmemeliyiz Paramızı emniyet edeceğimiz bir yere yatırmalı ve iyice muhafaza etmeliyiz. Gitmeden önce az bir miktar yanımıza riyal almalıyız.

  - Sıcaklarda şemsiyesiz kesinlikle dolaşmamalıyız. Az gezip çok ibadet etmeliyiz.

  - Tavaf ve say esnasında ve özellikle Hacer`ül Esvet`i öpebilmek için başkalarını incitmemeliyiz ve rehberimizle yaptığımız ilk tavaftan sonra ara ara yine rehberimizle beraber tavaf edeceğimizi bilmeliyiz.

  - Gidiş ve dönüşlede yanımıza fazla eşya alıp lüzumsuz eşyaları, kendimizin taşıyacağını aklımızdan çıkarmadan, uçağın da 30 kg. dan fazla eşyaya ücret alacağını unutmamalıyız.


  ÇOK ÖNEMLİ TAVSİYELER 3

  - Programlı geziler hariç ekstra geziler için ve gerekirse ek nakliye ücretinin kendi tarafımızdan ödeneceğini bilmeliyiz ve bize lazım olacak şeyleri belirlemeliyiz.

  - Kutsal iklimin her saniyesini tavaf, ibadet ve dua ile geçirmeliyiz. Bunun son ziyaretimiz olabileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

  - Ülkemize döndüğümüzde Hac veya Umre yapmanın olgunluğunu her halimizle ispat edip, Hac ve Umre`ye gidecek olan, bölgemizin örnek insanı olmalıyız. Uçak yolculuğu öncesi lavabo ihtiyaçlarımızı gidermeli ve yanımıza aperatif yiyecekler almalıyız.

  - Medine`de Peygamberimizi ziyaret saatlerinin kadınlar için sabah 07.00 -11.00, öğleden sonra 14.30 - 15.30 arası akşam da 21.00 - 23.00 arası olduğunu bilmeliyiz.

  - Gittiğimiz gibi değil, “Annemizden doğmuş bir bebek gibi günahsız olarak dönmeye” gayret edip, bu cümlenin de HADİS-Î ŞERİF olduğunu unutmamalıyız...  UMRE TAKIP CETVELİ

  - Gerekli vücut temizliğimi yaptım.

  - Tırnaklarımı kestim.

  - İhram havlularımı (İzar ve Rida) kuşandım.

  - Abdest aldım.

  - Normal giysilerimi erkekler için (çorap , atlet ,külot vs.) çıkardım.

  - Bayanlar normal kıyafetleriyle ihrama girer.

  - Mikat mahaline gittim.

  - İki rekat ihram namazı kıldım.

  - Umre niyetimi yaptım.

  - Üç kez telbiye okudum. ( Lebbeyk Allahumme Lebbeyk)

  - Tekbir , Tehlil, Teşbih , Salavat okudum.

  - Harem`e girdim.

  - Iztıba ( Omuza alman ihram havlusunun bir ucunu sağ koltuk altımdan geçirip sol omzuma atarak sağ omuz ve kolumun açıkta bırakılması) yaptım.

  - Umre tavafına niyet ettim.( Ya Rab! Umre tavafı yapmak istiyorum. Kolay kıl.Kabul et.)

  - Hacer-ul Esved` in hizasına gelip yönümü ona dönüp , ellerimi omuz hizasına kadar kaldırıp , " Bismillahi Allahu-Ekber" diyerek selamladım .

  - Kabe`yi soluma alarak Hatim`in dışından tavafa başladım. Her şavt, ( Hacer-ul Esved`den başlayarak Kabe`nin etrafında bir tur dolaşmak) Rukn-i Yemani ve Hacer-ul Esved`i uzaktan " Bismillahi Allahu-Ekber" diyerek selamladım.

  - İlk üç şavtta Remel yaptım.(Çalımlı yürüme.)

  - Yedi şavtta tavafı bitirdim.

  - Mültezem`de dua ettim.

  - Sağ omzumu ihramla kapattım.

  - Makam-ı İbrahim`in arkasında dua ettim.

  - Bol bol zemzem içtim. Zemzem içerken zemzem duasını okudum.

  - Say yapmak için Safa tepesine gittim.

  - Yönümü Kabe`ye dönüp tekbir,tesbih,salavat okudum.

  - Umre Sa`y`inin niyetini yaptım. (Ya Rab! Senin rızan için Umre S ay`i yapmak istiyorum. Kolay kıl, kabul eyle .)

  - Safa`dan Merve`ye dört , Merve`den Safa`ya üç kez gittim.

  - İki yeşil ışık arasında "Hervele" (kısa adımlarla koşarak,canlı ve çalımlı yürüme) yaptım. ( Bayanlar hervele yapmazlar.)

  - Merve tepesinde dua ettim.

  - Saçlarımı kısaltıp tırnaklarımı kesip (dipten veye kısmen) ihramdan çıktım. ( Bayanlar parmak ucu kadar saçlarından keseceklerdir.)
  İhramlı iken parfümlü sabun, şampuan, peçete vs. kullanmak uygun değildir.
  Kadınların ihramlı iken ellerini ve yüzlerini açık tutmaları.
  Tavaf esnasında abdest bozu-lursa, tavaf bırakılıp abdest alınır ve kalan yerden başlanıp tamamlanır.
  Tavaf ederken Kâbe öne, arkaya ve sağa alınmaz.
  Tavafa Hacer-i Esved hizasını geçmeden başlayıp, bitiminde de bu hizayı biraz ileri geçmek lâzımdır.
  İzdihamlı zamanlarda Hacer-i Esved’i öpme yerine uzaktan avuç içleriyle “Bismillâhi Allahüekber.” diyerek istilâm etmek.
  Rükn-ü Yemani’ye avuç içi sürülerek ya da uzaktan istilâm edilir. Öpmek ise uygun görülmemiştir.
  Tavaf veya sa’y yapılırken farz namaz başlarsa, imama uyup na-mazdan sonra tekrar kaldığı yerden başlayıp tamamlanır.

+ Yorum Gönder