+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İhlas Risalesinin Açıklaması Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İhlas Risalesinin Açıklaması


 2. Ramadan
  Devamlı Üye

  Cevap: Ihlas Risalesinin Açıklaması


  Reklam  Cevap: İhlâs hakkında

  On Yedinci Lem'anın On Yedinci Notasının Yedi Meselesinden, Beş Noktadan ibaret olan İkinci meselesinin Birinci Noktası iken, ehemmiyetine binaen Yirminci Lem'a oldu.


  -1-

  âyetiyle ve
  -2-

  (ev kemâ kâle) hadis-i şerifi, ikisi de ihlâs ne kadar İslâmiyette mühim bir esas olduğunu gösteriyorlar. Bu ihlâs meselesinin hadsiz nüktelerinden yalnız Beş Noktayı muhtasaran beyan ederiz.
  TENBİH: Bu mübarek Isparta'nın medar-ı şükran bir hüsn-ü taliidir ki, ondaki ehl-i takvâ ve ehl-i tarikat ve ehl-i ilmin, sair yerlere nisbeten, rekabetkârâne ihtilâfları görünmüyor. Gerçi lâzım olan hakikî muhabbet ve ittifak yoksa da, zararlı muhalefet ve rekabet de başka yerlere nisbeten yoktur.

  1- "Muhakkak ki Biz sana kitabı hak ile indirdik. İbadetini ihlâs ile Ona yönelterek sadece Allah'a kulluk et. Bilin ki, şirkten ve riyadan uzak hâlis din Allah'a mahsustur." (Zümer Sûresi: 39:2-3)
  2- "İnsanlar helâk oldu-âlimler müstesna. Âlimler de helâk oldu-ilmiyle amel edenler müstesna. Amel edenler de helâk oldu-ihlâs sahipleri müstesna. İhlâs sahiplerine gelince, onlar da pek büyük bir tehlike ile karşı karşıyadırlar." (Keşfü'l-Hafa, 2:3:12)

+ Yorum Gönder
ihlas risalesi açıklaması,  ihlas risalesi,  ihlas risalesi açıklamalı,  ihlas risalesinin açıklaması,  açıklamalı ihlas risalesi,  açiklamali ihlas risalesi,  ihlas risalesi aciklamali