+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İncile göre gelecek son peygamber Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İncile göre gelecek son peygamber


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Yanıt: incile göre gelecek son peygamber


  Reklam  Cevap: hangi ayetinde bilmiyorum ama ahmed ismi ile geçer.

 3. nesligul
  Devamlı Üye
  benim hatirladigim kadariyla
  gercek barnabas incilinde ahmed diye geciyor..


 4. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Kardeşler 4 tane incil vardır Takdir edersinizki. İnciller tahrif olmuştur biri diğerini tutmuyor gerçekliğie yakın olan Barnabas İncilinde Bahriyeli kardeşimizin deidği gibi İsa Aleyhiselam Benden kaç sene sonra (seneyi hatırlamıyorum) Ahmed isminde bir peygamber gelecek dediği doğrudur

 5. konya442
  (Cezalı)
  Selamun aleykum


  Değerli Kardeşimiz;


  Tevrat ve İncil aslen vahiydir. Ancak değişik nedenlerden dolayı bu ilahi kitaplara ilaveler ve çıkarmalar olmuştur. Ayrıca değiştirmeler de yapılmıştır. Ancak göl yerinde su eksik olmaz, kabilinden Son Peygamberden bahseden bazı cümleler, kelimeler de kalmıştır.

  Bu konuda yapılan en detaylı inceleme Hüseyin-i Cisriye aittir. Hicri 1261-1327 yılları arasında yaşayan ve anne ile babası ehl-i beytten olan bu Suriyeli alim, söz konusu mukaddes kitaplardan Efendimizle (s.a.v.) Alakalı 114 işaret çıkartmış ve bunları Türkçeye de çevrilen Risale-i Hamidiyyesinde neşretmiştir.

  Eski mukaddes metinler arasında en çok tahrif edilmiş olma özelliğini taşıyan Tevratta bile, peygamberimize (asm.) ait şu işaretler vardır: “O, iki binici gördü, biri merkep üzerinde, diğeri deve üzerindeki binicilerdi. O, dikkatle dinledi.” (İşaya xxı, 7)

  Burada peygamber İşaya tarafından bildirilen iki biniciden merkep üzerinde olanı Hz. İsa dır (a.s.). Çünkü İsa peygamber, Kudüse bir merkep üzerinde girmiştir. Deve üzerinde olan kişiyle de, peygamber efendimize (s.a.v.) İşaret edildiği açıktır. Efendimiz Medineye girişte devesinin üstündeydi.

  Yeri gelmişken şunu da belirtelim ki, İncil tercümelerinde faraklit veya paraklit (perikletos) kelimeleri aynen muhafaza edilirken, yakın zamanlarda basılmış olan İncil tercümelerinde bu kelime değiştirilerek Arapça tercümelerinde “muazzi”, Türkçe tercümelerinde ise “teselli edici” şeklinde verilmiştir.

  Hazreti Şuaybın suhufunda, efendimizin ismi müşeffeh şeklinde geçer ki, kelime olarak tam karşılığı “Muhammed” dir. Tevrat ta geçen münhemenna isminin karşılığı da, yine Muhammeddir. (bilindiği gibi Muhammed kelimesinin lügat karşılığı da, “tekrar tekrar methedilmiş” şeklindedir.) Bunların dışında, efendimizin (s.a.v.) İsmi, Tevratta çoklukla “ahyed”, İncilde ise, ”Ahmet” olarak geçmektedir.

  Dua ile

+ Yorum Gönder
incilde son peygamber