+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Camilerde Görev Yapan Kişiler Kimlerdir Ve Görevleri Nelerdir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Camilerde Görev Yapan Kişiler Kimlerdir Ve Görevleri Nelerdir

  Sual: camilerde kimler görev alır kaç kişi olur ve sorumlulukları nelerdir.. Konu hakkında yardım almayı bekliyorum teşekkürler... ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Camilerde Görev Yapan Kişiler Kimlerdir Ve Görevleri Nelerdir


  Reklam  Cevap: Cami Görevlileri ve Cami Görevlilerinin Görevleri Nelerdir


  cami görevlileri. imam ve müezinlerdir. imamın görevi. Kur'an-ı Kerim'de yedi yerde tekil, beş yerde de çoğul olarak geçen "imam" kavramı önder, reis numune, işaret, misal ve rehber anlamlarına gelir. Din ıstıhalında İmam devlet reisi anlamına da kullanılmıştır. İslamın ilk yıllarında imamlık ve hatiplik hizmetini bizzat Hz. Muhammed'in kendisi yürütmüştür. Günümüzde diyanet İşleri Başkanlığı tarafından camilere atanan imamlar, camide nizamı muhafaza etmek, 5 vakit namaz kıldırmak, ayrıca Cuma ve bayram namazlarını kıldırarak hutbe okumakla mükelleflerdir.

  Müezzinlerin görevi Camilerde ezan okuyan, namaz vakitlerini bildiren kişiye verilen isimdir. Müezzinlik, dini faaliyetlerin en önemli, en hassas ve en manevi olanları arasında yer almaktadır. Müezzinlik müessesesinin bizzat kurucusu Hz. Peygamber (s.a.v.) dir. İlk müezzin Bilal-i Habeşi'dir. Müezzin sesinin gür ve güzel olması,ezanı ayakta ve yüksekçe bir yere çıkıp makam ve usulüne uygun okuması önemlidir.
  *

+ Yorum Gönder
camide görevli kişiler ve görevleri,  camide kimler görev yapar,  camide görevli kişiler,  camide görev yapan kişiler,  camideki kişilerin görevleri,  camilerde görev yapan kişiler