+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sizden biri secde ettiği zaman, deve çöküşü gibi çökmesin, iki elini önce, iki dizini sonra koysun Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. altinkalp
  Aktive Olmamış Kullanıcı

  Yanıt: Sizden biri secde ettiği zaman, deve çöküşü gibi çökmesin, iki elini önce, iki dizini sonra koysun

  Yanıt: Sizden biri secde ettiği zaman, deve çöküşü gibi çökmesin, iki elini önce, iki dizini sonra koysun isimli yazı www.Mumsema.com

  Bende duymuştum önce eller secdeye gidecek diye bi hadis ama içim huzursuzdu yapmıyordum. Önce ellerini secdeye koyarak namaz kılan bi vehhabi gördüm. Ondan Sonra Hiç Yapmadım

  Rabbim Kabul Etsin Amellerimizi ibadetlerimizi.

 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Yanıt: Sizden biri secde ettiği zaman, deve çöküşü gibi çökmesin, iki elini önce, iki dizini sonra koysun


  Reklam  Vail b. Hucur'dan; Rasûlüllah'ı secde ederken dizlerini ellerinden önce koyduğunu, secdeden kalkarken de ellerini dizlerinden önce kaldırdığını gördüm" (Ebû Davud, II, 5)  aziz kardeşim konuya ışık tuttuğunuz için Allah c.c. razı olsun,ben de hanefi mezhebindenim ,şimdi mutmain oldum veSelam

 3. islami17
  Dua ibadetin kendisidir..
  Bilgiler için Allah razı olsun kardeşlerim..
  Ama bazıları var her şeyi doğru yapsalar bile namazı hızlı kılmamayı becemiyorlar,çok çok önemli olmadıkça ne aceleri var ki..
  Geçen gün misafirliğe annemin arkadaşları falan geldi.. Bir kadın namaz için tekbir aldı ve dakikalar içinde hızlı bir şekilde kıldı..
  Ben bunu görünce çok sinirlendim, üzüldüm ama ayıp olmasın diye birşey söyleyemedim..
  Benim üzerime günah olur mu?


 4. VanLi*
  Devamlı Üye
  şafii mezhebindenim ve daha önce bu hadisi okuyup ona göre davranıyor önce eller sonra dizleri koyuyordum.Aziz kardeşim dediği gibi yapıyoruz mezhebe görede doğrusu olduğunu biliyordum.

  ama yinede kafa karıştırdı bu konu Allah razı olsun.


 5. hbevci
  Devamlı Üye
  Aman güzel kardeşlerim eksik bilgiyle amel etmeyelim!!!

  ilk önce ellerin yere konmasını söyleyen hadis sonradan neshedilip, önce dizlerin yere konması gerektiği hanefi ve şafii mezhebinde kabul edilen görüştür...

  Secdeye giderken, hadis-i şerif gereğince önce dizleri sonra elleri yere koymak gerekir. Rasûlüllah (asv)'ın bu konuda, ellerin dizlerden önce konulmasını emreden hadisleri varsa da, bunların daha sonra neshedildiği hakkındaki rivayetler daha güçlüdür. Ancak, İmam Malik, söz konusu hadisler uyarınca secdeye inerken önce ellerin, sonra dizlerin konması görüşündedir. Hanefi ve Şafiîler ise şu hadise göre amel ederler:

  "Vail b. Hucur'dan; Rasûlüllah'ı secde ederken dizlerini ellerinden önce koyduğunu, secdeden kalkarken de ellerini dizlerinden önce kaldırdığını gördüm" (Ebû Davud, II, 5)

  Hanefi Mezhebi'ne göre secdeye varıldığında önce dizler, sonra eller, sonra burun, sonra da alın yere konulur. Kalkıldığında ise önce alın, sonra burun, sonra eller, sonra da dizler kaldırılır.

  Tabii bu tertip sıhhati yerinde bulunan kimseler içindir. Ayağı ya da kolları romatizma ya da benzeri bir hastalıktan muzdarip bulunan kimsenin kolayına nasıl geliyorsa öyle hareket eder. Meselâ:

  Rükû'a varırken belini tam doğrultamıyorsa, tutabildiği ölçüde bir durum alır, kendini zorlamaz. Secdeye vardığında önce dizlerini yere koyamıyorsa, önce ellerini koyup öylece secdeye varmayı sağlar. (Et-Tebyîn - El-Bedayi.)

  Secdede eller tam kulak hizasına konulur, parmaklar kıbleye doğru tutulur. Ayakların parmakları da aynı hükme girer. Erkekler bu sırada karınlarını uyluklarından biraz ayırıp yüksekçe tutarken, kadınların bunun aksine karınlarını uyluklarıyla bitiştirirler. Erkekler yine bu durumda kollarını yere sermeyip biraz yüksekçe tutarken, kadınlar bunun aksini yapar. (El-Hulasa - Fetâvâ-yi Hindiyye; Bkz. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı)
  aziz 83 kardşim dogru söyledi,eline sağlık....

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
deve gibi secde,  deve çöküşü,  devenin çöküşü,  Secde sekli,  deve çöküşü hadis