+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Gıybet Ettim çok pişmanım Rahatsızlık Duyuyorum Ne Yapmam Gerekiyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gıybet Ettim çok pişmanım Rahatsızlık Duyuyorum Ne Yapmam Gerekiyor?

  Sual: Zamanında çoğu Kişinin Arkasından Konuştum Kalp Kırdım şimdi çok Pişmanım.bu Durumdan çok Rahatsızlık Duyuyyorum Ne Yapmam Gerekiyor? ? 2. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  --->: Gıybet Ettim çok pişmanım Rahatsızlık Duyuyorum Ne Yapmam Gerekiyor?


  Reklam  Cevap: Gıybet eden ne yapmalı?

  Yaşayan veya ölen bir insanın veya insanlar topluluğunun gıyaplarında onları üzecek doğruları söylemiş olabiliriz. Eğer yaşıyor(lar)sa, helalleşmenin bir yolunu aramalıyız. Biliyoruz ki, şehit bile olsak, kul hakkını ödemek zorundayız. Eğer vefat edenin gıybeti yapılmışsa, helallik dilemek ne yazık ki imkânsız. O zaman onun için ömür boyu dua etmekten, onun adına iyilik yapmaktan başka çare kalamaz. Zalimleri aşağılamak dışında, tarihteki insanları eleştirirken, haksızlık yapmamaya dikkat etmeli; herkesin hakkının ve onurunun Allah tarafından sonsuza dek korunacağını unutmamalıyız.

  Bugünden başlayarak, gıybetlerini bilmeden yapabileceğimiz ihtimaliyle, tüm tanıdığımız insanlarla ilk karşılaşmamızda mutlaka helalleşmeli, hatta helalleşmeyi periyodik bir alışkanlık hâline getirmeliyiz. Aksi halde burada birkaç günde tamamlayabileceğimiz helalleşme faslını ihmal etmemiz, haşir meydanında binlerce yıl beklememize mal olabilir.

  Gıybetini yaptığımız kişilere ismen dua etmeli, onların affı ve tüm hayatlarının rahmetle ve ihsanla kuşatılması için, ısrarlı ve vazgeçmeden gizli dualarda bulunmalıyız. Tüm bunları yaparken, —bilhassa vefat edenlerin ve toplulukların—bir daha gıybetlerini yapmamak için de ilâhî yardım dileğimizi ihmal etmemeliyiz. Çünkü, bu tür gıybetlerde helalleşmek pratik olarak neredeyse imkânsız gibidir.


  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder
gıybet ettim pişmanım,  gıybet ettim ne yapmalıyım