+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Camimizi nasıl temiz tutarız Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: camimizi nasıl temiz tutarız


  Reklam  Cevap: Camiye giderken temiz giysiler giymek, sarımsak, ter, çorap, sigara ve benzeri kötü kokulardan temizlenmiş olmak cami adabının gereğidir. A’râf suresinin camiye temiz ve güzel elbise ile gidilmesini emreden 31. ayeti ile sarımsak-soğan gibi kokulu bir şey yiyen kimsenin camiye gelmemesi ile ilgili hadisler (Müslim, Mesâcid, 72) bu adabın gereğini ifade etmektedir. Peygamberimiz camilerin temiz tutulmasını ve bakılmasını emretmiştir. (Tirmizî, Cuma, 65; Ahmed, VI, 279) Yeryüzünün cennet bahçeleri olan camilerin (Tirmizî, Deavât, 82) içi, dışı ve çevresinin temizliği, bakımı, düzeni, bahçesinin çiçeklendirilip ağaçlandırılması, şadırvanı ve tuvaletlerinin bakım ve temizliği kadar camiye gelenlerin; giysilerinin ve çoraplarının temiz olması ve pis koku bulunmaması da önemlidir. Özellikle çorap temizliğine azamı dikkat etmek gerekir. Kirli çoraplar halıları kirlettiği ve kötü koku oluşmasına sebep olduğu gibi bu yüzden bir kısım cemaatin camiden uzaklaşmasına da sebep olmaktadır. Çünkü halılar görünüşte temiz olsa da hijyen sağlanamamakta, halılara çorap-ayak kokusu sinmektedir. Bazı cemaat camiye yalın ayak gelmektedir. Bu da doğru değildir. Çıplak ve özellikle ıslak ayaklar varsa halılara mantar mikrobunun bulaşmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple camiye mutlaka temiz çoraplarla gelinmelidir. Ter kokusu ve sigara kokusu ile camiye gelinmesi de doğru değildir. Çünkü ter ve sigara kokusu camide insanları rahatsız etmektedir.

  Eskiden cami halıları birkaç yılda bir yıkanırdı. Son yıllarda camiler tek tip halı ile döşenmeye başlandı. Bu halılar süpürülüp temizlense bile yıkanamadığı için hijyenik olmamaktadır. Sağlık ve temizlik açısından camileri bir bütün olarak kaplayan halılar yerine yıkanabilir halılar ile döşemek daha iyidir.

  V.DİNÇASLAN
  mumsema İslam arşivinden alıntı.

 3. YaZaROW
  Emekli
  Camilerin bazılarında ayakkabıların nasıl tutulacağı hakkında resimli uyarı bile var. Diğer durumları zaten kendi evimizi korur gibi korumalıyız. Kir, çöp parçası düşerse almalıyız kendimizden. Çünkü oraya insanlar başlarını, alınlarını koyacaklar. Saygı duymak lazım.

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Camilerin bazılarında ayakkabıların nasıl tutulacağı hakkında resimli uyarı bile var. Diğer durumları zaten kendi evimizi korur gibi korumalıyız. Kir, çöp parçası düşerse almalıyız kendimizden. Çünkü oraya insanlar başlarını, alınlarını koyacaklar. Saygı duymak lazım.
  aynen öyle...ama maalesef buna dikkat edenler az.
  selpak mendilleri ve su içtiği boş pet şişeleri bırakanlara bile şahit oldum (bayanlarda)

 5. YaZaROW
  Emekli
  Günahlarını almak gibi olmasın ama gerçekten pes ettim okuyunca. Yahu ALLAH'ın evindesin, kendi evinde de yerlere peçete mi atıyorsun. Hadi peçeteyi bıraktım, pet şişe de biraz fazla. Allah affetsin ne diyelim. Kötü bir durum gerçekten

 6. Misafir
  çok işime yaradı saolun çok güzel yapmışsınız

 7. Misafir
  Çok teşekkürler çok işime yarayacaktır bundan eminim

+ Yorum Gönder
camileri nasıl temiz tutarız,  camileri nasıl temiz tutabiliriz,  camilernedentemiztutuluyor,  camilerimizi nasıl temiz tutarız,  camiyi nasıl temiz tutarız,  cami nasıl temiz tutulur