+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Vakit Geçsin Eğlenmek Amacıyla Oynadığım Bir Oyun Tavla Oynamak Haram Mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Vakit Geçsin Eğlenmek Amacıyla Oynadığım Bir Oyun Tavla Oynamak Haram Mı?


 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: Vakit Geçsin Eğlenmek Amacıyla Oynadığım Bir Oyun Tavla Oynamak Haram Mı?


  Reklam  Cevap: Hz. Büreyde radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim tavla oyunu oynarsa elini domuz kanına bulamış gibi olur"
  Müslim, Şi'r 10, (2260); Ebu Dâvud, Edeb 64, (4939). .

  Zararlı Oyunlar, bunlar dinen yasaklanmış olan kumar, tetayyur (uğursuzluk çıkarma), şans oyunları gibi oyunlardır. Bunlarla yasaklanmış bir konu bulaşmaktadır veya bulaşması ihtimali vardır. Aslında helal olan bütün oyunlar bu şekle döküldüğü takdirde zararlı ve yasak gruba girer. Yasaklanmış olan veya bu hüviyete girmiş olan oyunlardan çocukların korunması gerekmektedir. "Allah'ın her yasakladığı şey, büyük günahtır, hatta çocuğun kumar oynaması bile" diyen Hz. Peygamber aleyhissalâtu vesselâm çocuğun bu işteki mesuliyetini onun anne, baba gibi sorumlusuna yüklemektedir.

  Bu gruptan, bir de o devirde bilinip de yasaklanmış oyunlar vardır. Bunlardan biri tavladır. Hz. Peygamber aleyhissalâtu vesselâm: "Kim tavla ile oynarsa Allah ve Resûlüne isyân etmiştir" der. Nitekim sizin de aktardığınız ve Müslim'de bir diğer rivayette tavla oynamanın haram olduğu "Tavla oynayan, elini domuzun etine ve kanına batırmış gibidir" sözleriyle ifade edilmiştir. Nâfi'nin rivayetine göre "İbnu Ömer aile efradından tavla oynayanı yakalarsa oynayanı döver, oyun aletini de kırardı."

 3. Sergen Osman
  Emekli
  ALLAH c.c razi olsun simdi burda tavla oynuyla daha cok bahsedilmiz zaten onun isin cevap yasmisin, bunlar da haramdir ,kart oynu ,okey oynu,tavla oynu boyle oyunlar islamin sarti uzentinde kuruldugu icin haram dir,iste bu oynu yapalandar bize yutturmuslar bu oynunun kurallari islam sarti uzenriden oldugu isin haramdir (bunu bilinki bu sartlari ben tam bilmiyorum ama benim bir buyugum ogretti bana) -ALLAL`ha emanet olun.selam ve dua ile..

+ Yorum Gönder
eğlenmek günah mıdır