+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kur'anı Kerimin üzerine yemin içtim ve şimdide vazgeçmek istiyorum kefareti ne? Olur Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kur'anı Kerimin üzerine yemin içtim ve şimdide vazgeçmek istiyorum kefareti ne? Olur


 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Kur'anı Kerimin üzerine yemin içtim ve şimdide vazgeçmek istiyorum kefareti ne? Olur


  Reklam  Cevap: Yemin birtek allah'hın ismiyle olur. Kuranın üzerine yemin etmek geçersiz yemin sayılır.Buyüzden de kefaret gerekmez.

 3. Sedanur
  Sedanur
  Kur'an üzerine yemin eden kişi, şayet bu yemininden dönerse keffaret ödemesi gerekir. Keffaret, mal ile yapılabileceği gibi bedelini ödemekle de olur. Ayrıca vekil tayin ederek de ödenebilir.

  Ettiği yemini yerine getirmeyip bozmaktan dolayı lâzım gelen keffârete yemin keffareti denir. Yeminin keffâreti olarak 10 fakiri akşam ve sabah olarak, günde iki öğün doyurmak veya giydirmek cihetine gidilir.

  Keffaret yiyecek ve elbise olduğu gibi karşılığı başka bir şey de olabilir. Keffaret ister yiyecek veya bedeli olsun, ister elbise veya bedeli olsun, hepsini birden bir defada bir fakire vermek caiz değildir. Ancak başka fakir bulmakta zorluk çekiyorsa o takdirde aynı fakire her gün sabahlı akşamlı doyacak kadar yiyecek ya da bedelini veya aynı fakire her gün bir elbiseyi vermek kafi gelir. Yani keffaret ödenmiş olur.

  Buna güç yetirilmezse, üç gün art arda
  oruç tutulur. Bu oruçların arasına hiç bir mâni girmemelidir. Girerse keffâret bozulur, yeni baştan tutulması gerekir.

  Birden fazla yeminini bozan kimse, her bir yemin bozma için ayrı bir keffaret vermesi gerekir.

  Şâfiîlere göre yemin keffâretini art arda tutmak mecburiyeti yoktur.

  Gerek yemin, gerekse
  oruç keffâretlerinde yapılacak ilk iş bir köle azâd edilmesidir. Ancak günümüzde kölelik kalktığı için bu maddenin tatbikına imkân kalmadığından zikretmeye lüzum hissetmedik.


+ Yorum Gönder