+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sabah namazını kılmak için imsak girdiği halde ezanı beklemek gerekir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Sabah namazını kılmak için imsak girdiği halde ezanı beklemek gerekir mi?


 2. 2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: sabah namazını kılmak için imsak girdiği halde ezanı beklemek gerekir mi?


  Reklam  Cevap: Not: Ramazanda ezan imsakta okunur yani ikisi birdir.
  Sual:
  Sabah namazı ezan okununca mı başlar?

  CEVAP
  Sabah namazı ezan okununca başlamaz. Vakit (imsak) girince başlar. Bugün Türkiye’de sabah namazları vakit girince değil, yarım saat kadar sonra okunmaktadır. Vakit girince, sabah namazı, güneş doğana kadar kılınır. (Vakit girdiyse ezanın okunmasını beklemeye gerek yok)

  Ezan ve vakit
  Sual: Sabah ezanı okununca namazımı kılıp yatıyorum; fakat ben yattıktan sonra başka camilerin ezanı okunuyor. Yeniden mi kılmam gerekir?
  CEVAP
  Namaz kılmak için ezanın okunması değil, vaktin girmesi şarttır. Vakit girmişse, ezan okunmasa da, kendimiz ezan okur, namazı kılarız. Ezan okumadan da kılsak namaz yine sahih olur; fakat ezan okumaktan meydana gelecek sünnet sevabı noksan olur.

  İmsaktan önce
  Sual: Sabah namazını imsaktan önce kılmak caiz midir?
  CEVAP
  Hayır, imsaktan önce gece demektir. Geceleyin sabah namazı kılınmaz. Türkiye'de, Türkiye Takvimi’ne göre imsaktan 15-20 dakika kadar sonra kılmak gerekir.

  İmsak vaktinde
  Sual: Sabah namazı, Türkiye Takvimi’nde bildirilen imsak vaktinde kılınabilir mi?
  CEVAP
  Bu vakitten 15-20 dakika kadar sonra kılmak ihtiyatlı olur. Zaruri durumlarda, mesela şehirlerarası yolculuklarda, mola vakti bitmek üzere ise, imsak vakti girer girmez kılınabilir.

  Sual: Bazı kimseler, sabah namazının vakti, öğleye kadar diyerek, müslümanların namazlarını kazaya bırakıp haram işlemelerine sebep oluyor. Sabah namazının vakti ne zamana kadardır?
  CEVAP
  Sabah namazının vakti, dört mezhepte de, şer’i gecenin sonunda başlar, güneş doğana kadar devam eder. Güneş doğunca, sabah namazının vakti çıkmış olur. Sabah namazı bu vakitte kılınamazsa, kazaya kalmış olur. Şer’i bir özürsüz namazı kazaya bırakmak büyük günahtır. Güneş doğduktan sonra işrak vaktine kadar hiçbir namaz kılınamadığı için, sabahın kazası da bu vakitte yapılmaz. Güneşin doğuşundan 50 dakika sonra sünneti ile birlikte kazası yapılır. Öğleye 20 dakika kalıncaya kadar kaza edilebilir. (Redd-ül Muhtar, Halebi, Dürer)

 3. 3
  Misafir
  Desert rose kardeşim bana bu konu hakkında yardımcı olur musun yani namaz kazaya kalmışsa subuaneke fatiha olumadan mı secdeye gidicez acaba
  Sual: Güneşin doğmasına 2–3 dakika kalsa, bir kimse, nasıl abdest alır ve nasıl namaz kılar?
  CEVAP
  Namazı, özürsüz kazaya bırakmak haramdır. Bunun için, abdestin ve namazın sünnetleri terk edilir. Erkekler, takke, çorap aramakla vakit geçirmez. Sübhaneke ve Euzü besmele okumaz. Rüku ve secdelerde tesbih okumaz. Ettehıyyatü’yü okuyup, hemen selam verir.

  Sadece farzı kılınır. Farz içindeki sünnetler terk edilir. Daha az zaman varsa, vacibler de terk edilebilir. Mesela sadece fatihayı, hatta fatihanın bir kısmını okur. Zammı sure okumaz.


 4. 4
  Hoca
  erimeye devam...
  Zehra şenyurt yanlış anlamışsın kardeş.
  Kazaya kalan namazdan söz edilmiyor, kazaya kalmasına 2-3 dk kalmış ise, vakit çıkma endişesinden dolayı, namaz sünnetleri yerine getirilmez sadece namazın farzları yerine getirilir.

 5. 5
  Misafir
  Allah razı olsun emeği gecen herkesten ve bu güzel yorumlarınızdan dolayı

 6. 6
  Misafir
  Sabah namazını imsak vakti ile kılabilirim öğrendim Teşekkürler Allah razı olsun

 7. 7
  musab
  Hadis Öğrencisi
  Ramazan ayı dışında imsak vakti girer girmez namaz kılacak olanların ezanı kendileri okuduktan sonra kılmaları daha iyi olur.

 8. 8
  Misafir
  Ben imsaga uyandim fakat daha ezan okunmadi ezani m bekliyim yoksa kiliyim mi

 9. 9
  Misafir
  İmsak girdiği zaman namaz kılınabilir. Ezanı beklemeye gerek yoktur.

 10. 10
  Misafir
  Anladığım kadarıyla ezandan 25 dk once kilabilyoz çünkü turkiyede imsak girdikten yarım saat sönra ezan okuyor

 11. 11
  Misafir
  Sabah namazi okunmustur die kildim kildiktan sonra sabah ezani okundu kildigim namaz sizce kabul olurmu?

 12. 12
  klav
  Özel Üye
  İmsak vakti girmişse ezanın sonradan okunmuş olması önemli değildir namazın geçerli olur. Fakat imsak girmeden kıldıysan namazı tekrar etmen gerekirdi.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu

imsak girince sabah namazı kılınır mı

sabah namazı ezandan önce kılınır mı

imsak vakti girince sabah namazı kılınır mı

sabah namazı ezandan önce kılınırmı

imsak girince sabah namazi kilinirmi

sabah namazı ezan okunmadan kılınır mı

sabah ezanı okunmadan namaz kılınır mı