+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimizin akrabası varmı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimizin akrabası varmı?


 2. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  --->: Peygamberimizin akrabası varmı?


  Reklam  Cevap: Hz. Peygamber efendimizin a.s.m 10 amcası bulunduğu, babasıyla beraber 11 erkek kardeş olduğu belirtilir. Haris, Zübeyr, Ebu Talib, Ebu Leheb, Kusem, Dırar, Mukavvim, Hacl, Hz. Hamza r.a ve Hz. Abbas r.a dır.


  Peygamberimiz (sav)’in Aile Büyükleri

  Peygamberimizin (sas) dedelerinden Kusay bin Kilab, Huzaa’lılardan Kâbe emanetlerini alarak, iyi idaresi ile kendi kabilesini saygın bir konuma getirip, Kâbe etrafında topladı. Bundan dolayı onun kabilesine Kureyş (toplamak, birleştirmek) ismi verildi.

  Hz. Peygamber’in (sas) dedesinin babası Haşim Mekke’den kışın Yemen’e, yazın Şam’a ticaret seferlerini ilk başlatan zattır. Hatta Bizans imparatoru ile anlaşma sağlayarak Kureyş tacirlerinin Bizans topraklarında ticaret vergilerinden muaf tutulmasını da sağlatır.

  Resulullah’ın dedesi Abdülmuttalib uzun boylu, sarışın idi ve sevimli bir sakal vardı.

  Peygamberin (sas) babaannesinin ismi Fatıma’dır.

  Efendimiz’in (sas) anneannesinin adı Berre’dir.

  Peygamberimizin dayısı yoktur.

  İbn-i Habib adlı müellif “Ümmehatu’n-Nebi” adıyla bize 20 nesil boyunca Resulullah’ın ninelerini gösteren calib-i dikkat bir çalışma bırakmıştır.


  Ahzap Suresinin 50. ayetinden Hz. Peygamber(a.s.m)’in halaları ve teyzelerinin olduğunu anlıyoruz.


  Efendimizin (a.s.m) halaları altı tanedir. İsimleri; Beyzâ, Berra, Atike, Safiyye, Erva, Ümeyme’dir. Bunlardan Atike, Safiyye, Erva iman etmiştir.


  Hz. Peygamber(a.s.m)’in Ferîda ve Fahita adında iki teyzesi vardır. İkisi de onun peygamberliğinden önce vefat etmiştir.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Peygamber efendimiz (s.a.v) in günümüzde akrabaları konusunda
  Osmanlı zamanında seyyid ve şeriflerin şecereleri kayıtlı idi.
  Günümüzde de bazılarında bu senetler bulunmaktadır.
  Bununla beraber Peygamberimizin soyundan geldiği halde
  bilinmeyen bir çok seyyid ve şerif de vardır.

  S-İ-E

 4. mematii
  Emekli
  Türkiyemizde, Adıyaman Menzil'de Peygamberimizin özbe öz torunlarından olan Seyyidler yaşamaktadırlar. Şecereleri (soy kütükleri) Resulullah'a (s.a.v) kadar uzanmakta olup, Hz. Fatıma (r.anh) evladı Hz.Hüseyin Efendimizin soyundan gelmektedirler. Hergün yüzlerce insan onların ziyaretine gidip istikamet bulmakta, hayatlarını ehl-i sünnet çizgisi üzerine ikame edip düzeltmektedirler. Ve ahir zamanda yine seyyidler, geçmişte olduğu gibi bugünde dedelerinin mirasına sahip çıkarak üzerlerine düşen tebliğ ve irşad görevlerini bihakkın yaparak İslam'a hizmet etmektedirler. Allah (c.c) onları başımızdan eksik etmesin ve yollarından ayırmasın inşaAllah.. (Amin)

+ Yorum Gönder
peygamber efendimizin günümüzdeki akrabaları