Konusunu Oylayın.: Dua ederken okunan ezanın hürmetine gibi cümleler kullanarak dua edebilirmiyiz

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Dua ederken okunan ezanın hürmetine gibi cümleler kullanarak dua edebilirmiyiz
 1. 21.Kasım.2010, 18:00
  1
  Misafir

  Dua ederken okunan ezanın hürmetine gibi cümleler kullanarak dua edebilirmiyiz


  Dua ederken okunan ezanın hürmetine gibi cümleler kullanarak dua edebilirmiyiz Mumsema dua ederken okunan ezanın hürmetine veya Hz Muhammet in yüzü suyu hürmetine ve yağan her yağmur damlasında yereyüzüne düşen meleklerin yüzü suyu hürmetine gibi sözler kullanarak dualarımı kabul et dmek doğrumu dua ederken bunları söylememizde sakınca varmıdır???


 2. 21.Kasım.2010, 18:00
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  dua ederken okunan ezanın hürmetine veya Hz Muhammet in yüzü suyu hürmetine ve yağan her yağmur damlasında yereyüzüne düşen meleklerin yüzü suyu hürmetine gibi sözler kullanarak dualarımı kabul et dmek doğrumu dua ederken bunları söylememizde sakınca varmıdır???

 3. 21.Kasım.2010, 22:11
  2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,610
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 227
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  --->: dua ederken okunan ezanın hürmetine gibi cümleler kullanarak dua edebilirmiyiz
  Duada büyükleri vesile yapmak caizdir. Özellikle Peygamberleri ve Peygamberimizi vesilesi yapmak, duanın kabulüne vesiledir. Nitekim ayette “Allah ve melekleri, Peygambere çok salavât getirirler. Ey müminler! Siz de ona salavât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.”(1) buyurularak, bu hususa işaret edilmektedir. Ayrıca, Hz. Enes (r.a)’tan gelen bir hadiste de Efendimize getirilen salavatın önemine dikkat çekilerek şöyle buyurulmaktadır: “Kim bana (bir kere) salât okursa Allah da ona on salât okur ve on günahını affeder, (mertebesini) on derece yükseltir.”(2) Bu sebeple duada Peygamberler ve fazilet sahibi büyük kişiler, dinen mukaddes sayılanları, sahabeler ve velileri vesile yapılarak, Allah’tan bunların hatırına bir şey istenebilir. Yalnız günümüzde yapıldığı gibi, türbelerin başına varıp, mum yakmak, tel, çaput, ip bağlamak caiz değildir. Hz. Ömer’in (r.a) kendi hilafeti sırasında, kuraklık olunca Hz. Abbas (r.a)’ı alıp yağmur duasına çıktığı ve onun ellerini ellerine alarak; “Allah’ım! Bu senin Peygamberinin amcasının elidir. Bu el hürmetine bize yağmur ver” diye dua ettiği nakledilmektedir. Büyüklerimiz de öteden beri, “Allah’ım, Senin sevdiklerin ve seni sevenlerin yüzü suyu hürmetine (hatırına) bize merhamet eyle ve mağfiret eyle veya şu ihtiyacımı hasıl eyle...” diye dua etmişlerdir.

  Arif Aslan


 4. 21.Kasım.2010, 22:11
  2
  Silent and lonely rains  Duada büyükleri vesile yapmak caizdir. Özellikle Peygamberleri ve Peygamberimizi vesilesi yapmak, duanın kabulüne vesiledir. Nitekim ayette “Allah ve melekleri, Peygambere çok salavât getirirler. Ey müminler! Siz de ona salavât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.”(1) buyurularak, bu hususa işaret edilmektedir. Ayrıca, Hz. Enes (r.a)’tan gelen bir hadiste de Efendimize getirilen salavatın önemine dikkat çekilerek şöyle buyurulmaktadır: “Kim bana (bir kere) salât okursa Allah da ona on salât okur ve on günahını affeder, (mertebesini) on derece yükseltir.”(2) Bu sebeple duada Peygamberler ve fazilet sahibi büyük kişiler, dinen mukaddes sayılanları, sahabeler ve velileri vesile yapılarak, Allah’tan bunların hatırına bir şey istenebilir. Yalnız günümüzde yapıldığı gibi, türbelerin başına varıp, mum yakmak, tel, çaput, ip bağlamak caiz değildir. Hz. Ömer’in (r.a) kendi hilafeti sırasında, kuraklık olunca Hz. Abbas (r.a)’ı alıp yağmur duasına çıktığı ve onun ellerini ellerine alarak; “Allah’ım! Bu senin Peygamberinin amcasının elidir. Bu el hürmetine bize yağmur ver” diye dua ettiği nakledilmektedir. Büyüklerimiz de öteden beri, “Allah’ım, Senin sevdiklerin ve seni sevenlerin yüzü suyu hürmetine (hatırına) bize merhamet eyle ve mağfiret eyle veya şu ihtiyacımı hasıl eyle...” diye dua etmişlerdir.

  Arif Aslan
+ Yorum Gönder