+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslam Dini'nin paylaşmaya verdiği önemle ilgili ayet ve hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslam Dini'nin paylaşmaya verdiği önemle ilgili ayet ve hadisler


 2. caferi
  Devamlı Üye

  Cevap: İslam Dini'nin paylaşmaya verdiği önemle ilgili ayet ve hadisler


  Reklam  Cevap: İslam'ın Paylaşma ve Yardımlaşmaya Verdiği Önem
  İslâm dini, Müslümanları bir bütün olarak görür. Bu yüzden Hz. Muhammed, Müslümanları bir bedenin organlarına benzetmiştir. Bu organlar arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi bedenin uyumlu çalışmasını sağlar. Bunun gibi, toplumun bireyleri arasındaki bağın güçlendirilmesi de toplumsal uyumun sağlanması için önemlidir. Bundan dolayı İslâm dini toplumun üyeleri arasında yardımlaşma ve dayanışmayı öğütlemektedir.

  Yardıma muhtaç insanlar yardım istemekten veya durumlarını başkalarına bildirmekten çekinebilirler. Bu nedenle durumu iyi olanlar ihtiyaç sahiplerini bulup onların gereksinimlerini gidermekle yükümlüdürler. Peygamberimiz, “Fakirleri araştırıp bulunuz, görüp gözetiniz...” buyurmuştur. (Riyazüssalihin, C. I, s. 314)

  İnsanlar zaman zaman ekonomik sıkıntılara düşebilirler. Bu sıkıntılardan kurtulmak ancak karşılıklı iş birliği ve dayanışma içerisinde mümkün olur. İnsanların sıkıntılarını gidermenin dinimizce çok sevap olduğu belirtilmektedir. Bu konuda peygamberimiz, “Her kim eli dar olan borçluya kolaylık gösterirse, Allah da dünya ve ahirette ona kolaylık gösterir.” (Riyazüssalihin, C. I, s. 284) buyurmuştur.

  Allah Kur’anıkerim’de öncelikle yakın akraba ve komşularımıza yardım etmemiz gerektiğini haber vermektedir: “Anneye, babaya, akrabaya, öksüzlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanında bulunan arkadaşa, yolcuya, ellerinizin altında bulunanlara iyilik ediniz.” (4/Nisa suresi, 36) Peygamberimiz insanlardan fazla yemekleri olmasa bile, yemeğin suyunu biraz fazla koyarak komşularına da ikram etmelerini istemiştir. Bununla, başkalarını düşünme alışkanlığını kazandırmayı amaçlamaktadır.

  “İnsanlar bir bedenin farklı organları gibidirler; bir organ rahatsızlanırsa diğerleri de rahatsız olur”. (Riyazüssalihin, C. I, s. 271) hadisi sizce neyi anlatmaya çalışmaktadır?
  “Hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (22/Hacc, 17) ayetinin ne anlatmak istedi-ğini sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.
  Cimri olanlar yardımlaşmaktan kaçarlar. Yardım etmekle mallarının eksileceğini düşünürler. Hâlbuki yüce Allah, “Sadaka veren erkeklere, sadaka veren kadınlara ve Allah’a güzel bir ödünç verenlere, verdikleri kat kat artırılır ve onlara şerefli bir mükâfat vardır.” (57/Hadîd, 18) buyurarak bu yardımlarının karşılığının kendilerine verileceğini bildirmektedir.

  “Allah’a güzel bir ödünç vermek” nasıl olmalıdır? Sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.
  “Müslüman, komşusu aç iken karnını doyurmaz.” hadisine göre bir Müslümanın görevi nedir? (Müsned, III, 40)

 3. Misafir
  Paylaşmanın önemi ile ilgili verdiğiniz Ayet ve Hadisler için sağolun faydalı bilgi paylaştınız

 4. Misafir
  çok sağolun gerçekten çok yardımcı oldunuz :D

+ Yorum Gönder
paylaşmakla ilgili hadisler,  paylaşmak ile ilgili ayetler,  paylaşmakla ilgili ayetler,  paylaşmak ile ilgili ayet ve hadisler,  islam dininin paylaşmaya verdiği önem ile ilgili ayetler,  paylaşma ile ilgili ayet ve hadisler,  paylaşma ile ilgili ayetler ve hadisler