+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ahfeşin keçisi gibi başını sallamak deyimi ile ilgili öykü Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ahfeşin keçisi gibi başını sallamak deyimi ile ilgili öykü


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: ahfeşin keçisi gibi başını sallamak deyimi ile ilgili öykü


  Reklam  Cevap: Karşısındaki insanın ne dediğini anlamadan,dinlemeden kafa sallayan insanlar için kullanılan bir deyimdir.
  Arap bilgilerinden Ahfeş, küçük bir çocukken çalıştığı dersler aklına daha iyi girsin diye bunları önüne gelen herkese anlatırmış. tabii insanlar Ahfeş`in sürekli kendilerine çalıştığı dersleri anlatmasından bıkmış. Ahfeş`in yakaladığı kişiyi kolay kolay bırakmadığını bilen insanlar, onu görünce bir bahane bulup, koşarak yanından kaçmaya başlamışlar.

  Ahfeş bakmış bu böyle olmayacak. pazardan bir keçi almış ve derslerini ona anlatmaya başlamış. fakat işin havasına daha da girmek için keçinin boynuna bir ip bağlamış. ahfeş her sözünün sonunda keçinin evet anlamında başını sallaması için keçinin boynundaki ipi çekmeye başlamış. bir süre sonra keçi kendini bu işe o kadar kaptırmış ki, Ahfeş`in her sözünün sonunda kendiliğinden başını sallamaya başlamış.

  O gün bugündür de karşısındaki insanın ne dediğini anlamadan, dinlemeden kafa sallayan insanlar için bu deyim kullanılır.


 3. @mir
  âb ü kil
  Ahfeş'in keçisi oldukça veludmuş anlaşılan
  yavrularının sayısı en az birkaç milyonu bulmuş

  sahi Kur'an'ı anlamadan okuyan
  okuduklarının da tam tersini yapanlara Kur'an'da ne deniyordu?

+ Yorum Gönder