+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yürürken Yol üzerinde Küçük Bir Miktar Para Buldunm Ne Yapmalıyım Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yürürken Yol üzerinde Küçük Bir Miktar Para Buldunm Ne Yapmalıyım


 2. aziz83
  Emekli

  --->: Yürürken Yol üzerinde Küçük Bir Miktar Para Buldunm Ne Yapmalıyım


  Reklam  Cevap: küçük miktar derken??

  Yitik, kayıp eşya manasına ‘lukata’ denilen ve bu unvan altında fıkıh kitaplarında yer alan hükümlere göre; yolda bulunan para zâyi olmaması açısından mutlaka alınmalıdır.

  Fıkıh kitaplarımızda, bulunan kayıp eşyalara karşı davranış tarzımızı belirleyen bölümler vardır
  . Yitik, kayıp eşya manasına ‘lukata’ denilen ve bu unvan altında fıkıh kitaplarında yer alan hükümlere göre; yolda bulunan para zâyi olmaması açısından mutlaka alınmalıdır. Sonra Efendimiz (sas)’in bir hadis–i şeriflerinde belirttiği üzere insanların, genelde toplanmış olduğu mescid, pazar vb. yerlerde bir yıl boyunca ilan edilecektir. Para, miktarını veya cüzdan içinde ise cüzdanın vasıflarını bilen kişiye –ki sahibi demektir– teslim edilir. Bir yıl sonunda sahibi çıkmazsa parayı bulan kişi muhtaç biriyse onu kendi şahsi harcamalarında kullanabilir. Muhtaç değilse, ihtiyaç sahiplerine dağıtır. Asıl para sahibi, daha sonraki günlerde ortaya çıkıp ve parasını talep ettiği takdirde, parayı bulan kişi onu sahibine iade eder.. Kıyemî eşyada olduğu gibi aynını ödemek şart değildir. Bu durumda para harcanmış dahi olsa, misli iade edilebilir. Para mislî bir maldır

  Allah(c
  .c.)'a emanet olun...


+ Yorum Gönder
yolda bulunan para,  yolda miktari az olan parayi ne yapmaliyiz