+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Farsça’da Allah derken, ilk baştaki A harfini E diye okumanın ve Farsça müzik yapan bir sanatçının da "Allo" demesinin b Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Farsça’da Allah derken, ilk baştaki A harfini E diye okumanın ve Farsça müzik yapan bir sanatçının da "Allo" demesinin b


 2. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  --->: Farsça’da Allah derken, ilk baştaki A harfini E diye okumanın ve Farsça müzik yapan bir sanatçının da "Allo" demes


  Reklam  Cevap: Aynı Başlık Sorularla islamiyette sorulmuş

  Aslında bizim Türkçe’de “Allah” olarak yazdığımız lafza-i celalin Arapça aslındaki yazılışı “Ellah” dır. Bizim bu şekilde yazmamızın sebebi, baştaki hemzenin de diğer kalın seslere uyum sağlaması içindir. Baştaki hemze /elifin “A” veya “E” şeklinde yazılıp okunmasında bir sakınca yoktur. Sakıncalı durum, baştaki hemzeyi / elifi uzatarak “” şeklinde çekilmesidir. Onun için Farsça konuşan bazı kimselerin ilgili okuyuşlarında bir sakınca yoktur.

  Farslıların Lafza-i celalin “Lam” harfini ince okumaları -kulağa hoş gelmemekle beraber- bunun da dinen bir sakıncası yoktur.

  Öyle zannediyoruz ki, “Allo” şeklindeki telaffuz, bazılarının şivelerinden kaynaklanmaktadır. Çünkü radyo veya televizyonlardan işittiğimiz bir çok İranlının “Allo” değil, “Ellah” dediklerini biliyoruz..

  Şayet gerçekten biri “Allo” diyorsa, bunun caiz olmadığı ortadadır.


  KAYNAK: sorularlaislamiyet

 3. nesligul
  Devamlı Üye
  Cok guzel aciklamissin..ALLAH CC razi olsun ehlisunnet kardesim..
  Bu konu hakkinda bende bilmiyordum,sayenizde ogrenmis olduk

+ Yorum Gönder