+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hazret yada hazretleri bu kelimeler ne demektir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hazret yada hazretleri bu kelimeler ne demektir

  Sual: hazret yada hazretleri bu kelimeler ALLAH içinde peygamberler içinde evliyalar içinde söyleniyor mesela HZ mevlana gibi peygamberler ve mevlana ALLAH ın kulu olmasına rağmen ALLAH için söylenen hazret kelimesi kullar içinde söyleniyor doğrumudur.ve şimdi soruyorum HAZRET ne demektir. ? 2. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  --->: Hazret yada hazretleri bu kelimeler ne demektir


  Reklam  Cevap: Hazret kelimesi yüceltme manasında kullanılan bir kelimedir. Bu sebeble saygı duyulan herkes için kullanılabilir. Peygamberler, sahabeler, melekler, veli insanlar için kullanılmasında bir sakınca yoktur.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 3. @mir
  âb ü kil
  bu kelime arapça bir kelimedir Kur'an'da da geçmektedir. Dolayısı ile Rağıb el-İsfehani vb Kur'an Arapçası mütehassıslarının kitaplarına müracaat edilerek cevaplanmalıdır.

  Buyrun bu kelimenin kökü olan ha dad ra maddesinde bu kelimeyi açıklarken hangi ayetlerden yararlanmış:


  8. وَإِذَا حَضَرَ الْقِسْمَةَ أُولُو الْقُرْبَىٰ وَالْيَتَامَىٰ وَالْمَسَاكِينُ فَارْزُقُوهُمْ مِنْهُ وَقُولُوا لَهُمْ قَوْلًا مَعْرُوفًا


  4-Nisa -8 (Mirastan payı olmayan) yakınlar, yetimler ve yoksullar miras taksiminde hazır bulunursa bundan, onları da rızıklandırın ve onlara güzel söz söyleyin.

  98. وَأَعُوذُ بِكَ رَبِّ أَنْ يَحْضُرُونِ

  23 -müminun-98
  Onların yanımda bulunmalarından da sana sığınırım, Rabbi

  Şimdi siz bu kelimeyi sayın anlamında kullanıyor olabilirsiniz. Ama bu, kelimenin aslına aykırı olduğu gibi dinde de sonradan ortaya çıkmıştır. Üstelik bunu ilk ortaya atanların da sayın anlamında değil "hazır bulunan, maneviyatı ile aramızda olan" anlamlarında kullandıklarına eminim. Ne de olsa ölülerden medet ummayı, onların her an bizi murakabe ettiklerine inanmayı tevhid sananlar oldukça fazla.
  Türkiye'deki bir kısım insanlar bunu "Hızır, hazır, nazır" diye ifade ederler.

  Şunu da bir internet sitesinde buldum eklyeyim dedim:
  Mürşidi Kâmilin bedeni ölür, ruhu ölmez. Mürşidi Kâmilin ruhu, kınındaki kılıca benzer. Ölümünden sonra ise cismani alakalardan soyulduğu için kınından çıkmış kılıç gibi olur. Ruhaniyetleri anıldığı yerde hazır olur.

  Şimdi çeşitli din büyüklerine Hz. diye hitap etmenin altındaki akidevi tehlike anlaşılmıştır umarım.

  kelimenin "sayın" anlamına geldiğini ve bu anlamda kullandıklarını iddia edenlere de tavsiyem
  "Ey Müminler! 'Raina' demeyin, 'unzurna' deyin" mealindeki iki ayeti iyice düşünmeleridir


+ Yorum Gönder