+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ölmüş babama kurban kesmek bayram günü mü arife günü mü olur Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ölmüş babama kurban kesmek bayram günü mü arife günü mü olur


 2. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  --->: ölmüş babama kurban kesmek bayram günü mü arife günü mü olur


  Reklam  Cevap: Ölü kurbanı diye bir kurban çeşidi yoktur. Ancak, ölü adına veya sevabı ölüye bağışlanmak üzere kurban kesilebilir.Vasiyeti yoksa, ölen kimseler için mirasçılarının kurban kesmeleri gerekmez. Ancak bir kimse, sevabını ölmüş bulunan anne veya babasına yahut diğer yakınlarına bağışlanmak üzere, çeşitli hayır kurumlarına, fakir ve muhtaç kişilere bağışta bulunabileceği gibi, kurban da kesebilir. Ölenin kendisi için kurban kesilmesine dair vasiyeti yoksa, kesen kimse, bu kurban etini fakirlere yedirebileceği gibi, kendisi ve zenginler de yiyebilir. Vasiyet varsa, tamamen fakirlere yedirilmesi veya dağıtılması gerekir.
  Ölen kimsenin vasiyeti olmaksızın, sevabı onun ruhuna bağışlanmak üzere kesilen kurbanın her hangi bir zamanda kesilmesi caiz ise de, kurban bayramı günlerinde kesilmesi daha faziletli ve daha sevaplıdır. Ölenin vasiyyeti gereğince kesilen kurban ise, ancak kurban bayramı günlerinde kesilir.

+ Yorum Gönder
arefe günü ölüye kurban kesmek