+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Çocuklar arasında evlat ayırımı (miras) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Çocuklar arasında evlat ayırımı (miras)

  Sual: esselamü aleyküm bizim kayınbabanın iki çocuğu var.biri bizim hanım biri abisi...kayıbabam vefat edeli 4 sene oldu...vefatından sonra açığa çıktıki neyi varsa hepsini oğlunun üstüne yapmış..bıraktığı malda hatırı sayılır haaa.eski parayla 1 trilyona yakın.kıza hiç bir şey yok.peygamber efendimizin bir hadisini duymuştum.buyuruyorki yüce peygamberimiz:ALLAH bir tek öpücüğe varıncaya kadar çocuklarınız arasında adaletli davranmanızı sever. hal böyle olunca ne yapacağımızı şaşırdık..hanım kadir gecesnde babama kuran okumak içimden gelmiyor diyor...ben ağaç kovuğundan mı çıktım babam beni evlat yerine koymamışki diyor...siz ne önerirsinizzzz ? 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  --->: çocuklar arasında evlat ayırımı (miras)


  Reklam  Cevap: ve aleykümüsselam ve rahmetullah

  Soru: Babam vefat etti. Ondan kalan mirası annem, ben (kız) ve erkek kardeşim paylaşacağız. Dinimize göre paylaşım nasıl olmalıdır?
  Cevap: Nisa suresinin 12. ayetine göre anneniz, mirasın sekizde birini alır.
  “…Sizin çocuğunuz yoksa ettiğiniz vasiyet veya borç çıktıktan sonra bıraktıklarınızın dörtte biri karılarınızındır; çocuğunuz varsa, bıraktıklarınızın sekizde biri onlarındır…” (Nisa, 4/12)
  Aynı surenin 11. ayetine göre siz, erkek kardeşinizin yarısı kadar pay alırsınız:
  “Allah evladınız hakkında, erkeğe iki kız hissesi kadar tavsiye eder…” (Nisa, 4/11)
  Buna göre miras 24 paya bölünür. 3 pay annenize, 7 pay size, 14 pay da erkek kardeşinize düşer.

 3. Misafir
  selamun aleykum, annem ve babam vefat etti. biz 3 kız ve 1 erkek kardeşiz. Ablalarımdan birisi de vefat etti. Onun da 3 erkek oğlu var. Ablam , annem ve babamdan önce vefat etti. Bu durumda, miraşçılar: ben (bayan), ablam, erkek kardeşim ve vefat eden ablamın 3 oğlu. İslami kurallara göre miras paylaşım oranları ne olmalıdır.

 4. mum
  Administrator
  3 bayan bir erkek kardeş miras paylaşımı

  Bütün malın değerini hesaplayın. sonra beş parçaya bölün. 2 pay oğlanın, bir pay yetimlerin ve diğer iki payda diğer iki kızın

+ Yorum Gönder