+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Öğle uykusu(Kaylüle) tam olarak hangi saatlerde uyunur ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Öğle uykusu(Kaylüle) tam olarak hangi saatlerde uyunur ?

  Sual: Kardeşlerim bana kaylüle ile ilgili yazının linkini atıp bırakmayın zira yazıları okudum ve sonuç olarak sabah 10.00 -- 13:00 arası uyunan uyku gibi algıladım (net yazılmasa da)

  Yine de soruyorum kaylule uykusuna başlanan ve biten zaman diliminin kesin ya da en yakın formulü nedir


  (Örneğin : Öğlen ezanı okunmadan 1,5 saat önce başla ve öğle ezanından 1,5 saat sonra uyan )
  Gibi ...
  Rabbi'miz hepimizi affetsin amin ... ? 2. 2
  Hoca
  erimeye devam...

  --->: Öğle uykusu(Kaylüle) tam olarak hangi saatlerde uyunur ?


  Reklam  Cevap: öğleye 1-2 saat kala da olur ama en makbul olanı öğleden sonradır.

 3. 3
  meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~
  Allah c.c.razı olsun mum hocam

 4. 4
  rana
  Aciz Kul
  Allah c.c. razi olsun

 5. 5
  Misafir
  Hocam ben de baya okudum ettim araştırdim şu sonuca ulaştım peygamberimiz öğle namazını kildiktan sonra uyuyomus yaklaşık. 50 dk civarı batılı ünlü uyku uzmanı bilim adamlari insan vücut sıcaklığının en yüksek olduğu zamanda yani 14 ila 16 arasi bi saatte yapılmasini uygun görüyolar öğlen uykusunu zorunlu uygulattiran çin ve meksika gibi ülkelerde de en sıcak olduğu zamani tercih ediyolar sonuç olarak şu yaz zaman dilimi içerisinde 13.00 ve 14.00 arası 1 saati geçmemek şartıyla uyunabilir hem sünnet yerine getirilir hem de gün içi dinçlik sağlanir

 6. 6
  Misafir
  İlk başta cevaplayan kardeşim (Kayıtsız Üye)
  Öğlenden 1.5 saat önce uyuyup öğlenden 1.5 saat sonra kalkarsan öğlen namazını nasıl kılıcağız acaba?
  Peygamberimiz (s.a.v) yani öğleni mi kaçırıyordu?
  Cevabın yanlış diye düşünüyorum.

 7. 7
  Misafir
  Neyi yanlış Allah aşkına öğleyi kılıp uyuyordur bunu düşünmek bu kadar zor değil ??

 8. 8
  Misafir
  Uyku üç nevidir.
  BİRİNCİSİ: Gaylûledir ki, fecirden sonra, tâ vakt-i kerahet bitinceye kadardır. Bu uyku, rızkın noksaniyetine ve bereketsizliğine hadisçe sebebiyet verdiği için, hilâf-ı sünnettir. Çünkü rızık için sa'y etmenin mukaddemâtını ihzar etmenin en münasip zamanı, serinlik vaktidir. Bu vakit geçtikten sonra bir rehavet ârız olur. O günkü sa'ye ve dolayısıyla da rızka zarar verdiği gibi, bereketsizliğe de sebebiyet verdiği, çok tecrübelerle sabit olmuştur.
  İKİNCİSİ: Feylûledir ki, ikindi namazından sonra, mağribe kadardır. Bu uyku ömrün noksaniyetine, yani, uykudan gelen sersemlik cihetiyle, o günkü ömrü nevm-âlûd, yarı uyku kısacık bir şekil aldığından, maddî bir noksaniyet gösterdiği gibi, mânevî cihetiyle de, o gün hayatının maddî ve mânevî neticesi ekseriya ikindiden sonra tezahür ettiğinden, o vakti uykuyla geçirmek, o neticeyi görmemek hükmüne geçtiğinden, güya o günü yaşamamış gibi oluyor.
  ÜÇÜNCÜSÜ: Kaylûledir ki, bu uyku sünnet-i seniyyedir. Duhâ vaktinden, öğleden biraz sonraya kadardır. Bu uyku, gece kıyamına sebebiyet verdiği için sünnet olmakla beraber, Ceziretü'l-Arabda, vaktü'z-zuhr denilen şiddet-i hararet zamanında bir tatil-i eşgal, âdet-i kavmiye ve muhitiye olduğundan, o sünnet-i seniyyeyi daha ziyade kuvvetlendirmiştir. Bu uyku hem ömrü, hem rızkı tezyide medardır. Çünkü yarım saat kaylûle, iki saat gece uykusuna muadil gelir. Demek, ömrüne hergün bir buçuk saat ilâve ediyor. Rızık için çalışmak müddetine, yine bir buçuk saati, ölümün kardeşi olan uykunun elinden kurtarıp yaşatıyor ve çalışmak zamanına ilâve ediyor.
  Said Nursî

+ Yorum Gönder

kaylule ne zaman yapılır

kaylule uykusu ne zaman

kaylule saati

kaylule ne zaman

kaylule uykusu saat kacta

kaylule uykusu vakti

kaylule saat kaçta