+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Büyükbaş hayvanı ortak keserken bir hisseye iki kişi katılabilir mi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Büyükbaş hayvanı ortak keserken bir hisseye iki kişi katılabilir mi


 2. arifselim
  Yönetici

  Büyükbaş hayvanda bir hisse paya iki kişi katılabilir mi


  Reklam  Cevap: Büyükbaş kurban kesimine ortak olan kişiler eşit bir şekilde katılmak zorundadır. Bir hissesine iki ortak olamaz bu caiz değildir. Büyükbaş kurbana 7 kişiye kadar ortak olmak caizdir.

 3. Misafir

  Büyükbaş hayvanda bir hisse paya iki kişi katılabilir mi


  Kurbana ortak nasıl olunur
  Sual: Kurbana ortak olacaklarda aranan şartlar ve ortakların dikkat edeceği hususlar nelerdir?
  CEVAP
  Bazıları şöyledir:

  1- Ortakların Müslüman olmaları, kurban ve ibadete niyet etmeleri ve hisselerinin yedide birden az olmaması şarttır.

  2- Sırf eti için ortak olan varsa ve biliniyorsa, hiçbirinin kurbanı sahih olmaz.

  3- Ortakların bir kısmı ölmüş olsa, yahut bunak olsa, zararı olmaz.

  4- Ortaklardan biri mutlak nezir için giremez. Yani şu koyunu keseceğim diye adayan, bunun yerine başkasını kesemez.

  5- Ortaklardan biri geçen sene kesmediği kurbanı niyet eylese caiz olmaz.

  6- Bir sığırı veya deveyi, yedi kişiye kadar Müslüman, baliğ kimse, ortak olarak da satın alıp kesebilirler. Bunlara adak veya akika kurbanı da ortak edilebilir.

  7- Zenginin satın aldığı sığıra, sonradan ortak olmak caiz ise de mekruhtur. Fakir, bir sığırı kurban etmek için satın alsa, sonra başkalarını ortak edemez.

  8- Bir sığırı mesela bir ineği, en çok 7 kişi kesebilir. Yediden fazla kişi, bir veya birden fazla, ineğe ortak olamaz. Mesela, 8 kişinin 7 sığırı ortak satın almaları caiz olmaz. Çünkü, her birinin her hayvanda hissesi vardır. Hiçbirinin hissesi yedide birden az olamaz. Bunun gibi, 10 kişinin 15 ineği, kurban etmek için, ortak satın almaları da caiz olmaz. Çünkü 10 kişi, 15 ineğin her birine onda bir oranında ortak olmuş olur. Onda bir, yedide birden azdır. Bunun gibi, 3 kişinin 9 koyunu ortak satın almaları da caiz olmaz. Çünkü 3 kişi, 9 koyunun her birine üçte bir nispetinde ortaktır. Bir koyunu ise, ancak bir kişi kesebilir. Birden fazla kişinin, bir koyunu ortak alıp, kurban olarak kesmeleri caiz olmaz.

  9- Bir sığıra 3, 5, 7 gibi tek ortak şartı yoktur. 2, 4, 6 gibi çift de olur. Fakat her işte teke riayet iyidir. Sünnet-i zevaiddir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Allahü teâlâ tektir, teke riayet edeni sever. Ey Kur�an ehli, teke riayet edin!) [Tirmizi]
  Sonradan ortak olmak
  Sual: Dört kişi ortak kurban almaya niyet edip bir dana aldık, sonradan birkaç kişi daha bu kurbana katılabilir mi?
  CEVAP
  Dört kişi alırken yedi kişiye kadar ortak oluruz diye düşünülmüşse ortak olmak caizdir, düşünülmemişse mekruh olur. Mekruhtan kurtulmak için, onu bir başkasına satarsınız veya içinizden biri de satın alabilir. Sonra o kimse bunu alırken, yedi kişiye kadar ortak ederim diye alırsa yeniden ortak olabilirler.
  Sual: Üzerine kurban kesmek vacip olan üç zenginle, üzerine kurban kesmek vacip olmayan bir fakir birlikte bir sığırı ortak olarak kurban kesebilir mi?
  CEVAP
  Evet kesebilirler.
  Sual: Kurban bayramında bir kişi tanımadığı kişilerin almış olduğu sığıra ortak olabilir mi?
  CEVAP
  Kim olduğu bilinmeyen kimselerle ortak olmamalı, içlerinde Allah rızası için değil de et içen kesen olursa diğerlerinin de kurbanı olmaz. Niyeti bilinmiyorsa o zaman sorumlu olmayız. Onun için bilinen salih kimselerle ortak olmalıdır.
  Sual: Şafii mezhebinde kurban kesmek vacib olmadığı için, kurban ortakları arasında Şafii birinin bulunmasında mahzur olur mu?
  CEVAP
  Mezhep farkı kurban ortaklığını etkilemez. Onunki de sünnet olur. Akika kesen de, ölü için kesen de ortak olabilir. Gayri müslim ortak olamaz. Bir de sırf et için kesen ortak olamaz.
  Kurbana farklı ortak olmak
  Sual: Üç ortak, farklı para verseler kurbanları sahih olur mu? Mesela 2800 liraya bir inek alınsa, ortağın birisi 800 lira, biri de 1600 lira, üçüncü ortak da 400 lira verse, eti de verdikleri para oranında paylaşsalar caiz olur mu?
  CEVAP
  En az veren üçüncü ortağın parası, yedide birden az olmadığı için caizdir. Eti paylaşırken, üçüncü ortak bir hisse alır, ikinci ortak dört hisse, birinci ortaksa iki hisse alır. Hepsi yedi hisse olur. Birisi yedide bir hisseden yani 400 liradan az para verseydi olmazdı.
  Her ortak kaç hisseye giriyorsa o kadar para verir. Etin paylaşılması da bu hisseye göre yapılır.

 4. Misafir
  Aradığım konu hakkında tatmin edici cevapları buldum. Çok teşekkür ederim.

 5. Misafir
  hocam biz 2 sıgır aldık ama sıgırları ayırmadık 2 side aynen dedikki 7 hisse birini 7hisse birini keseriz dedik burda bir yalışlık varmı yokmu beni aydınlatırsanız sevinirim

 6. mum
  Administrator
  kurbanda bir hisseye iki kişi ortak olabilir mi
  Alınan sığırları ayırmanız gerekirdi. Allah kabul etsin.

 7. Misafir
  1 hisse yi babam ve ben niyet etsek yarı yarı odesek kurban parasını kabul olur mu hocam

 8. arifselim
  Yönetici
  Her bir hisseye en fazla bir kişi ortak olabilir. Bir hisseye babanla ortak olmanız caiz değildir.

 9. Misafir
  Bir kurbani ortadan paylaştıktan sonra yarısını iki kişi diğer yarısını uç kişi paylaşsa uygun olur mu uç kişi paylaşanlar kurban parayida ona gore bolusseler uygun mudur

 10. mum
  Administrator
  Ortaklaşa kesilen kurban ücreti ve paylaşımı eşit olmalıdır.

 11. Misafir
  4 kisi icin alinan kurban dan bir kisi maddi sıkintidan dolayi cikip yerine birisi girebilirmi

 12. Şem'a
  YÖNETİCİ
  İbadet niyeti ile herkes kurbana ortak olabilir.
  Vaz geçen kişi yerine bir başkası ortak olabilir

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
kurbanda bir hisseye iki kişi ortak olabilir mi,  büyükbaş hayvanı 4 kişi kesebilir mi,  kurbanda 1 hisseye 2 kişi girebilir mi,  kurban hissesi 4 kişi olurmu,  kurban bir hisseye iki kişi girebilir mi,  kurban 6 hisse olurmu,  kurbanda 1 hisseye 2 kişi