+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İbni sinanın kişilik özellikleri nelerdir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cevap: ibni sinanın kişilik özellikleri nelerdir

  Cevap: ibni sinanın kişilik özellikleri nelerdir isimli yazı www.Mumsema.com

  ödevimi yaptım çok sağolunnnnn
  allah razı olsunnnnn

 2. Misafir

  Cevap: ibni sinanın kişilik özellikleri nelerdir


  Reklam  bu çok güzel bir site

 3. Misafir
  Sağol kardeş çok faydalı oldu verdiğin bilgiler

 4. Misafir
  İbn-İ Sina nın en belirgin özellikleri nelerdir

  İbn-i Sina (tam adı Ebu Ali el-Hüseyin ibni Abdullah ibn-i Sina el-Belhi), Farsça: ابوعلى سينا/پورسينا, Latince: Avicenna; okunuş: āv'ĭ-sěn'ə[1]; d. 980, Buhara yakınları - ö. 1037, Hamedan), filozof, hekim ve çok yönlü Fars[2][3][4][5] bilim adamıdır.

  İbn-i Sina, Kuşyar isimli bir hekimin yanında tıp eğitimi aldı. Değişik konular üzerine 240'ı günümüze gelen 450 kadar makale yazdı. Elimizdeki yazıların 150 tanesi felsefe 40 tanesi de tıp üzerinedir. Eserlerinin en ünlüleri felsefe ve fen konularını içeren çok geniş bir çalışma olan Kitabü'ş-Şifa (İyileşme Kitabı) ile El-Kanun fi't-Tıb'dır (Tıbbın Kanunu). Bu ikincisi ortaçağ üniversitelerinde okutulmuştur. Hatta bu eser Montpellier ve Louvain'de 1650 yılına kadar ders kitabı olmuştur.

  Samanoğulları sarayı kâtiplerinden Abdullah Bin Sina'nın oğlu olan İbn-i Sina (Batı'da Avicenna adıyla tanınır), babasından, ünlü bilgin Natili'den ve İsmail Zahit'ten ders aldı. Geometri (özellikle Öklid geometrisi), mantık, fıkıh, sarf, nahiv, tıp ve doğabilim üstüne çalışmalar yaptı. Farabi'nin el-İbane's[kaynak belirtilmeli] aracılığıyla Aristoteles felsefesini ve metafiziğini öğrenip, hastalanan Buhara prensini iyileştirince (997) saray kütüphanesinden yararlanma olanağına kavuştu. Babası ölünce, Cür-can'da Şiraz'lı Ebu Muhammed'ten destek gördü (Tıp Kanunu'nu Cürcan'da yazdı). Çağında tanınan bütün Yunan filozoflarının ve Anadolu doğacılarının yapıtlarını incelemiştir.


+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
ibni sinanın kişisel özellikleri,  ibni sinanın özellikleri,  ibni sina kişisel özellikleri,  ibni sina nın kişisel özellikleri,  ibni sina özellikleri,  ibni sina nın özellikleri ,  ibni sinanın kişilik özellikleri